Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Існує чимало кімнатних рослин, які здатні радувати нас яскравим цвітінням навіть у холодні місяці. Такі вазони створюють атмосферу тепла і комфорту в домі взимку. 

Про 6 кімнатних рослин, які яскраво цвітуть взимку, - пише Зелена садиба.

Зимові декоративні рослини

Вибір зимових рослин — культур, які на пік декоративності виходять тільки в найхолоднішу пору року — досить великий. Здобувши статус справжніх зірок і дуже цінних рослин, культури, які цвітуть у осінньо-зимовий період, стали незамінними. Одні давно перетворилися не просто на цікавий варіант декору на свята, а й стали одним з їх головних символів. Інші готові компенсувати будь-яку сірість за вікном спалахами яскравого кольору.

Серед зимових квітучих культур більшість видів — рослини з п’янким ароматом, делікатним цвітінням і елегантними, витонченими формами. Орхідеї, жасмин, стефанотис, сенполії, «садові» цибулинні квіти (від гіацинта до пролісків) — рослини настільки зворушливі, що до них можна приглядатися нескінченно. Шанувальників м’яких забарвлень, кремової ніжності, витончених візерунків є чимало. Але все частіше взимку для прикрашання інтер’єру шукають рослини з зовсім іншим характером — сучасних, зухвалих зірок з експресивною зовнішністю, які миттєво притягують до себе погляди. І вибір таких рослин не розчарує і найвибагливіших прихильників.

Головні зірки з яскравим забарвленням — червоним, рожевим і не тільки —добре знайомі всім квітникарям. Пуансетії з їх приквітковим листям, мініатюрні кущики каланхое, вражаючі квітучі хмари рододендронів, величезні квіти-дзвіночки гіппеаструмів і завжди модні цикламени — справжні фаворити зими, але тільки ними вибір не обмежується. Є чимало й інших кімнатних культур, здатних зацвісти як раз до зимових свят.

До кращих зимових квітів з яскравим забарвленням також відносять:

  • камелії;
  • акаліфу;
  • антуріуми;
  • гузманію;
  • бегонії групи Елатіор;
  • хризантеми;
  • белопероне;
  • пентас;
  • примули;
  • руеллію;
  • сенполії;
  • каттлеї, цимбідіуми і інші орхідеї, що цвітуть зимою;
  • троянди;
  • юстиції та ін.

У вирощуванні кімнатних зимових квітів є одне незмінне правило: такі рослини вимагають ретельного підбору умов і бездоганного догляду. Яскраве освітлення обов’язкове практично для всіх квітучих зірок, як і ретельний захист від перепадів температур, сильної спеки і екстремально сухого повітря. Але головний секрет тривалого зимового цвітіння — акуратні поливи, дотримання графіку підживлення і постійний контроль за тим, як розвиваються рослини.

Познайомимося поближче з шістьома головними зірками зимового сезону — рослинами, які в кожному будинку засяють яскравими кольоровими спалахами. Примхливі чи не дуже, улюблені чи вінтажні, вони — перші кандидати на роль квітучої прикраси святкових інтер’єрів.

Різдвяна зірка — пуансетія

Головна прима зими — молочай прекрасний, який і досі називають пуансетією куди частіше, ніж різдвяною зіркою. Навіть вимогливість цієї рослини і той факт, що справжні квітки у неї вельми непоказні, а за яскравий ефект відповідають лише приквіткові розетки з листя, не змінює статусу легендарної рослини. На Заході пуансетії давно стали одним з головних символів Різдва. І потихеньку такий статус вони завойовують і у нас.

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Молочай-різдвяник, або Молочай прекрасний (Euphorbia pulcherrima) заслужив народне ім’я «різдвяна зірка» завдяки яскравому перефарбуванню приквіткового листя. Різні, зазвичай, яскраві приквітники рожевого, кремового, жовтого, салатового, червоного, пурпурового, темно-винного відтінків утворюють квіткоподібну розетку на кінцях пагонів.

Справжніх квіток в мініатюрних суцвіттях практично не видно, вони нагадують бісеринки, що прикрашають центр цієї псевдо-квітки. Листя темні, оксамитові, більші, ніж приквітники. Пагони у пуансетії чотиригранні і прямі.

Розмаїття сортів дозволяє підбирати рослини не тільки з різним забарвленням приквіткових розеток, а й з різною формою росту — у вигляді мініатюрних і великих кущів, ампелів і навіть штамбових дерев.

Пуансеттії — рослини отруйні і вимагають обережного поводження. Але не лише тому їх доволі складно вирощувати. Це дуже примхливі культури, які без правильних умов зберігають привабливість лише лічені тижні, а часто і зовсім скидають листя, не даючи насолодитися своїм святковим виглядом.

Для молочаю красивого, який вирощують як сезонну рослину і потім викидають, можна знайти і місце в глибині кімнати. Але довше свою красу навіть такі «небагаторічні» пуансетії збережуть в хорошому м’якому освітленні. Їх потрібно берегти від перепадів температур, холоду, забезпечити стабільні умови і високу вологість повітря.

Пуансеттії вимагають дуже акуратного зволоження і бояться будь-яких порушень стабільної вологості. Неконцентровані підживлення протягом фази активного росту допомагають досягти більш яскравих забарвлень приквіткового листя.

А от добитися повторного цвітіння від молочаю красивого непросто, адже потрібно не тільки витримати період спокою після цвітіння та обрізки, але і вжити спеціальних заходів щодо обмеження тривалості світлового дня з кінця жовтня (для отримання яскраво забарвлених кущиків до новорічних свят).

Розмножують різдвяну зірку за допомогою вкорінення живців, що нарізають з верхівок пагонів.

Холодна краса цикламенів

Один з найбільш «зимових» видів, який асоціюється з яскравими підвіконнями зі сніжним пейзажем за склом — чарівні, тендітні, незвичайні і такі рясно квітучі цикламени. Найдивніша з усіх бульбових рослин зачаровує і округлим листям, і неповторними квітками з відвернутими наверх пелюстками, що схожі на метеликів, тендітно перепочиваючих на кущиках.

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Цикламени перські (Cyclamen persicum) представлення не потребують. Красиве листя й незвичні квіти ростуть з великої, плескатої бульби, за розмірами якої підбирають і розміри горщиків (вони повинні лише на кілька сантиметрів перевищувати діаметр рослини). Бульба стирчить на третину над поверхнею субстрату. На тендітних, м’ясистих черешках піднімаються красиві листочки з цікавими візерунками на поверхні і неповторною текстурою, створюючи своєрідну подушку.

Їх легко відламати після того, як листя зів’яне. Над зеленю піднімаються на товстих квітконіжках пониклі квітки, овальні пелюстки вінчика у яких відігнуті вгору, створюючи той самий ефект складених крил метелика. Компактні, висотою до 30 см, та й то тільки під час цвітіння, цикламени — одні з найбільш акуратних, ошатних і бездоганно виглядаючих рослин.

Палітра сортів у цикламенів дозволяє вибирати не лише ніжні, а й найяскравіші забарвлення квіток. Міні-сорти і звичайні екземпляри однаково пишно цвітуть. Білі цикламени зустрічаються рідше, ніж рожеві, пурпурові, малинові, червоні — неповторні яскраво забарвлені сорти. А якщо звичайні цикламени вже набридли, можна вибрати махрові, курчаві, з хвилястими пелюстками або незвичайним темним «очком» варіації.

Незважаючи на статус рослини невибагливої, цикламени не можна зарахувати до простих у вирощуванні рослин. Вони вимагають не тільки стабільного освітлення, але і прохолодного середовища, в звичайних кімнатних температурах страждають і швидко відцвітають. Фаза спокою протягом двох місяців після цвітіння, літній «відпочинок» на свіжому повітрі, чутливість до протягів і різких коливань температур полонять серце не кожного квіткаря.

Догляд за цикламеном, окрім традиційного підживлення в період активного росту, передбачає дуже незвичайні підливання. Будь-яка крапля води на бульбі, листках і черешках, а тим більше квітках, викликає серйозні травми і швидке поширення гнилі.

Саме тому підливають цикламен через піддон або використовуючи системи автополиву, ретельно стежачи за тим, щоб вода не застоювалася, а ризик перезволоження був мінімальним. Чутливість до обрізки вимагає акуратного відламування біля основи вже зів’ялих квіток і листя і виключає звичайні процедури.

Розмножити цикламени просто, і найчастіше це роблять вирощуючи нові сорти з насіння. Процес вирощування не найпростіший, адже проростає насіння тільки при повному захисті від світла, та й нарощування великої бульби вимагає терпіння.

Сяючий різдвяник

Серед усіх домашніх кактусів шлюмбергера — вид, безумовно, найпопулярніший. Схожі на палаючі зірки, з сліпуче яскравими відтінками забарвлення, оригінальні й легко впізнавані, квітки рослини перетворюють нудні пласкі пагони в незабутнє видовище. Легендарний декабрист або різдвяник зацвітає якраз до зимових свят. І його яскраві кущі і каскади здатні змінити настрій в кімнатах і додати чарівності зимовому інтер’єру.

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Різдвяний кактус, різдвяник чи шлюмбергера (Schlumbergera) — один з найпопулярніших і недооцінених видів кактусів. Особливі членисті пагони, пласкі, з великими зубчиками та ареолами по краю, вигинаються дугами та створюють оригінальні пишні каскади (правда, акуратно вони виглядають тільки при ретельному догляді). Насичене забарвлення зелені шлюмбергери вигідно виділяє її на тлі інших лісових кактусів.

Оригінальні «багатошарові» трубчасті квітки з воскової текстурою і довгими тичинками виглядають приголомшливо – як палаючі зірки, розвиваючись з оригінальних пуп’янків. Вони найчастіше майже приховують під собою зелень і перетворюють різдвяний кактус в розкішну хмару з палаючих зірок.

Білі, жовті, помаранчеві, рожеві або червоні, завжди яскраві і чисті по відтінках, сорти шлюмбергери виглядають значно сучасніше, ніж старі рослини. Компактні, рясно квітучі, витривалі, вони можуть бути і однотонними, і двокольоровими. Та й розмір сегментів пагонів, які забарвлення зелені, може істотно відрізнятися.

Детальніше про цю рослину читайте у статті Шлюмбергера — секрети яскравого цвітіння різдв’яника.Шлюмбергера, незважаючи на потребу в сухому періоді спокою, зовсім не є складною у вирощуванні рослиною. Вона добре росте і в притіненні, і на м’якому освітленні, обожнює високу вологість повітря і часті провітрювання, нехай і не дуже добре реагує на протяги. Їй досить комфортно в звичайних житлових кімнатах. Період спокою в основному залежить від догляду, а не зміни температур.

Лісова шлюмбергера любить вологий субстрат. Тільки взимку його просушують більш сильно — майже повністю, влітку цю рослину підливають часто й рясно. Вологість повітря для кактуса не можна піднімати обприскуваннями, а підживлення для цієї культури потрібно проводити дуже акуратно.

Розмножують шлюмбергери дуже просто — вкорінюючи окремі сегменти пагонів або цілі гілочки.

Гіппеаструми — розкішні квіти-грамофони

Якщо більшість кімнатних цибулинних квітів заради квітів до свят доводиться спеціально виганяти, то гіппеаструм квітне взимку традиційно і завжди — при правильному догляді. Це справжня легенда цибулинного сімейства зі скромним пучком листя, але неповторно сліпучими грамофонами квіток. Розкішне яскраве забарвлення гіппеаструмів у сортів настільки розмаїте, що кожен може знайти улюбленця за своїм смаком. Та й не такий вже складний характер дозволяє навіть недосвідченим квіткарям прикрасити квітучими гіппеаструмами свої підвіконня.

Гіппеаструми (Hippeastrum) модних гібридних сортів — розкішні кандидати на роль головної квітучої прикраси колекції зимових кімнатних рослин. Великі трубчасті квітки гіппеаструмів, чий діаметр не обмежений і 20 см, а у багатьох сортів здається просто велетенським, завдяки складній структурі, грі візерунків і форми пелюсток, довгим, виступаючим за межі вінчика тичинкам і палітрі забарвлень, здаються витворами мистецтва.

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Квітки розпускаються в малоквіткових суцвіттях на верхівці дуже міцних, товстих квітконосів. Не такі вже дрібні цибулини випускають в цілому непоказні листя, форма яких у сортів може відрізнятися від звичних лінійних.

Сортове різноманіття гіппеаструмів сьогодні просто вражає. Навіть білі різновиди не здаються нудними завдяки плямам, прожилками і цікавій формі. Шанувальники яскравих фарб знайдуть у цього цибулинного багаті відтінки жовтого, помаранчевого, рожевого, червоного — з плямами, смужками, бризками, розмивами, рюшами, хвилястим краєм, делікатними переходами нюансів кольору.

Гіппеаструми вважаються чи ненайпростішими кімнатними цибулинними квітами. Багато в чому це пояснюється їх передбачуваністю: забезпечивши рослині 6-8 тижнів спокою в прохолоді, буквально забуваючи про неї, можна легко добитися цвітіння. Про початок періоду спокою гіппеаструми сигналізують самі.

Та вони зовсім не так прості. Гіппеаструми люблять стабільну температуру близько 21 градуса під час всієї вегетації і прохолоду під час цвітіння, цвітуть тільки на яскравому освітленні і не виносять протягів.

Догляд за гіппеаструмами зводиться до регулярного підживлення (за винятком фази спокою) і акуратного поливу. Між сухим періодом спокою і легкою вологістю субстрату під час росту і цвітіння потрібно створити плавний перехід. Будь-яке перезволоження для рослини дуже небезпечне, як і намокання надземних частин. Не обійтися і без своєчасного зрізання зів’ялих суцвіть. Сучасні сортові рослини більш стійкі до шкідників і захворювань, але тільки не при порушенні догляду.

Розмножують гіппеаструми дуже просто — відокремлюючи дочірні цибулини, які можна буде відсадити від материнської рослини, як тільки на них утворяться власні корені.

Королівські рододендрони

Уявити собі більш пишну рослину з яскравими варіаціями забарвлення, здатну позмагатися з рододендронами, вельми непросто. Тільки троянди в міні-форматі, переселившись в горщики, можуть здатися більш досконалими. Кімнатні рододендрони досі люблять називати азаліями. Це рослини з непростим характером, що зацвітають якраз до зими і продовжують свій тріумфальний парад до весни. І всі складнощі, з якими можна зіткнутися в вирощуванні, варті їх чудової краси.

Рододендрон Сімса (Rhododendronsimsii), як і інші рододендрони, які використовують у якості кімнатних рослин, складно не впізнати. Розташовані в мутівках овальні грубі листочки темного кольору  блискучою поверхнею на густо розгалужених, елегантних гілках створюють класичні розлогі кущики.

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

Рододендрони і до цвітіння виглядають більш ніж ошатно. Але коли швидко розкриваються бутони в щільних суцвіттях, з елегантними пелюстками і тичинками, кущики стають незрівнянними. Рододендрони стали визнаними улюбленцями не випадково: перетворюючись в вишукані квітучі хмаринки, компактні кімнатні рододендрони з кожним роком все гарнішають.

Вибір сортів рододендронів дозволяє підібрати рослину і по кольору, і за іншими характеристиками. Махрові або прості, з рівними, хвилястими або рясно-мереживними пелюстками, з більш щільними або рідкими суцвіттями, рододендрони кімнатного формату бувають різними. Все розмаїття відтінків рожево-червоно-пурпурових, акварельних або двоколірних поєднань представлено у палітрі цього кімнатного короля.

Рододендрони-азалії ніколи не вважалися простими у вирощуванні рослинами. Вони вимагають досвіду, старанності і уважності. Незважаючи на те, що їх здатність адаптуватися до легкої тіні приємно здивує, на цьому все позитивні сюрпризи від рослини закінчуються.

Рододендрони не люблять спеки, чутливі до перепадів температур і протягів, потребують дуже високої вологості повітря і доступу свіжого повітря. Влітку їм комфортніше в саду або на відкритому балконі. А період спокою в досить низьких, від 5 до 10 градусів, температурах — єдина умова для повторного цвітіння.

Любов до вологих умов, характерна для кімнатних рододендронів, не полегшує вирощування рослини. Підтримувати стабільну вологість ґрунту без будь-яких ознак застою води або засухи можна лише контролюючи ступінь просихання субстрату між поливами.

Якість води для обприскування, процедури, що виключають намокання листя і підживлення, яке проводять дуже акуратно під час цвітіння і активно вже після нього теж не спрощують догляду. Квітки рододендронів потрібно видаляти відразу після того, як вони зів’януть, а коли кущик відцвіте проводять формуючу обрізка.

Розмножити рододендрони можна за допомогою вкорінення як верхівок, так і стеблових живців.

Різнобарвне каланхое

Яскраві жовті барви серед кімнатних рослин взимку можна зустріти хіба що у каланхое. Помаранчеві, червоні, рожеві, лимонні кущики з’являються в грудні на кожному кроці і здаються майже штучними. Каланхое — рослина, зовнішність якої не може не дивувати схожістю з маленькими букетами. Спеціальне формування дозволяє створити вражаючі мініатюри з величезними щільними щитками суцвіть.

Максимальна висота кущиків каланхое Блоссфельда (Kalanchoe blossfeldiana) обмежена 30 см, хоча найчастіше акуратні живі букети не перевищують і 20 см. М’ясисте округле листя з фігурно-зубчатим краєм і схожі на зірочки чотирипелюсткові квітки в щільних щитках суцвіть навдивовиж гармонійно доповнюють одне одного. Каланхое — сукулент з чутливими соковитими пагонами і особливими листям —  м’ясистим и товстим. Темне забарвлення зелені у каланхое на тлі яскравих відтінків суцвіть здається майже чорним.

Вибір яскравих забарвлень у каланхое перевершує всі інші зимові квіти разом узяті. Від білого, лимонного і помаранчевого до льодяниково-рожевогоі насичено-червоного — вибирати можна буквально за своїм смаком. Під час цвітіння каланхое здається мініатюрним кольоровим дивом з дуже помітними суцвіттями, які майже приховують під собою зелень.

Кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку

На відміну від багатьох інших квітучих взимку культур, каланхое — рослина дійсно невибаглива. Посухостійкість сповна компенсує будь-які складнощі з організацією прохолодного періоду спокою. Про правильну презентацію рослини — каланхое повністю оцінити можна лише в яскраво забарвлених чи прикрашених горщиках. Потрібно дбати не менше, ніж про хороше освітлення, про захист від прямого сонця, прохолодну температуру під час цвітіння. Для стимуляції останнього у каланхое досить скоротити полив і перенести рослину в трішки прохолоднішу кімнату.

Доглядати за каланхое не складно. Легкі поливи, що підтримують постійну вологість — головний пункт в програмі догляду. Рослини не бояться посухи, але тільки не під час бутонізації та цвітіння, а ось застою води потрібно уникати категорично. Підживлюють каланхое низько концентрованими добривами тільки в період активного росту і цвітіння. Своєчасне видалення зів’ялих суцвіть дозволяє продовжити цвітіння і викликає «другу хвилю».

Найпростішим способом розмноження каланхое є живцювання. Верхівки пагонів укорінюються легко. Як правило, їх розсаджують по 2-3 шт в один горщик для отримання більш пишних кущиків.

Тетяна Шумовська

Читайте також:

Можливо зацікавить