Скандальні правки до бюджету: голови громад Волині звернуться до нардепів
27 голів волинських громад одноголосно ухвалили рішення звернутися до народних депутатів України з приводу недопущення вилучення податків військовослужбовців з міського бюджету. Обговорення відповідних законопроєктів відбулося на діалоговому заході, який організувало Волинське регіональне відділення Асоціації міст України.
У вівторок, 3 жовтня, голови волинських громад спільно з представниками Волинського регіонального відділення Асоціації міст України обговорили законопроєкти №10037, №10038, №10000, які передбачають внесення змін до Бюджетного кодексу України, що суттєво вплинуть на бюджетне забезпечення громад у 2023-2024 роках.
Метою зустрічі була ухвала спільного рішення щодо недопущення вилучення з місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб від військових, поліцейських, рятувальників та інших силових формувань, адже це позбавляє місцеве самоврядування направляти кошти туди, де вони дійсно необхідні та використовувати їх в інтересах громади.
Луцький міський голова Ігор Поліщук вважає рішення парламенту щодо вилучення з бюджетів громад військового ПДФО немудрим, адже держава не зможе забезпечити оперативний рівень співпраці з військовослужбовцями.
«Усі громади зараз допомагають нашим військовим. Наразі зв'язок військових підрозділів з керівниками міст, депутатським корпусом є прямий. Тобто військові одразу звертаються до нас зі своїми потребами. Держава не зможе забезпечити такий же рівень оперативної співпраці з військовими. Станом на 1 вересня бюджет Луцька отримав 176 мільйонів військового ПДФО, а на потреби військових ми виділили 192 мільйони», - зазначив він.
Ігор Поліщук додав, що вилучення військового ПДФО є несправедливим, адже чимало мобілізованих до початку повномасштабного вторгнення працювали у громадах, відповідно сплачували ПДФО, тут же проживають і їхні родини.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан також наголосив, що вилучення військового ПДФО є неприпустимим.
«У другому читанні цей законопроєкт не має бути підтриманий народними депутатами. Я вдячний нардепам від Волині, які не голосували за проєкт закону в першому читанні у такому вигляді, як він є. У органів державної влади було немало прорахунків за минулі роки, і всі вони врегульовувалися саме місцевим самоврядуванням. А зараз ми повинні напрацювати спільну позицію як великих, так і маленьких громад, аби показати, що вилучення військового ПДФО з бюджетів громад є неприпустимим», - наголосив він.
Асоціація міст України представляє 1031 громаду та має чітку позицію щодо вказаних законопроєктів та вимагає наступних правок у них:
«Для продовження реальної допомоги Об’єднаним силам Збройних сил України та забезпечення надання жителям громад життєво необхідних послуг до законопроєктів «№10037, №10038 і №10000 повинні бути внесені наступні положення:
- до бюджетів територіальних громад зараховується 64% ПДФО на постійній основі;
- визначення на період дії воєнного стану обов’язкової для перерахування на потреби безпеки й оборони частини «військового» ПДФО, водночас перерахування реверсної дотації з бюджетів місцевого самоврядування до державного бюджету не здійснюється;
- виділяється субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах в обсязі 36 млрд грн за опалювальні сезони до 2023 року та 17 млрд грн за опалювальний сезон 2023-2024;
- забезпечується закріплення в бюджетах громад базового рівня «військового» ПДФО з легалізацією права органів місцевого самоврядування надавати допомогу силам безпеки й оборони;
- виділяється додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам територіальних громад, які зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації, напряму в громади;
- підвищуються інвестиційні можливості громад шляхом списання заборгованості за середньостроковими позиками органів місцевого самоврядування та збільшення індикативного показника можливого обсягу місцевого боргу;
- законопроєкти №10037, №10038 і №10000 (крім погашення різниці в тарифах в обсязі 36 млрд грн за опалювальні сезони до 2023 року) набувають чинності з 01.01.2024 року».
«В цьому році заходи для облаштування оборонних інженерних споруд на всій протяжності кордону і громади лише посилилися. Зараз є пряма допомога 100-й бригаді, прикордонному загону – це майже 40 мільйонів гривень. Запропонованим законопроєктом передбачається зменшення ПДФО з зарплат військових та поліцейських, але сім’ї цих поліцейських та військових користуються послугами нашої громади, наше завдання – їх забезпечення. Тож ми повинні шукати баланс, щоб ПДФО залишилося у бюджетах громад, а з ПДФО ми допомагатимемо військовим», – зауважив Віталій Бірук.
Нововолинський міський голова Борис Карпус зауважив, що вилученням військового ПДФО деяким громадам зріже половину бюджету.
«У минулому році в бюджетах не було закладено коштів на облаштування об’єктів стратегічної інфраструктури, укриттів. Уряд зменшив освітню субвенцію, а це величезні гроші. А деяким громадам зріжуть половину бюджету, вилучивши військовий ПДФО. Військові також проти вилучення ПДФО з громад, адже з місцевим самоврядування їм легше співпрацювати та отримувати допомогу напряму та оперативно», - додав він.
Олександр Ковальчук, Ківерцівський міський голова, зазначив, що для дітей пільгових категорій його громади у минулому році виділяли майже 4 мільйони, а в нинішньому – вже 13 мільйонів. А таких дітей є чимало, тож необхідні кошти.
«На території нашої громади є багато дітей пільгових категорій. Кошти на ці потреби також потрібно десь брати. Стосовно допомоги військовим - у повноваження органів місцевого самоврядування повинна входити допомога силам оборони. Адже зараз ми мусимо обходити чимало заборон, аби офіційно купувати дрони, антидронові рушниці тощо», - зазначив Олександр Ковальчук.
Нагадаємо, у вересні нинішнього року Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №10037 про перенаправлення військового ПДФО до держбюджету. Ним передбачено вилучення з місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб від військових, поліцейських, рятувальників та інших силових формувань. Депутати Луцької міської ради висловили незгоду з рішенням парламенту забрати ПДФО військових з бюджетів громад та звернулися до Президента України.
Читайте також:
- Мери волинських міст проти того, щоб з їх бюджетів забрали податки військових
- Луцькі депутати звернулися до Президента щодо недопущення вилучення податків військовослужбовців з міського бюджету
- Проєкт бюджету на 2024 рік: деталі