День «літнього» Миколи: традиції свята та чого категорично не можна робити
22 травня 2023 року, в понеділок, віряни вшановують важливу подію в церковному календарі — перенесення мощей святого Миколи Чудотворця до Бара з Мири Лікійської. Відбулася подія 1087 року.
Про це пише ТСН.
«Літній» Миколай 2023 року: історія свята
Помер святий Микола Чудотворець 19 грудня 345 року. І похований був у Соборному храмі, що розташовувався в місті Мира Лікійська. Згодом його тіло почало виділяти мир — особливе масло, яке зцілювало хвороби.
Якось напали на місто мусульмани, тому мощі святого було вирішено таємно вивезти. Цікаво, що за переказами, протягом усього шляху відбувалися чудеса, пов'язані з мощами Миколая. Інваліди вставали на ноги, хворі одужували, сліпі починали бачити.
З того часу святого Миколая почали вшановувати в церковному календарі двічі — 19 грудня та 22 травня.
А в народі з'явилася інша назва цього дня — «літнього» або «весняного» Миколи.
Вперше свято встановив папа Убран II у XI столітті. А до українського церковного календаря свято «літнього» Миколи ввів митрополит Єфрем (кінець XI століття).
Традиції та обряди свята в Україні
Що можна робити на «літнього» Миколу?
В давнину 22 травня господарі виводили коней у поля на першу пашу. Посеред села священники служили молебні, кроплячи коней перед випасанням освяченою водою. Також існувала традиція їздити верхи на коні в полі, щоб «коней не мучила нечиста сила». Люди навіть склали кілька прислів'їв із цієї нагоди:
Юрій з теплом, а Микола з кормом.
Прийшов Миколай — коней випасай.
Святий Юрій пасе корів, а Микола — коней.
А ще від цього дня починали стригти овець. Городники обов'язково висівали гречку. З цього приводу також склалося народне повір'я: «До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки!»
На Поділлі та Київщині існувала цікава традиція проводити «заздравні обіди» (на здоров'я всіх членів родини). Називали їх у народі «нікольщина». Звідси походить ще одне повір'я: «Понаставляли тих мисок, як на нікольщині!»
Святий Миколай вважався покровителем моряків. Особливо шанували його козаки, які обов'язково молилися Чудотворцю, перш ніж вирушити в мандрівку морем. Вважалося, якщо не звернешся до святого, точно загинеш у водах.
Що не можна робити на «літнього» Миколи
Раніше люди вважали, що на свято Миколи Чудотворця 22 травня не можна стригти волосся, а також займатися рукоділлям. Взагалі намагалися не брати до рук гострі предмети. Якщо людина попросила вас про допомогу, їй у жодному разі не можна відмовляти. Інакше родина буде терпіти злидні й нещастя сім років поспіль. Також намагалися не тримати борг до цього дня. Вірили, що не буде фінансів ще цілий рік. Тому краще всі борги роздати до свята.
Читайте також:
- Вознесіння Господнє 2023: що категорично не можна робити у це свято
- День Іоана Богослова: що це за свято та чого категорично не можна робити
- День Пелагеї Заступниці 2023: що це за свято, коли відзначають, що категорично не можна робити