Молочниця у чоловіків: симптоми, причини, лікування*
Що таке молочниця у чоловіків? Молочниця, або урогенітальний кандидоз – це інфекційне захворювання, яке зазвичай асоціюється з жінками, але також може зустрічатися й у чоловіків (кандидозний баланіт, баланопостит). Ця інфекція спричиняється грибком Candida, переважно Candida albicans, і може уражувати різні органи і системи, включаючи статеві органи.
Ця інфекція спричиняється грибком Candida, переважно Candida albicans, і може уражувати різні органи і системи, включаючи статеві органи.
Якими є причини молочниці у чоловіків?
До факторів ризику розвитку кандидозу належать:
- механічні – носіння синтетичної білизни, травматичні ушкодження тканин статевого органу;
- недотримання інтимної гігієни;
- хронічні захворювання сечостатевих органів і статеві інфекції;
- вторинний імунодефіцит, спричинений, наприклад, туберкульозом, інфекційними та онкозахворюваннями, захворюваннями крові тощо;
- ендокринні захворювання – дисбаланс статевих гормонів, цукровий діабет, захворювання надниркових залоз, гіпотиреоз;
- деякі ліки – тривалий прийом антибіотиків, застосування кортикостероїдів, імуносупресорів, хіміо- і променевої терапії;
- авітамінози;
- захворювання шлунково-кишкового тракту.
Симптоми молочниці у чоловіків
Молочниця у чоловіків проявляється як баланопостит – запальний процес, що має характерні симптоми: почервоніння і набряклість голівки статевого органу (баланіт) та крайньої плоті (постит). Ця інфекція може виникнути у чоловіків будь-якого віку і є однією з найпоширеніших причин запальних захворювань статевих органів у чоловіків.
Симптоми кандидозного баланопоститу:
- почервоніння і набряклість шкіри головки статевого органу і крайньої плоті;
- свербіж і печіння шкіри і слизової оболонки у ділянці геніталій та ануса;
- висипання у вигляді плям, ерозій, або тріщини на голівці статевого члена, які нерідко вкриті білим нальотом;
- біль і дискомфорт при сечовиділенні або під час статевого акту.
Важливо! За перших симптомів молочниці необхідно звернутися до уролога за консультацією, оскільки без лікування інфекція може перейти в хронічну форму і спричинити ускладнення (поширення запалення на передміхурову залозу і сечовий міхур).
Чим лікувати молочницю у чоловіків?
Для лікування молочниці у чоловіків застосовують місцеві і системні протигрибкові засоби. При легкому та неускладненому перебігу терапію кандидозного баланопоститу починають із застосування місцевих препаратів.
Рекомендований схема лікування неускладненого гострого кандидозного баланопоститу:
- місцеві препарати – Клотримазол крем 1% або Міконазол крем 2% застосовують 2 рази на добу;
- системні препарати – наприклад, Фуцис – для чоловіків може призначатися 1 таблетка 150 мг одноразово, або курс на кілька разів.
Важливо! Лікування має бути призначене лікарем і може тривати від кількох днів до декількох тижнів, залежно від серйозності інфекції.
Під час лікування важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і уникати статевого контакту, доки інфекція не буде повністю вилікувана. Якщо є сексуальний партнер, його також необхідно обстежити, та у разі виявлення інфекції призначити необхідне лікування.
Чи можна запобігти виникненню молочниці?
Профілактика молочниці у чоловіків передбачає дотримання ряду заходів для профілактики інфікування грибком Candida та розвитку інфекцій статевих органів. Ось кілька корисних порад:
- регулярна гігієна статевих органів;
- уникайте занадто вузької білизни – тісна білизна сприяє виникненню підвищеної вологості у ділянці геніталій, що створює сприятливі умови для росту грибів. Вибирайте білизну з натуральних і “дихаючих” матеріалів;
- зменшення стресу – стрес може призвести до зниження імунної функції організму;
- уникайте антибіотиків без лікарського призначення – неправильне приймання антибіотиків руйнує природну мікрофлору організму і сприяє росту грибків;
- уникайте незахищеного сексу – використовуйте бар'єрні методи контрацепції (презервативи) для запобігання статевій інфекції;
- обстеження і лікування статевого партнера;
- збалансована дієта – повноцінне харчування сприяє зміцненню імунної системи. Додайте до свого раціону багато фруктів, овочів і продуктів, що містять пробіотики, наприклад йогурт з живими корисними бактеріями.
Важливо! Необхідно дотримуватися лікування, яке призначив лікар, і виконувати заходи профілактики після одужання для запобігання рецидивам. Незважаючи на те, що молочниця є досить поширеною інфекцією, відповідні заходи профілактики можуть допомогти зменшити ризик її виникнення.
Самолікування шкідливе для вашого здоров’я. Перед використання будь-якого препарату обов'язково проконсультуйтеся з лікарем!
Читайте також:
- У Луцькій стоматполіклініці військові та їх сім'ї можуть встановити зубні протези за пільговою ціною
- У центрі Луцька відкрили медичну лабораторію «ДІЛА»
- У Волинській обласній лікарні пересадили 4 серця і 34 нирки