Повернення тепла: як волинянам виростити великий урожай картоплі

Картопля

На вихідних, 27-28 квітня, на Волинь повертається тепла погода. Це спонукає до роботи на городі та садових ділянках. Тож багато волинян вже розпочинають сезон посадки картоплі. 

Врожайність картоплі залежить від багатьох факторів: від ґрунту, способу посадження, вибраного сорту, технологій вирощування, удобрювання землі, ефективної боротьби зі шкідниками та хворобами тощо. 

Про вважливі поради, які допоможуть виростити хороший врожай картоплі, пише ТСН.

Коли садити картоплю

Коли садити картоплю, залежить від її сорту та погодних умов. Якщо температура повітря підіймається  вище 10 С, а ґрунт прогрівся, картоплю можна садити. Найчастіше картоплю садять залежно від того, яка весна, з другої половини квітня до травня. Землю заздалегідь потрібно зорати або перекопати, внести органічні добрива - гній, дернову землю, торф, тирсу, компост, пісок, попіл. 

Як підготувати матеріал для посадження

Перед посадженням картоплі потрібно:

  • Перебрати та видалити гнилі, підморожені, заражені хворобами, м'які бульби. Для посадження краще відібрати середню картоплю.
  • Бажано бульби прогріти в духовці або на сонці.
  • Проростити до появи паростків.
  • Продезінфікувати від хвороб. Для знезараження від хвороб рекомендується приготувати такий розчин: в 10 літрах води розчинити 1 г марганцівки та мідний купорос об'ємом в сірникову коробку. Залити цим розчином картоплю на пів години, потім висушити

Способи посадження картоплі

Хороший спосіб для піщаного ґрунту спосіб посадження під траншею. На відстані 1 метр одна від одної виривається траншея глибиною 30 см. Траншея викладається шаром сіна 15 см та присипається гноєм, якщо є ще, попелом. Дуже бажано, щоб траншея була вирита восени. Навесні в траншею викладається бульба, яка присипається ґрунтом. Посадження в траншею рятує картоплю від заморозків, утримує вологу.

Ділянку під посадження під лунки також бажано підготувати восени - внести добрива, про мульчувати ґрунт. Навесні викопати лунки на відстані 80 см, глибиною 8-10 см. Пророщені  бульби помістити в лунку паростками вгору. Бажано зверху удобрити компостом та золою. 

Як поливати та підживлювати картоплю

Картопля вибаглива до поливу - не любить як надлишку, так і нестачі вологи. Зразу після посадки картоплі не рекомендується поливати її протягом 2 тижнів. Надалі, в спеку поливати раз на тиждень.

Поливи поєднують з підгодівлею. Підгодовувати картоплю можна, наприклад,  пташиним послідом. Останній поміщають в місткість, заливають водою і залишають перебродити кілька днів. Готову суміш розбавляють водою у співвідношенні 1 до 10 і використовують для підгодівлі.

Підгодовуючи картоплю добривами, треба враховувати співвідношення мікроелементів, що є в їхньому складі. Комплекси, що містять збільшену кількість азоту і калію, впливають на розмір картоплин, але не збільшують їх кількість, а бор і магній в складі добрива прискорюють і час формування картоплі, і впливають на її розмір.

Підгортання картоплі

Картоплю потрібно підгорнути двічі. Перше підгортання  проводиться після посадження, коли стебла картоплі досягнуть висоти 20 см. Через 10 днів потрібно провезти повторне підгортання. Не можна підгортати картоплю в суху погоду. 

Як боротися з фітофторою та колорадським жуком без хіміїЗазвичай фітофтора нападає на картоплю після 10 серпня, коли рання картопля вже зібрана. Тому, щоб уберегтися від фітофтори, саджайте ранні сорти картоплі. Ще одна порада, оскільки фітофтора вражає плоди картоплі з листя та через дощі, потрібно скошувати бадилля за 2 тижні до викопування. 

Колорадський жук виходить із землі в останніх числах травня та їсть у цей час ніжні листочки. Якщо картоплю висадити у 20-х числах квітня, листки до цього часу перетворяться на кущі, які будуть не до вподоби жукам. Можна час від часу проходити по міжряддях та збирати шкідливих комах.

Лайфхаки для вирощування рекордних врожаїв картоплі

  • Досвідчені дачники використовують наступні хитрощі для покращення врожаїв картоплі:
  • Надрізи, що стимулюють. Поперечний надріз, що підходить для великих бульб, які надрізають перпендикулярно осі, та кільцевий надріз. Останній застосовується на дрібних бульбах.
  • Надрізи зазвичай підвищують врожайність картоплі на 12-15%.
  • Ламання стебел - через  2-3 тижні після цвітіння картоплі стебла ламають на висоті 10-15 см від землі. Це дозволяє поживним речовинам не йти у великому обсязі на розвиток листя і бадилля, а живити кореневу систему.
  • Використання елітного насіннєвого матеріалу, оскільки домашні вирощувані сорти вироджуються.
  • Використання скошеної трави, бур'янів як муьчування зменшує випаровування вологи, привертає дощових черв’яків для розпушування ґрунту.

Читайте також:

Можливо зацікавить