10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні

Коли плануємо подорожі, часто мріємо про закордонні країни, забуваючи про красу України. Туроператори часто використовують терміни на кшталт «українська Венеція», «Сахара» чи «Голландія».

Але такі аналогії не є вдалими, адже кожне місце має свою унікальність. Це може свідчити про комплекси меншовартості серед українців, замість того щоб цінувати власну культурну спадщину.

Пише Zaxid.net.

Пропонуємо ознайомитися з унікальними місцями України, які у майбутні мирні часи можуть бути цікавими також європейським туристам. Так, розуміємо скепсис багатьох читачів: з інфраструктурою і турпослугами в нас все ще погано, не всюди можна доїхати доброю дорогою, багато пам’яток в аварійному та запущеному стані, однак їхня історія дуже потужна і є над чим працювати.

Тому за відродження туризму в Україні повинні взятися централізовано як державна влада, та найбільше в цьому має бути зацікавлене місцеве самоврядування, локальні громадські організації і дієвці, залучати гранти, допомогу і досвід європейських країн. Ось тут справді треба брати приклад і вчитися.

Цей список – радше теоретичний, оскільки їхати в ці краї зараз небезпечно. Багато пам’яток з пропонованого переліку розташовані у прифронтовій зоні або на тимчасово окупованій території, тому це ще одна важлива мотивація до перемоги: відвоювати свою спадщину, цінну для історії цілої Європи.

Скульптури острова Пасхи – кам’яні половецькі і скіфські баби

Понад 800 скульптур моаї, витесаних з вулканічного попелу, є туристичною родзинкою крихітного острова Пасхи посеред Тихого океану. В Україні такі кам’яні боввани розкидані по всьому степу. Їх ставили в різні періоди кочові племена – скіфи, половці, а найдавніші з них датуються III тис. до н.е. Такі давні пам’ятки досі можуть стояти просто неба, хоча зараз їх масово евакуйовують в музеї через війну. Найбільше кам’яних баб – у Дніпровському історичному музеї та в заповіднику «Хортиця».

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Кам'яні баби в лапідарії на Хортиці (фото ZAXID.NET)

Наскельне доісторичне мистецтво і письмена

Щоб побачити наскельні малюнки періоду палеоліту в печері Ласко у Франції, туристи записуються заздалегідь. В Україні в нині окупованій частині Запорізької області збережене унікальне місце – Кам’яна Могила. У степу утворилися скелі висотою до 12 м з численними печерами і гротами. За дослідженнями науковців, це місце в усі часи було сакральним, там не жили, лише приходили здійснювати релігійні ритуали, в тому числі жертвоприношення.

На кам’яних стінах – сліди присутності людей від 20 тис. років до нашої ери і аж до Середньовіччя (XII ст.) Там і малюнки, і письмена.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Кам'яна Могила

Пустеля і сафарі. Африка vs Херсонщина

Любителі сонця і екзотики часто літають в Африку, щоб сфотографуватися на дюнах Сахари та з’їздити на сафарі. В Україні аналогічні місця є на Херсонщині. Заповідник «Асканія Нова» створив у XIX ст. місцевий поміщик Фрідрих Фальц-Фейн, де в заповідному степу живуть бізони, зебри, зубри та антилопи гну, кінь Пржевальського, розведення якого у заповіднику вберегло від зникнення виду. До війни туристи могли туди навідатися під час сафарі-турів. Окрім того, там був зоопарк та дендропарк. Зараз із заповідника, що є одним із семи чудес природи України, надходять дуже тривожні і сумні новини: ця частина також окупована.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Зебри в Асканії-Новій (фото зі сторінки заповідника)

А до утворення Олешківських пісків частково спричинилися вівці того ж Фальц-Фейна, які виїли траву, це призвело до ерозії ґрунтів. Площа піщаного масиву становить 220 тис. га і містить унікальну рослинність. У мирні часи екскурсії там проводили ранніми ранками або пізніми вечорами. До речі, український Джарилгач – то наші Мальдіви, якщо ви не знали.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Олешківські піски (фото Тетяни Адамчук зі сторінки НПП)

Тюльпани в Нідерландах чи Кропивницькому

Квітковими плантаціями Нідерландів зараз нікого не здивуєш. В Україні тюльпанові поля є зараз в багатьох регіонах – на Волині, Буковині, нарциси – на Закарпатті. Та рекомендуємо при нагоді навідатися у дендропарк Кропивницького. Тамтешні тюльпани – якнайрізноманітніших сортів та кольорів, розкидані по території всього парку площею понад 40 га.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні

А ще у Кропивницькому у 1882 році створили перший український професійний театр. Там працювали корифеї Марко Кропивницький, Михайло Старицький, Микола Садовський, Іван Карпенко-Карий. А Марія Заньковецька починала свій творчий шлях і зіграла головну роль у першій виставі театру «Наталка Полтавка».

Стоунхендж – Хортиця

Стоунхендж у Великій Британії вже багато століть приваблює туристів з усього світу своєю загадковістю. Вчені сходяться на думці, що це місце мало ритуальне призначення, а також використовувалося для астрономічних спостережень. Острів Хортиця був не тільки пристанищем козаків. Вчені відкрити там святилище IV-ІІІ тисячоліття до н.е. Його призначення було схожим на британський Стоунхендж: каміння укладені колами у кілька рядів. Окрім цього святилища, на Хортиці є й інші: обсерваторія на висоті Брагарня, культовий комплекс біля балки Велика Молодняга, «Чорний камінь» та лапідарій «Скіфський стан», де зібрані ті ж кам’яні баби та інші давні вироби з каменю.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Святилище-обсерваторія на Хортиці (фото заповідника)

Каньйони і річкові меандри

Пригадаймо річкові вигини Дністра біля Заліщиків – помилуватися цими краєвидами їдуть з багатьох регіонів. Схожі вигини робить річка Мозель у Франції, велику петлю утворюють Рейн в Боппарді та Саар біля Оршольца в Німеччині. Ще одна схожа підкова є біля Мармурового каньйону у США.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Заліщики і Дністер (фото Катерини Красницької/Вікіпедія)

Тих, хто марить американським Гранд Каньйоном, запрошуємо на Миколаївщину. Актівський каньйон виділяється серед степової місцевості південної України. Довкола – красива природа, що входить до національного природного парку «Бузький Гард». Історична цінність цих локацій пояснюється присутністю людей ще з часів палеоліту, козаччини і поміщицьких садиб в цій місцевості. Особливо приємно сплавлятися річкою під скелями каньйону. Щоб не їздити двічі, у тій самій південній Миколаївщині можна знайти і античну Грецію.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Актівський каньйон (фото Артема Комісаренка/Вікіпедія

Поплавати в човнику можна не тільки у Венеції, але й на українській Бессарабії. Щоправда, вислів «Вилкове – українська Венеція» вже набиває оскому. Насправді цей регіон цікавий ще й своєю мультикультурністю, цікавою кухнею, унікальною народною архітектурою та природою. У Вилковому міститься адміністрація Дунайського біосферного заповідника, яка охороняє орнітологічне розмаїття дельти Дунаю.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Річкові вулиці Вилкового (фото зі сторінки Яструб-тур)

Релігійне паломництво

Віряни різних конфесій часто вирушають у релігійне паломництво в Єрусалим чи Меджугор’є. Та в Україні впродовж багатьох століть люди з різних регіонів вирушали у піші прощі до Києво-Печерської лаври. А Софія Київська XI ст. вважається одним з найдавніших соборів Європи. Зрештою, давній королівський шлях Via Regia пролягав через всю Європу саме до Києва. Його частиною є і найвідоміший світовий паломницький маршрут святого Якова.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Києво-Печерська лавра є давнім місцем релігійного паломництва (фото ZAXID.NET)

А ще дуже давнім, з княжих часів є Зимненський монастир на Волині. Важливими паломницькими центрами є Зарваниця, Скит Манявський та всі давні монастирі і храми, місця з чудотворними іконами та мощами святих.

Літературний і кінотуризм

Таких місць насправді багато. Наприклад, любителі фентезі, казок і «Гаррі Поттера» порівнюють Гоґвортс з Чернівецьким університетом або університетом безпеки життєдіяльності у Львові. А чарівний поїзд міг би гарно дивитися на віадуках у Ворохті чи Плебанівці.

Ці списки можна продовжувати безкінечно. Красиві сакури є не тільки в Японії, але й на українському Закарпатті, за середньовічними замками не треба їхати в далеку Шотландію, Трансільванію чи Німеччину. Спитайте себе чи бачили ви колекцію середньовічного Олеського замку, найдавніші замки Закарпаття чи Аккерман – фортецю міста, що існує з античних часів? А хто читав книжку Галини Пагутяк про упирів в Добромильському замку? Наша різдвяна Маланка на Буковині нічим не гірша ніж карнавал у Ріо.

У різних містах та навіть селах можна відшукати оригінальний ренесанс, бароко, модерн з дивовижною історію. Але щоб це все пізнати, треба трішечки змінити свій фокус. «Любіть Україну», як писав класик.

10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні10 туристичних місць, які варто відвідати в Україні
Університет в Чернівцях

Читайте також:

Можливо зацікавить

Топ місць біля Луцька, куди варто поїхати

Зимовий відпочинок за містом: топ місць біля Луцька, куди варто поїхати

Варязький ніж, тисячолітня кераміка та митні пломби: археологи Волині передали музею унікальні артефакти
відео
фото

Варязький ніж, тисячолітня кераміка та митні пломби: археологи Волині передали музею унікальні артефакти

Волинська трагедія: історик пояснив, чому підтримав спірне комюніке українських та польських науковців

Волинська трагедія: історик пояснив, чому підтримав спірне комюніке українських та польських науковців

Туск заявив, що Україна дала дозвіл на перші ексгумації жертв Волинської трагедії

Туск заявив, що Україна дала дозвіл на перші ексгумації жертв Волинської трагедії

«Україна не вступить до ЄС і НАТО без вирішення питання Волинської трагедії», - кандидат у президенти Польщі Навроцький

«Україна не вступить до ЄС і НАТО без вирішення питання Волинської трагедії», - кандидат у президенти Польщі Навроцький

Як побудувати родове дерево для збереження історії роду: покрокова інструкція від нардепа з Волині
відео

Як побудувати родове дерево для збереження історії роду: покрокова інструкція від нардепа з Волині

Старовинні рушники, одяг та речі академіка: які скарби зберігає музей на Волині
відео

Старовинні рушники, одяг та речі академіка: які скарби зберігає музей на Волині

Як святкували Водохреще понад століття тому: унікальні ретрофото 1916–1917 років
фото

Як святкували Водохреще понад століття тому: унікальні ретрофото 1916–1917 років

6 січня - Водохреще: історія свята та традиції цього дня

6 січня - Водохреще: історія свята та традиції цього дня