Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин

У Луцьку на Театральному майдані відкривався арт-простір «Модуль тимчасовості – МОТ». Протягом місяця – із 13 липня до 13 серпня – лучани зможуть побачити роботи 28 митців, яких знає і якими захоплюється весь світ. 

Їхні картини, скульптури, перфоманси, фотоколажі, відеосимуляції об’єднані спільною темою тимчасовості, непевності, відносності усього, що відбувається навкруги. А кому, як не українцям, зараз зрозуміти – про що це?

Довідково. «Модуль тимчасовості (МОТ)» – тимчасовий культурний простір від креативної команди don't Take Fake (м. Київ), створений із міжнародною командою під кураторством Фабріса Бусто (Франція). 

Центральна подія MOT — виставка сучасного мистецтва. На двох поверхах конструкції, збудованої із 27 семи контейнерів-модулів, свої роботи представляють 27 художників із 10 країн. У лютому 2023 року МОТ відкрився на Контрактовій площі в Києві, а після трьох місяців роботи перемістився у Дніпро. 

Луцьк – третє місто в Україні, куди привезли МОТ. Це відбулося завдяки ініціативі і фінансовій підтримці ГО «Алгоритм дій» (м. Луцьк).

Видання ВСН побувало у МОТі і розповідаємо, чому лучанам потрібно сюди йти.

1.  Щоб побачити визнані світом мистецькі твори.

Насправді у цьому пункті – цілих 28 підпунктів. Адже саме такою є кількість представлених у МОТі художників. Кожен митець, чиї роботи сьогодні розміщені у центрі Луцька – це цілий глибокий всесвіт. Хтось – давно визнаний світом, хтось – сучасне яскраве відкриття. Тут є іноземці, а є й митці з України.

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Фрагмент роботи "Напад на мир в Україні", автор - ZEVS, який вважається однією із найважливіших фігур арт-стріту у світі. У 2022 році він розмістив синьо-жовтий прапор із символом миру в Берліні. Перед цим до річниці падіння Берлінської стіни на цьому ж місці він розміщував прапор СРСР із серпом та молотом, які розчиняються, як і вся імперія

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причинЧому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
На стіні ліворуч - картина "Півонія 4" видатного художника Філіпа Коньє, який творить в унікальній техніці нагрітого воску. Праворуч - композиція "Мене не зупинити" П'єра Ардувана. Театральний стілець "встав" на імпровізовані колеса і збирається стати головним героєм вистави. Бо кожен може, навіть стілець...

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Одна із робіт дуже популярної українки Жанни Кадирової. Із початку повномасштабної війни вона створила серію робіт, де на старих вишитих картинах зобразила фразу "Увага! Повітряна тривога!" Потужний контраст домашнього затишку, який символізує вишивка і цих слів, які нагадують, що тривожний стан для українців тепер - всюдисущий

2. Щоб подумати про важливе для кожного українця, надихаючись мистецтвом. Мистецтвом, яке живе попри війну.

Не всі роботи у МОТі – безпосередньо про війну та актуальні події в Україні. Хоча є й немало саме таких. Стартовою для цього проєкту, наприклад, стала робота всесвітньо відомого фотографа і вуличного художника JR «Тимчасово переміщені».

У березні 2022 року, коли під Києвом ще тривали жорстокі бої, він приїхав до Львова, щоб посеред майдану розгорнути гігантський портрет 5-річної Валерії, біженки із Кривого Рогу. Аерознімок цього перформансу став обкладинкою журналу Time, а відтак – показав усьому світу обличчя української надії і те, що вона неможлива без допомоги і підтримки оточуючих. Адже сам перформанс вдалося здійснити лише завдяки перехожим – небайдужим людям, які долучилися до втілення ідеї і розгорнули величезний портрет.

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
5-річна біженка Валерія потрапила на обкладинку журналу Time завдяки художнику JR і перформансу, організованого ним у Львові. У МОТі - і сама обкладинка, і відео про цю подію та Валерію

На виставці також є й інші, дотичні до української війни, сюжети: 1395 днів Сараєво під обстрілами снайперів; 30-річниця падіння Берлінської стіни; колаж на тлі настінного килима радянських часів «Нова радянська казка». 

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Елемент твору "Нова російська казка" українського мультимедійного митця Нікіти Кравцова. У пейзаж старого настінного килима нестодівано вриваються представники російської культури - мотрійки. Культура теж може бути небезпечною, показує автор

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Чорно-білі фігури воїнів - розставлені у всьому просторі МОТ. Це алегорична робота всесвітньо відомого вуличного художника Клеона Петерсона (США). Ці фігури створюють відчуття, ніби ти - на полі бою. Українцям це добре знайомо: ти ніби у безпеці, але насправді - завжди на полі бою

Є роботи, які здавалося б – не про війну. Наприклад, візуально легка і на вигляд більше романтична композиція «Не тужи за мною, Жаннетт». Проте 25 хустинок, розміщених на вікні, як не крути, гостро нагадують про прощання. І, мабуть, багатьох лучан таки повернуть до сучасних реалій, в яких живуть українські сім’ї.

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Інсталяцію "Не тужи за мною, Жаннетт" спеціально для виставки МОТ створив визначний художник сучасності із Франції Ноель Долла. Кожна хустинка забарвлена в обов'язкові кольори життя: радісні, а також - із чорними вузликами. А поміж ними - порожнє місце, яке кожен сам вирішує, чим заповнювати

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причинЧому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Вуличний художник зі США Марк Дженкінс звик своїми роботами, виставленими посеред вулиць, шокувати публіку. У МОТі - реалістичні фігури чоловіків ніби грають у "камінь-ножиці-папір", а наша журналістка допомагає їм у цьому. Невеликий спойлер: за спинами чоловіків - не ножниці, а сокири. Як символ того, що не всі в цьому світі дотримуються правил, а невинна дитяча гра може за секунду перетворитись в жорстоку різню

3. Щоб потрапити в серце мистецької тусовки Луцька.

Напередодні офіційного відкриття в простір МОТ запросили місцевих художників, митців, журналістів, власників брендів, інших творчих лучан. Найпопулярніший відгук: прийду сюди ще, щоб добре роздивитись і все осмислити! 

Очевидно, що протягом наступного місяця МОТ щодня буде наповнений представниками творчої еліти міста. І цілком ймовірно – не лише цього міста.

Перед офіційним відкриттям в МОТ запросили місцевих митців, журналістів, блогерів, власників брендів

4. Щоб побачити унікальну архітектурну споруду від сучасного топ-архітектора Слави Балбека.

«Модуль тимчасовості» споруджений із 27 контейнерів, які утворюють відкритий простір та окремі зали всередині, а також кілька терас. Архітектурна концепція та інтер’єр MOT були розроблені топовою в Україні майстернею архітектури і дизайну Balbek Bureau.

Ззовні споруда схожа на хаотичну конструкцію із металевих контейнерів. Своїм виглядом вона нагадує ту саму головну ідею про тимчасовість (бо що, як не металеві контейнери є найбільшою асоціацією тимчасової споруди?) і непідвладність контролю (хіба не хочеться взяти і вирівняти все це у звичні прямокутні та квадратні форми?). Але не все так просто.

Всередині споруди – дуже світло, просторо і комфортно. Умови – кращі, ніж в деяких статичних галереях країни. А завдяки тому, що є дуже багато великих вікон, деколи складається враження, що сам Луцьк і його Театральний майдан стають частиною цього арт-простору.

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Такою конструкцію МОТ бачать лучани з вулиці

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Всередині конструкції - просторо, сучасно і комфортно

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причинЧому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
А завдяки великій кількості вікон Луцьк, Театральний майдан і все, що навколо - теж стають частиною арт-простору

5. Щоб змістовно провести час.

Зараз мова не лише про споглядання виставки, а й про інші заходи, які тут заплановані.

В МОТі потягом наступного місяця проведуть серію кінопоказів, перформансів, лекцій, дискусій, інших цікавих заходів. Програму обіцяють оприлюднити згодом.

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
В МОТі є невеликий кінотеатр. Зараз там транслюють відеороботу "1395 днів без червоного" про облогу Сараєво, коли мешканці були постійно під обстрілами снайперів і тому не могли одягати яскравих кольорів. Згодом заплановані й інші трансляції

6. Щоб долучитися до збору коштів на відновлення зруйнованих війною мистецьких центрів, музеїв, культурних пам’яток.

У МОТі немає фіксованої ціни за вхідний квиток. Можна зайти цілком безкоштовно («Мистецтво має бути доступним», – кажуть тут), заплатити рекомендовану ціну 150 гривень, або ж – будь-яку іншу суму.

Усі гроші із вхідних квитків, а також – від продажів у сувенірній крамниці йтимуть у фонд MOT. Із цього фонду будуть фінансувати відбудову арт-інституцій та пам’яток, зокрема, музеїв. 

Чому лучанам потрібно відвідати МОТ? 7 причин
Приїзд МОТ у Луцьк профінансувала місцева ГО "Алгоритм дій". На фото ліворуч - її співзасновник Адам Харлампович, праворуч - співзасновник don`t Take Fake Дмитро Соболь

7. Щоб показати, що Луцьку потрібні круті арт-події.

Запрошуючи МОТ у Луцьк, організатори заявили: сюди прийде більше відвідувачів, ніж у Дніпрі! Кажуть, що впевнені: в місті є достатньо активних людей, яких цікавить мистецтво, розвиток Луцька і створення небайдужого, прогресивного середовища.

«Звучали різні версії, чому після Києва і Дніпра МОТ має їхати в Луцьк. Керівник don`t Take Fake Дмитро Соболь після того, як приїхав сюди, всім розказував, що Луцьк – це новий Берлін. Слава Балбек тепер заявляє, що Луцьк – це взагалі топ! А коли ми публічно оголосили, що МОТ буде в Луцьку, вся арт-тусовка Львова налетіла в коментарі: «Ей, Львів, що відбувається?». 

Лучани часто їздять в Львів на вихідні, щоб відпочити і щось побачити. Але наше місто теж варте, щоб сюди приїжджали. Для цього кожному з нас потрібно бути активним, самим робити промоцію нашого міста і показувати, що в нас теж – багато цікавого», – коментує співзасновник ГО «Алгоритм дій» Адам Харлампович.

До слова, у Дніпрі МОТ зібрав 8 000 відвідувачів. Тож планка для Луцька – більш, ніж реальна. Правда ж?)))

***

Як потрапити в МОТ?

Місце: Луцьк, Театральний майдан

Дата: 13 липня – 13 серпня

Час: 13:00-20:00 у будні, 11:00-20:00 у вихідні

Ціна: на розсуд відвідувача, рекомендована ціна - 150 грн.

Екскурсії забронювати можна за посиланням

Текст: Людмила Яворська

Фото: Людмила Герасимюк

Можливо зацікавить

Японський млинцевий торт з кремом
відео

Японський млинцевий торт із вершковим кремом: рецепт від луцької фудблогерки

SHUMEI запрошує на концерт у Луцьку: романтичний вечір до Дня закоханих

Вечір музики та кохання: у Луцьку виступить відомий артист SHUMEI

Луцьк прощається із захисниками України Андрієм Черняком і Артемом Петровським
фото

Два прощання в один день: лучани провели в останню путь Героїв Андрія Черняка та Артема Петровського

Два прощання в один день: у Луцьку в останню путь проведуть Героїв Андрія Черняка та Артема Петровського

Два прощання в один день: у Луцьку в останню путь проведуть Героїв Андрія Черняка та Артема Петровського

Новий обов’язковий предмет для студентів: як проходитиме військова підготовка у вишах

Військова підготовка у вишах: що чекає луцьких студентів

Блогерка розповіла, чим її здивував і розчарував ресторан «Золотий дракон» у Луцьку, який нещодавно відкрився
відео

Блогерка розповіла, чим її здивував і розчарував ресторан «Золотий дракон» у Луцьку, який нещодавно відкрився

Монатік з дружиною та синами

Відомий співак з Луцька Monatik вперше прокоментував народження свого третього сина

Артем Степанов залишається в «Байєрі»

Лучанина хотів придбати культовий чемпіон Німеччини: 17-річний талант визначився зі своїм майбутнім

У Луцьку молодики влаштували стрілянину

У Луцьку молодики влаштували стрілянину