Могили Героїв «губляться» серед могил цивільних: на кладовищі на Волині скоро не буде де хоронити людей

Могили Героїв «губляться» серед могил цивільних: на кладовищі на Волині скоро не буде де хоронити людей

Міське кладовище на вулиці Варшавській у Ковелі функціонує з 1984 року. На площі 11 гектарів нині спочиває до 22 тисяч людей.

Учасник бойових дій Сергій Сорока показав журналістам «Алею почесних поховань», могили жителів Ковельської громади, які загинули за час повномасштабної війни, - йдеться у сюжеті 12 каналу.

«Валерій Гонта – це легендарний чоловік, який мавши групу інвалідності, який має двох маленьких діток, який вже, в принципі, міг би не брати участь в цьому вторгненні, але він з перших днів пішов», - розповідає Сергій Сорока.

Над могилою кожного Героя тут майорить український прапор. І таких, зазначає Сергій Сорока, на жаль, лише більшатиме.

Втім місць для поховання на міському цвинтарі обмаль. На ділянці поруч могил Героїв почали ховати цивільних.Сергій Сорока побоюється, що сектор із почесними похованнями невдовзі втратить свою назву, а могили людей, які віддали свої життя за Україну, просто загубляться на цвинтарі.

«Я думаю, що дуже логічно для цих людей виділити місце, яке було б компактне і зручне і щоб люди, які приходять на цвинтар, могли віддати повагу людям і пошану, щоб вони не ходили, не шукали, а щоб все було компактно і в одному місці», - наголошує Сергій Сорока.

Загроза, що сектори захисників та цивільних невдовзі об'єднаються, каже директор «Добробуту» Ігор Михалевич, дійсно є. Якщо найближчим часом не розширити кладовище, то додасться ще одна кричуща проблема - людей взагалі ніде буде хоронити. Нині тут залишилося лише 200 місць, без урахування раніше заброньованих.

«200 поховань – це може бути пів року, до Нового року, може. Далі у нас місця просто немає. Якщо не буде, в Ковелі не буде, де хоронити», - каже Ігор Михалевич.

Із 1984 року цей цвинтар розширяли вже тричі. Відтоді, як заговорили про збільшення площі кладовища знову, минуло вісім років. І проблема не у відсутності території, а в бюрократичних нюансах, пояснює директор «Добробуту». У 2018-му Ковельська міськрада отримала всі дозволи на розширення цвинтаря за рахунок лісу, що росте впритул до кладовища. До слова, ця територія зможе вирішити проблемою з похованнями ще на 40 років.

«Там ще є 10 гектарів, оцей лісовий масив, якби все було вже відведено. В 18-му році до мене дзвонили із Сум, із Черкас, бо це було перше в Україні, що ми майже вже добилися, що з лісу фонд мав стати кладовищем. На сьогоднішній день десь не вистачило крапки чи коми, і вже п'ятий раз по-новому передаємо документацію і маємо те, що маємо», - розповідає директор «Добробуту».

Через формальні зміни в законодавстві Кабмін повернув зроблену «Добробутом» документацію щодо зміни цільового призначення землі. Внісши усі правки, комунальне підприємство відправило папери знову, втім, процес гальмують бюрократи.

Якщо раніше Ковельська міська рада могла працювати з кабміном без посередників, то нині складніше. Документи спершу треба віддати у відділ архітектури та земельних ресурсів області. А той же відправляє у кабінет міністрів України. Минулого разу, каже Ігор Михалевич, це зайняло більше місяця. Якщо стільки ж буде цього разу, то Коваль ризикує лишитися без діючого цвинтаря.

Затвердження документації – це не фінальна стадія процесу розширення кладовища. На черзі ще вирубати ліс, підсипати і вирівняти площу, облаштувати проїзди і проходи.

Читайте також:

Можливо зацікавить