Мобілізація 2024: чи дає «білий» квиток право на відстрочку
Зараз в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Військовозобов'язані віком від 18 до 60 років підлягають мобілізації, однак деякі з них мають право на відстрочку.
«Білий» військовий квиток – термін, який існує ще з часів Радянського Союзу. Станом на зараз він навряд звільнить свого власника від повістки та мобілізації, адже в Україні їх просто не існує, передає 24 Канал.
Він ніколи не був предметом документообігу
У СРСР «білий квиток» був у тих, хто був придатним до служби у тилу. Він дійсно був білого кольору, а стандартний військовий квиток – червоного. Згодом він став підставою для відстрочки від мобілізації.
В Україні такий білий квиток ніколи не був предметом документообігу. Білий військовий квиток відповідає певній мірі придатності і висновок про неї від ВЛК може слугувати підставою для відстрочки. Однак умови присвоєння ступеня придатності різняться у мирний та воєнний час.
Які ступені придатності існують в Україні
В Україні затверджені декілька категорій придатності. Отже, висновки ВЛК про придатність військовозобов'язаного можуть бути такі:
- придатний до військової служби;
- тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування (де) та орієнтовний строк лікування;
- потребує направлення на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення медичного огляду);
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Чи мобілізують в Україні з білим квитком
«Білий» квиток в Україні відповідає статусу «обмежено придатний до військової служби, непридатний до військової служби в мирний час» та «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Зняти з військового обліку можуть у разі наявності невиліковної хвороби, яка впливає на функції організму.
Рішення про тимчасову непридатність приймається на термін лікування, проте, не більше, ніж на рік. Після цього має бути прийняте рішення про остаточне зняття з обліку.
Чи може Україна обійтися без посилення мобілізації
Начальник Головного управління розвідки пояснив, чи справді зараз необхідне посилення мобілізації. Кирило Буданов наголосив, що без мобілізації не обійтися. Пояснив, що нестача особового складу вже відчутна.
Начальник ГУР МО зауважив, мовляв, неможливо навіть подумати, що ми можемо обійтися без мобілізації. Генерал-лейтенант повторив заклик вищого військового керівництва держави до збільшення кількості новобранців.
Раніше Кирило Буданов наголошував, що в Україні не можна скасувати мобілізацію, бо одного рекрутингу не вистачить для підтримки наявної чисельності її армії. Очільник ГУР не став називати точні цифри (бо такі дані вочевидь є державною таємницею), однак зауважив, що через війну є втрати, тому наявну кількість осіб треба постійно тримати.
Читайте також:
- З якими хворобами органів дихання й системи кровообігу не мобілізують у 2024 році: список
- Мобілізація не для всіх: кого не призиватимуть у лютому 2024 року
- Мобілізація в Україні: як і у яких випадках карають ухилянтів
- Мобілізація у 2024 році: кого першочергово можуть призвати до 14 лютого