Основні причини розвитку ларингіту у дорослих

Основні причини розвитку ларингіту у дорослих

Запалення голосового апарату (голосових зв'язок та прилеглих ділянок гортані) називається ларингітом. Фізіологічно саме ця частина горла є найвужчою, через що за появи набряку збільшені тканини тиснуть на голосові зв'язки, звужують повітряний прохід та спричиняють найпомітніший симптом захворювання — осиплість, захриплість і навіть тимчасову втрату голосу.

Ларингіт буває гострим і хронічним. Ці форми відрізняються механізмами виникнення, симптоматикою та, безумовно, підходом до лікування. Саме тому, щоб вилікуватися від ларингіту, потрібно краще розібратися в його етіології, механізмах розвитку та факторах, що провокують запалення.

Причини гострого ларингіту

У цій формі захворювання провокується переважно інфекціями верхніх дихальних шляхів: віруси, що спричиняють застуди та грип, нерідко провокують запалення голосових зв'язок. Однак проблема може виникнути й через інші причини:

  • втому голосового апарату;
  • бактеріальну інфекцію;
  • алергічні реакції;
  • хімічні подразнювальні речовини.

Причини хронічного ларингіту

Некоректне лікування може призвести до того, що хвороба переходить у затяжну фазу. Якщо запалення триває понад три тижні, то говорять про хронічну форму. Також появу можуть спровокувати:

  • шкідливі звички — куріння та пасивне вдихання тютюнового диму, а також надмірне вживання алкоголю;
  • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) — при цьому шлункова кислота, що підіймається в гортань, спричиняє подразнення та набряк;
  • тривале використання інгаляційних стероїдів у пацієнтів із бронхіальною астмою;
  • інфекційні захворювання — хронічний синусит або грибкові ускладнення.

Інші причини появи ларингіту в дорослих

До менш поширених станів можна віднести:

  • пухлини гортані або поліпи на голосових зв'язках, що виникають через надмірне навантаження та неправильно підібране лікування гострої форми захворювання;
  • травми, хірургічне втручання або неврологічні захворювання, що провокують зміну в роботі та параліч голосових зв'язок;
  • професійні навантаження на голосовий апарат.

Імовірність захворіти на ларингіт збільшується в разі, якщо пацієнт уже страждає на гостру респіраторну інфекцію (застуду, бронхіт або грип), працює на шкідливому виробництві або в умовах високої загазованості та сухого мікроклімату. Наявність хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів також збільшує ризик появи як гострого, так і хронічного ларингіту.

Для профілактики слід мінімізувати або повністю виключити вплив несприятливих зовнішніх чинників, токсичних речовин та влаштовувати періодичні «перепочинки» для голосового апарату, коли його використання пов'язане з професійною діяльністю. У разі появи симптомів, особливо якщо вони зберігаються понад два тижні, важливо звернутися до лікаря для своєчасної діагностики та вибору індивідуального плану лікування.

 

Gupta G, Mahajan K. Acute Laryngitis. 2022 Sep 12. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan–. PMID: 30521292.

Joniau S, Bradshaw A, Esterman A, Carney AS. Reflux and laryngitis: a systematic review. Otolaryngol Head Neck Surg. 2007 May;136(5):686-92. doi: 10.1016/j.otohns.2006.12.004. PMID: 17478199.

Coordes A, Grund D, Mainka A, Olze H, Hanitsch L, von Bernuth H, Dommerich S. Rezidivierende Larynxpapillomatose [Recurrent laryngeal papillomatosis]. HNO. 2023 Feb;71(2):77-82. German. doi: 10.1007/s00106-022-01250-1. Epub 2022 Dec 7. PMID: 36477391; PMCID: PMC9895037.