«Рак молодшає, а безпліддя зростає на 50%»: лікарка з Волині про здоров’я жінок під час війни

«Рак молодшає, а безпліддя зростає на 50%»: лікарка з Волині про здоров’я жінок під час війни

Ірина Ткачук, виконувачка обов’язків завідувачки акушерсько-гінекологічним відділенням КП «Володимирське ТМО», вже понад 14 років допомагає жінкам зберігати здоров’я. Вона проводить унікальні оперативні втручання, супроводжує вагітність і пологи, а також розвінчує стереотипи про гінекологічні огляди.

Під час повномасштабної війни лікарка відзначає зростання звернень із проблемами репродуктивного здоров’я, викликаними стресом і тривогою. Про це та інше лікарка розповіла в інтерв'ю газеті «Слово правди».

Ірино Василівно, як на вашу думку повномасштабна війна вплинула на жіноче здоров’я? З якими скаргами за останні понад два з половиною роки стали частіше звертатися пацієнтки?

– Я дуже хочу похвалити жінок. В останні роки, попри те, що в країні війна, вони стали більш уважними до свого здоров’я: звертаються за меддопомогою при будь-яких скаргах, проходять обстеження, виконують усі рекомендації. Все ж, зазначу, що спостерігається більша кількість звернень через порушення менструального циклу і непліддя. Причому непліддя діагностують не лише у жінок, а й у чоловіків – усі ми живемо у стресі. Показник пар, які не можуть зачати малюка, зріс на 50 відсотків. Є випадки, коли у подружжя підростає спільна дитина, або кілька дітей, а наступна бажана вагітність тривалий час не настає. Також є звернення від пар, яким не вдається зачати первістка…

Спостерігається тенденція до збільшення випадків онкозахворювань – рак «молодшає». Але якщо раніше цю недугу ми виявляли переважно на пізніх стадіях, то зараз ситуація змінилася. У нашій лікарні онкоскринінг  (комплекс інструментально-лабораторних досліджень, який дозволяє виявити злоякісні новоутворення у людей – авт.) розвивається дуже добре.

У травні 2022 року запрацював сучасний мамограф, також маємо можливість робити УЗД з еластографією, адже завдяки співпраці Володимира з німецьким містом Цвікау з’явилося і таке обладнання. Хочу наголосити, що мамографія у нашому медзакладі за електронним направленням проводиться безоплатно, як і УЗД органів малого тазу, молочних залоз. Ці обстеження, а також цервікальний скринінг і кольпоскопію шийки матки, що дозволяють оцінити ризики розвитку раку і вчасно виявити зміни епітелію шийки матки, у плановому порядку жінкам потрібно проходити раз на рік, мамографію – з 40-річного віку.

«Рак молодшає, а безпліддя зростає на 50%»: лікарка з Волині про здоров’я жінок під час війни

А чи впливає на жіноче здоров’я нерегулярність статевого життя чи його тривала відсутність, що у нинішніх реаліях – поширене явище?

– Знаєте, це радше міф, мовляв, якщо жінка не живе тривалий час статевим життям, то це якось відобразиться на її здоров’ї. Я б не сказала, що відсутність чи нерегулярність близькості викликає додаткові проблеми з жіночим здоров’ям. Значно вагомішу роль відіграють стреси, шкідливі звички, спадковість, спосіб життя, погана екологія, вік.

Ви за сумісництвом – дитяча гінекологиня. Коли потрібно вперше вести дівчаток на огляд і як сучасні підлітки ставляться до гінекологічних обстежень?

– Загалом дитяча гінекологія передбачає нагляд за станом здоров’я дівчинки від народження. Бувають випадки, що доводиться надавати допомогу навіть немовлятам, наприклад, коли діагностуються синехії – це зрощення малих статевих губ. Критеріїв щодо того, коли саме має відбутися перший гінекологічний огляд дівчинки немає. Звертатися потрібно у випадках, коли насторожують виділення. У період початку менструацій у підлітки бувають аномальні маткові кровотечі або відсутність щомісячних таких виділень тривалий час, тому консультація гінеколога – обов’язкова. Відвідувати такого спеціаліста повинні й дівчатка, які живуть статевим життям.

Дуже тішить, що підлітки при необхідності звертаються із запитаннями чи за порадою, приходять на прийом з мамами. Молодь нині не соромиться гінекологів, як це було раніше, вільно обговорює варіанти контрацепції. Дівчата чітко відповідають на запитання, а отже уважні до свого організму. Я можу їх тільки похвалити. Звісно, є й інші випадки – залишається невеликий відсоток діагностики ранньої вагітності. Зараз доступні різні види контрацепції, про це є достатньо інформації. Крім того, у нашому відділенні є таблетки екстреної контрацепції, які пацієнтка будь-якого віку може отримати безоплатно, звернувшись на консультацію, якщо у неї відбувся незахищений статевий акт.

Чи мають стереотипні погляди про гінекологічні огляди ваші пацієнтки?

- Якщо дівчата вільно й без остраху звертаються, то жінки старшого віку змушені долати стереотипи, що огляд чи котрась із маніпуляцій можуть бути болісними. Сучасна медицина спрямована на створення комфортних умов для пацієнток, усі процедури проводимо з використанням новітніх технологій та методів знеболення, здійснюємо маніпуляції – обережно й з повагою до кожної. Тож більше у стінах нашого медзакладу не панує страх, тут не потрібно терпіти біль. До нас у відділення жінка може прийти зі своїм партнером, якщо їй необхідна його підтримка. Такі візити подружніх пар – не рідкість і я не заперечую, якщо вони обоє зайдуть у кабінет, коли жінка про це просить. У нас вже звичне явище – партнерські пологи.

Загалом кожен такий візит у відділення для пацієнток – це не тільки медичне обстеження, а й момент підтримки, збільшення рівня обізнаності про свій організм чи процес лікування та догляду за здоров’ям. Ми з колегами стараємося пояснювати усі наші дії і маніпуляції, щоб люди були обізнаними, детально розповідаємо про медикаменти і процедури, які призначаємо, даємо відповіді на усі запитання. Мені здається, зараз уже немає лікарів, які сварять пацієнток, які дорікають, що не зверталися на огляд тривалий час. У мене бувають жінки, які кажуть, що їм соромно, адже на прийомі у гінеколога вони були, наприклад, вісім років тому. Їх за це ніхто не осудить. Добре, що прийшли зараз.

«Рак молодшає, а безпліддя зростає на 50%»: лікарка з Волині про здоров’я жінок під час війни

Чи спостерігається зменшення кількості пологів останніми роками?

- Така тенденція є по усій країні через війну. У нас в середньому одні пологи на добу. Доволі часто з’являються діти у сім’ях військовослужбовців – як ще один стимул боротися за мирне небо для своїх дітей і усієї країни. Звісно, є пацієнтки, які звертаються, щоб перервати вагітність, адже не впевнені у завтрашньому дні. Особливо багато таких випадків було на початку повномасштабного вторгнення, коли люди були шоковані ситуацією і не знали, як бути далі.

Бувають випадки, коли у вагітних жінок трапляються сильні стресові ситуації, наприклад, коханий перестає виходити на зв’язок. Як із ними працюєте?

- Так, подібні випадки бувають, як і те, що під час вагітності жінки переживали важку втрату – загибель чоловіка на фронті. У нашому відділенні спостерігалися й народжували жінки, які виїхали із зони бойових дій. Буквально нещодавно народжувала мешканка Куп’янська. Ми з особливою увагою ставимося до таких випадків. Буває, запрошуємо у відділення психологів нашого територіального медичного об’єднання для консультації. Така практика до повномасштабної війни була менш поширена, а зараз – не рідкість. Комплексно підходимо до фізичного й ментального здоров’я наших пацієнток. Велику роль відіграє уважне ставлення й чуйність усього медичного персоналу відділення, бо розуміємо, що окрім надання фахової допомоги, важлива й підтримка. У нашому відділенні зараз працюють багато молодих фахівців і фахівчинь, усі з сучасними поглядами, тож і розвінчуємо усі міфи й стереотипи, які можуть бути у суспільства щодо прийомів у гінекологів чи ставлення до жіночого здоров’я.

Ви – чи не єдина у місті спеціалізуєтеся на естетичній гінекології. Як вважаєте, такі модні тенденції не чинять тиску на жінку, мовляв, її тіло потребує удосконалення?

– Я вважаю, що завжди має бути право вибору. І кожна жінка може самостійно вирішувати, чи потрібна їй будь-яка процедура естетичного спрямування. Однак ідеться не про модні тенденції. За медичними показаннями саме вагінальна пластика здатна вирішити багато проблем, пов’язаних із пологовими травмами, деформацією промежини, опущенням статевих органів, нетриманням сечі або калу, чи дискомфортом під час сексу. Оперативні та малоінвазивні методики допомагають повернути комфорт в інтимному та повсякденному житті. Це тільки поліпшує самосприйняття жінки її самопочуття, якість статевого життя. Запити на такі процедури, звісно не є масовими.

Ви часто відвідуєте різні наукові конференції, семінари в Україні й за кордоном. Нещодавно побували на Мальті. Що нового й цінного дізналися?

«Рак молодшає, а безпліддя зростає на 50%»: лікарка з Волині про здоров’я жінок під час війни

– У жовтні я разом із ще трьома колегами з Волині взяла участь у міжнародній мультидисциплінарній конференції на Мальті у місті Хеліка. Захід був присвячений професійному розвитку лікарів, сприяв обміну досвідом та передбачав медичний туризм. Знаєте, це напевно не відкриття, але я вкотре переконуюся, що у нас в Україні медицина на дуже високому рівні. Я горджуся, що у Володимирському ТМО дуже потужна якість медичних послуг. Ми не відстаємо від інших лікарень і є, напевно, одним із найкращих і найпрогресивніших закладів не лише в області, а й Україні.

Читайте також:

Можливо зацікавить

Врятував безліч життів: пішов у засвіти відомий лікар-хірург з Волині Володимир Царук

Врятував безліч життів: пішов у засвіти відомий лікар-хірург з Волині Володимир Царук

Останній шлях додому: Волинь зустріне 18-річного захисника України Сергія Капітулу

Останній шлях додому: Волинь зустріне 18-річного захисника України Сергія Капітулу

На Волині діти наколядували майже 10 тисяч гривень на підтримку ЗСУ
відео

На Волині діти наколядували майже 10 тисяч гривень на підтримку ЗСУ

У місті на Волині планують провести капітальний ремонт моргу

У місті на Волині планують провести капітальний ремонт моргу

Втрату підтвердив ДНК-аналіз: на фронті загинув Герой з Волині Андрій Мережа

Втрату підтвердив ДНК-аналіз: на фронті загинув Герой з Волині Андрій Мережа

Підтримка без кордонів: литовські байкери доставили до Луцька 7 авто для ЗСУ
фото

Підтримка без кордонів: литовські байкери доставили до Луцька 7 авто для ЗСУ

Татко, якого чекають троє маленьких дітей: історія воїна Андрія з 14 ОМБр
фото

Татко, якого чекають троє маленьких дітей: історія воїна Андрія з 14 ОМБр

Загинув більше року тому, а лише зараз повертається «на щиті»: війна забрала життя захисника з Волині Вадима Слєпцова

Загинув більше року тому, а лише зараз повертається «на щиті»: війна забрала життя захисника з Волині Вадима Слєпцова

Три прощання в один день: у Луцьку в останню дорогу провели Героїв
фото

Три прощання в один день: у Луцьку в останню дорогу провели Героїв