Діти народжуються під ракетами, батьки на фронті, а панує російська мова: луцький співак поділився криком душі
Відомий музикант з Луцька і воїн ЗСУ Сергій «Колос» Мартинюк розповів про власне побоювання віддавати доньку Єву у дитячий садочок. Проблема полягає у тому, що інформаційна бульбашка дитини збільшиться і при спілкуванні з іншими дітками вона несвідомо може вивчити російську мову.
Артист поцікавився, чому на десятий рік війни з Росією українці все ще спілкуються зі своїми дітьми російською. Зокрема, він пригадав популярну відмазку «не на часі», яку часто використовують, коли тема стосується мовного питання. Про свій страх військовослужбовець розповів у соціальній мережі «Facebook», пише Obozrevatel.
«Якщо все складеться, цьогоріч Єва піде в садок, і Катя нарешті хоча б трохи видихне після років декрету. Новий етап, якого я дуже чекаю, особливо на тепер, коли проводжу дуже мало часу з малечою. І водночас – потайки боюся, бо відпустити Євчика з дому, означає віддати її, хай і частково, іншому світу. Мовному, зокрема. Без об’єктивної змоги пояснити, що ок, а що ні, бо у два з половиною ти – тендітна губка, яка довірливо вбирає в себе всю довколишність», – розповів Сергій Мартинюк про проблему.
Молодша донька соліста російську мову уникає, тому для артиста питання контакту з іншими дітьми, які ще нічого не знають про важливість української, гостре. Як зазначає Сергій «Колос» поширення мови країни-окупанта потрібно зупинити, поки не бути пізно.
«А там: дітвора, більшість якої, певна своєї правоти, говорить російською, і Єва несвідомо повторює нові для неї слова – причому, це відбувається вже, на тих же дитячих майданчиках; вихователі, які говорять на заняттях українською, а між собою російською (це в ліпшому випадку); далі, як наслідок, формування типового для столиці сприйняття української мови – як чогось офіційного і штучного, тоді як язик буде про відпочинок, забави, вулицю. Дім лишатиметься домом, бульбашки – бульбашками, але ви чудово розумієте, як це працює», – пояснив він процес зросійщення дитини, на який батьки не можуть прямо повпливати.
Музикант не може зрозуміти, чому на 10-ий рік війни з РФ і третій – повномасштабного вторгнення люди після побачених кривавих подій в Україні, які принесли росіяни, все ще толерують культуру окупантів й надалі поширюють в маси замість того, щоб викорчовувати її хоча б серед своїх нащадків.
«Тож поки ми шукаємо саме той садок, я вкотре міркую – як так сталося, що на десятий рік війни з дітьми, які народжувалися під ракетами, з батьками на фронті, ми досі перед цією стіною? Чому стільки знайомих, які ніби перейшли на українську в соцмережах і на публіці, далі спілкуються з дітьми російською? Чому ми досі шукаємо історичні виправдання цій болячці, замість того, щоб міняти це вже, не чекаючи якогось «на часі», перемоги тощо? Ніколи в нас не було ліпшої нагоди, аби перевернути гру», – поділився криком душі співак.
Зокрема, про проблему російськомовних розповіла також дружина Сергія Мартинюка Катерина. Вона зазначила, що не розуміє, як пояснити людям, що донька не знає мови окупанта, щоб не образити оточення.
«А ще до нас постійно підходять літні люди, яким обовʼязково потрібно поспілкуватись з Євою й обовʼязково російською. І я не знаю, як реагувати й не видатись грубою, пояснюючи їм, що Єва їх не розуміє і не потрібно до неї говорити російською, бо це перетворюється на політичні дебати й псування настрою», – розповіла жінка.
У коментарях підписники запевнили соліста, що з дитиною потрібно говорити лише батькам і пояснювати, яке зло приносить російська мова, мовляв, лише таким чином можна уберегти маля:
- «У мене якось так склалося, що мала навіть вуха затуляє, якщо чує, що YouYube підтягнув щось «общепонятне». На майданчику кілька разів чув, як вона просить не говорити з нею російською, бо то мова ворога. Тому, не переживай, головне пояснити, що то – дурні».
- «Не варто панікувати, в нас малий був одним із двох україномовних дітей в класі, і я йому постійно казала, що ми українці, ми тут панівна нація і мова наша українська, і що він має говорити українською».
- «Як показує мій довгий життєвий досвід, основне джерело, яке дає усвідомлення того, якою мовою розмовляти, це – родина. І якщо в родині з цим все ок, проблем не буде. Звісно, буде різне оточення, малеча буде поповнювати свій лексикон новими словами, але родина завжди є взірцем».
- «Розумію. Моя вже рік проходила в садочок. Правда, в садочку переважає суржик, але доволі багато російських слів з'явилось. Рятуємось тільки тим, що знаємо, що росіяни й все російське – фу-фу-фу».
- «Малому 5. Пояснюю, чому ми розмовляємо українською і не говоримо російською. Коли з садка приносить російські слова, кажу, що це – російське і як буде українською. Якщо починає спеціально говорити російською, щоб мене позлити, кажу, що відправлю жити в Росію, бо російською розмовляють там. Дуже допомагає, бажання говорити російські слова відпадає».
Читайте також:
- «Хотіли висміяти віру»: депутата Луцької міської ради обурила постановка на відкритті Олімпійських ігор
- «Поваги майже не було, це дуже високомірна людина»: футболіст розкритикував екстренера «Волині»