«Не мовчи, полон вбиває»: у містечку на Волині вперше відбулася акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти
В Любомлі біля стели «Герої не вмирають» зібралися рідні, друзі та небайдужі, які таким чином хочуть привернути увагу влади й суспільства до проблеми повернення українських захисників із російського полону.
Символічно у День Соборності України, 22 січня, у прикордонному містечку вперше відбулася мирна акція, яку ініціювала дружина безвісти зниклого військового Тетяна Римша спільно з місцевими волонтерами.
«Мій чоловік Віктор – житель села Римачі Вишнівської громади, військовослужбовець 14-ї окремої механізованої бригади. Він зник у жовтні 2023 року під час боїв на Куп’янському напрямку на Харківщині. 15 місяців я не втрачаю надії, вірю, чекаю і роблю все, аби знайти свого чоловіка. Ми повинні об’єднуватися та вкотре нагадувати всім, що полон вбиває. Якщо не ми, то хто має про це нагадувати, хто має транслювати наш біль, нашу боротьбу, нашу силу. А ще ми повинні підтримувати одне одного, обмінюватися контактами й власним досвідом», – звернулася до присутніх Тетяна.
Коли обірвався зв'язок із Віктором, жінка створила групу з пошуку зниклих безвісти, щоб розібратися в ситуації, дізнатися більше та спільно діяти. У 14 бригаді дуже багато зниклих безвісти та полонених, але точної кількості вона не знає. Тетяна постійно спілкується з координаційним штабом, їздить на зустрічі в Київ, відвідує акції.
Десятки людей, яких об’єднало спільне горе, тримали у руках емблеми військових бригад, фото своїх рідних і плакати з написами: «Боріться за них, як вони боролися за нас», «В тебе плани на завтра, у них – надія», «Я думаю про них кожен день, а ти?», «Поверніть безвісти зниклих додому», «1% віри, 99% шансів», «Немає гірше долі, ніж жити у неволі», «Полон вбиває» Не мовчи!», «Ми чекає на кожного», «Шануй полеглих, допомагай живим, кричи про полон, поверніть безвісти зниклих».
«Ми повинні говорити про кожного військовополоненого чи безвісти зниклого, нагадувати всім, що вони у нас є і ми про них не забули. Щоб, коли вони повернуться, нам не було соромно перед ними. Прошу небайдужих долучатися до акції, адже це біль не лише сімей, рідні яких зникли за особливих обставин або знаходяться у полоні, це наш спільний біль, спільна біда та боротьба. Бо не можна лишати їх наодинці, бо їх рідні захищали нас і ми перед ними в неоплатному боргу. Ми будемо стояти за кожного», – звернулася до присутніх місцева волонтерка Катерина Мокренко.
Всі охочі мали змогу поділитися своїм болем і розповісти про свого зниклого безвісти, коли й де обірвався зв'язок, до кого зверталися за допомогою.
Наприкінці зустрічі, яка тривала понад годину, Тетяна закликала присутніх підтримати військовослужбовців, які нині тримають фронт, і донатами допомогти закрити найважливіші їхні потреби. Спільними зусиллями вдалося зібрати 13 тисяч гривень.
Як анонсувала ініціаторка, мирну акцію на підтримку українських військовополонених та зниклих безвісти проводитимуть кожної другої суботи місяця. Наступна відбудеться 8 лютого о 12:00.
Довідково: в Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 р. є дані про 55 тис. людей. Загалом із 2022 року з Росії вдалося повернути 3956 українців, протягом 2024-го – 1358.
Читайте також:
- «Для нас – це одна хвилина, для них – Вічність»: у прикордонному місті на Волині вшанували тих, хто загинув від війни
- Волинянка вже півтора року шукає безвісти зниклого на війні чоловіка