Мобілізація 2025: як можна анулювати повістку

Повістки в Україні: головні правила вручення та анулювання

Згідно з чинним законодавством, відповідальність за організацію оповіщення, виклик і прибуття військовозобов’язаних покладається на ТЦК, командирів військових частин, СБУ, місцеві органи влади та підприємства. Повістки заповнюються та підписуються керівником ТЦК, але їх вручення можуть здійснювати інші уповноважені особи.

 Про це пише НВ.

Хто і де може здійснювати вручення повістки

Відповідно до пункту 8 Указу Президента України Про загальну мобілізацію № 69 від 24.02.2022 року, статті 22 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та відповідно до нової Постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, яка затвердила новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів організовувати та забезпечувати оповіщення, заклик та прибуття військовозобов'язаних громадян на військову службу можуть:

  • ТЦКтаСП, командири військових частин. СБУ, Служба зовнішньої розвідки України, Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту (щодо військовозобов'язаних та резервістів цих органів);
  • Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування (сільські, селищні, міські ради);
  • Підприємства, установи, організації всіх форм власності, фізична особа-підприємець.
  • Повістка повинна бути заповнена і підписана тільки уповноваженою особою — керівником ТЦК.

Заповнену повістку на ваше ім'я вручити вам може вже ширше коло осіб із зазначених у переліку вище, але ніяк не заповнювати її при вас. Її заповнення безпосередньо при отримувачі є незаконним, тому що рішення про виклик людини у такому разі вже приймає не керівник військкомату, а особа, яка має право виключно на доставку та вручення повістки.

Які бувають види повісток

Станом на сьогодні існують три види повісток, які можуть отримати громадяни:

  • повістка, яку вручають, щоб уточнити облікові дані;
  • повістка на проходження військово-лікарської комісії (отримавши цю повістку, військовозобов'язаний повинен пройти медичний огляд у ВЛК, щоб встановити придатність чи непридатність до служби);
  • мобілізаційне розпорядження (документ, який вручають військовозобов'язаному після проходження ВЛК та підтвердження придатності до служби, щоб мобілізувати його).

Повістка на уточнення даних зараз недоторкана — уточнювати дані зобов’язані всі, навіть виключені з обліку.

А от повістку на ВЛК можна вручати обмежено придатним і просто військовозобов'язаним і резервістам, тим у кого відстрочки або виключеним — не можна.

Мобілізаційне розпорядження — без свіжого ВЛК не можуть мобілізувати людину.

Якщо громадянин поставив підпис на повістці, але не може прийти до центру комплектування у потрібний термін, упродовж трьох днів він має сповістити про це ТЦК.

Крім цього, потрібно пояснити причину та надати її підтвердження. Нею може бути перешкода стихійного характеру; хвороба, воєнні дії на відповідній території, смерть близького родича. За новими правилами, прийти до ТЦК та СП все одно доведеться не пізніше, ніж через сім днів після дати, вказаної у повістці.

Видана військовозобов'язаному повістка може бути анульована, якщо він має бронь або підстави для відстрочення. Неодноразово траплялось таке, що повістку отримували особи, котрі мають бронь чи відстрочку від мобілізації. В такому випадку українці повинні мати при собі відповідні документи та діяти впевнено і швидко.

Щоб анулювати повістку потрібно лише виконати кілька кроків:

  • Прийти до військкомату (Територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
  • Надати співробітникам ТЦК документи, що підтверджують наявність броні або відстрочення.

За наявністю законних підстав, повістку можуть анулювати. Але якщо цих підстав немає, то за відмову від отримання повістки передбачене покарання. Оскаржити саму повістку в суді неможливо, можна оскаржувати тільки наслідки через її вручення.

Чинним законодавством України передбачено право призовників на отримання відстрочок від призову на строкову військову службу під час мобілізації, якщо останньою є опікуном особа з інвалідністю, визнаною судом недієздатною.

Так, згідно з абзацом дванадцятою частиною першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію встановлено, що призову на військову службу під час мобілізації не підлягають опікуні особи з інвалідністю, визнаною судом недієздатною.

Отже, як вбачається з редакцією Закону, для отримання призовниками відстрочки від призову на строкову військову службу під час мобілізації за більш підставою надання двох умов:

  • опіка над особою з інвалідністю;
  • така особа має бути визнана судом недієздатною.

Відповідно до частини першої статті 60 ЦК України суд, визнаючи особу недієздатною, за поданням органу опіки та піклування встановлюється над нею опіку та призначає піклувальника. Отже, призовнику, який бажає отримати відстрочку від призову на строкову військову службу під час мобілізації, має бути призначено опікуна за рішенням суду.

Читайте також:

Можливо зацікавить

«Заявляємо про підтримку Президента та його позиції»: депутати Волиньради звернулися до Зеленського

«Заявляємо про підтримку Президента та його позиції»: депутати Волиньради звернулися до Зеленського

Чоловік рік ховався від мобілізації після отримання повістки, а потім заявив, що не може брати зброї до рук: як його покарали

Чоловік рік ховався від мобілізації після отримання повістки, а потім заявив, що не може брати зброї до рук: як його покарали

правила бронювання в Україні

В Україні зміняться умови для підприємств, які можуть бронювати працівників

Контракт 18–24: скільки молоді вже готові стати до лав ЗСУ

Контракт 18–24: скільки молоді вже готові стати до лав ЗСУ

Чоловік прийшов до ТЦК оновити дані та отримав повістку: чи уникнув він мобілізації

Чоловік прийшов до ТЦК оновити дані та отримав повістку: чи уникнув він мобілізації

«Трамп вигадав грабіжницьку схему, а ЄС посилить підтримку»: Валентин Малиновський про Мюнхенську конференцію, політику США та перспективи для України

«Трамп вигадав грабіжницьку схему, а ЄС посилить підтримку»: Валентин Малиновський про Мюнхенську конференцію, політику США та перспективи для України

Ожиріння та мобілізація: за яких умов людина може бути непридатною до служби

Мобілізація та зайва вага: чи мобілізують чоловіків з ожирінням

Суд на Полтавщині виніс вирок чоловікові за ухилення від мобілізації

Відмовився від мобілізації через свою вагу: як покарали ухилянта

Комунальні послуги, тарифи на які зростуть у 2025 році

Які комунальні послуги не можуть подорожчати у 2025 році: що потрібно знати