Як захистити помідори від фітофтори після затяжних дощів: ці методи врятують урожай

Який найкращий препарат від фітофтори?

Фітофтороз (фітофтора), на жаль, поширена проблема для багатьох садівників. Це інфекційне захворювання, яке руйнівно впливає на різні рослини. Воно часто вражає помідори в період плодоутворення.

Збудники фітофтори процвітають у вологому середовищі, особливо у ґрунті та воді. Вони можуть виживати протягом тривалого часу у вигляді спорів або міцелію в зараженому ґрунті, - пише Апостроф.

За сприятливих умов, таких як висока вологість та перепади температур, фітофтора може швидко поширюватися. Оскільки в Україні пройшли затяжні дощі, а нічна температура подекуди була досить прохолодною, саме час захистити томати від фітофторозу.

Як захистити помідори від фітофтори після затяжних дощів: ці методи врятують урожай
Стебло помідора, зараженого фітофторою.

Розпізнати фітофтороз помідорів можна по коричневих плямах на стеблах і листі. Листя при цьому скручується і засихає. Також спори заражають зелені плоди, які стають бурими, перестають рости та гинуть.

Помітивши ознаки фітофторозу, слід негайно видалити та знищити заражені рослини. Це допомагає запобігти поширенню хвороби на здорові кущі. Після цього слід окропити грядку томатів препаратами, що містять мідь.

Садівники використовують бордоську рідину - водний розчин мідного купоросу та вапна. Щоб приготувати її, потрібно 100 г негашеного вапна розчинити у 2 л гарячої води (до 50 °C). Окремо у 2 л гарячої води розводять порошок мідного купоросу. Потім обидва розчини доводять до об'єму 5 л холодною водою і ретельно змішують у 10-літровому пластиковому або емальованому відрі (металеве окислюється). Готуйте суміш у рукавичках та масці, щоб речовини не потрапили на шкіру.

Кропити томати від фітофторозу бордоською сумішшю потрібно не менше трьох разів через кожні 10 днів. Знімати стиглі плоди після такої обробки можна лише через 15 днів.

Як захистити помідори від фітофтори після затяжних дощів: ці методи врятують урожай
Заражене фітофторозом листя помідорів.

Серед інших дієвих засобів від фітофтори на помідорах – оксихом та ридоміл голд.

Є й народні засоби для профілактики фітофторозу на томатах. Приготуйте настій часнику з марганцівкою та окропіть рослини. Розчин готують наступним чином: 1 склянку часнику пропускають через м'ясорубку, розводять у 10 л теплої води (близько 25 °C), додають 1 г марганцівки, розмішують. Обробляючи грядку, витрачайте півлітра засобу на квадратний метр.

Важливо, що профілактика фітофтори потребує комплексного підходу, і жоден метод не гарантує повного контролю. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть захистити культури.

  • Уникайте поливу зверху: він може призвести до поширення фітофтори. Замість цього використовуйте крапельне зрошення або кореневий полив, щоб зберегти сухе листя і звести до мінімуму ризик поширення хвороби.
  • Мульчуйте: нанесіть шар органічної мульчі навколо томатів, щоб допомогти зберегти вологу та зменшити розбризкування ґрунту, в якому можуть бути спори фітофтори. Використовуйте такі матеріали, як солома, тирса або компост, але тримайте мульчу на відстані кількох сантиметрів від стебел рослин, щоб запобігти гниття.
  • Очистіть садові інструменти: фітофтор може поширюватися через заражені інструменти, горщики або обладнання. Очистіть та продезінфікуйте інвентар за допомогою 10% розчину хлорного вапна або комерційного дезінфікуючого засобу.
  • Дотримуйтесь сівозміни: фітофтора може зберігатися в грунті протягом декількох років. Щорічно чергуйте рослини помідорів з неспорідненими культурами, щоб розірвати порочне коло хвороби. Уникайте садити помідори, картоплю, перець або інші вразливі культури в тому самому місці протягом двох-трьох років.

Читайте також:

Можливо зацікавить