Скандал триває: у музеї на Волині згнила стара будівля, яка мала стати експонатом. Чому не коментує ексдиректор? Відео

Скандал триває: у музеї на Волині згнила стара будівля, яка мала стати експонатом. Чому не коментує ексдиректор? Відео

Мала стати експонатом музею, а натомість гине під дощами і снігами. Йдеться про будівлю школи із села Вишнів на Любомльщині. Збудувана ще у 1939-му, простояла ця споруда з історією аж до 2017-го. А коли почала розвалюватися – її зголосилися забрати у Музей сільського господарства Волині та й доглянути. Утім, в наступні роки новий експонат так і не зʼявився на території скансену. 

Коли будівля, зведена далекого 1939 року, почала занепадати, вишнівчани зголосилися передати її у музей, - йдеться у сюжеті 12 каналу.

Займався цим питанням особисто тодішній директор Олександр Середюк. У 2017 році він говорив, що не може втратити такий цінний експонат, запевняв навіть що перевезення оплатив власним коштом та через 7 років школа у музеї так і не з'явилася.  Сам Олександр Середюк говорить про це дуже неохоче.

«Запрошуйте мене в студію, я прийду в студію, я принесу фотографії от по перевезенню розбірки тієї школи, я привезу це. Гарний репортаж зробите. От і все», - відрізав він.

Колишній директор, схоже, досі не може змиритися, що втратив посаду і замість того, щоб пояснити знімальній групі, чого ж за стільки роківмузей під його керівництвом не спромігся встановити перевезену школу каже журналістам отаке:

- Кілька слів чи могли б ви зараз сказати?

- Ні кілька, ні 10, нічого по цій школі зараз не буду розказувати. Запрошуйте мене в студію, як Романа, я сяду і буду розказувати вам і про школу,і про музей, і про книжки і все.

Втім одне від екс-директора знаємо точно - школа у музеї є. Та тільки у якому вигляді і стані... Мешканка Рокинь Вікторія Босак розповіла, що також шукала цю школу, знає тут чи не кожен експонат і ця історія її також зацікавила. Саме вона й допомогла знайти вишнівську будівлю. Точніше те, що від неї залишилось.

«Дуже прикро що не почали роботу хоча би в 18-му році і взагалі що не зберігають навіть ці дошки в належному стані», - каже жінка.

Працівник музею Петро розповів, що ці матеріали лежать непорушно вже довгий час

Дошки лежать на землі без накриття, частина погнила. Якщо у такому стані вони перебувають вже 7 років, навряд, чи їх можна перетворити назад на школу. Теперішній директор музею Роман Ковальчук, який прийшов на посаду у 2021 році, розповідає, що такого експонату у його музеї не зареєстровано.

«Ніяких ні документів немає первинних, ніякої згадки в музеї, в документальній складової немає,об десь там писало про школу Вишнівську, щоколись була перевезена, чи є за мету поставити», - зазначив він. 

Роман Ковальчук говорить, що влітку розпорядився, аби територію впорядкували. Тоді й ці дошки поскладали і накрили. Але знову ж таки,підтвердження, що це саме школа, він не може сказати.

Все ж журналісти знайшли документи у селі Вишнів. Акт прийому-передачі показав голова громади Віктор Сущик, а у телефонній розмовіпідтвердив, що будівля таки дійсно розвалювалася, тому передати школу у спеціальний музей було найкращим рішенням.

 «Нам дійсно було шкода. Ми її просто списали, спалили, на дрова викинули б. А так ми просто порахували, що старенька хата. Ми знали, що там цікавляться таким і віддали просто, щоб її використали в своїх цілях і все», - пояснив він. 

Цю школу у Вишневі спорудили ще Польщі у 1939 році коли територія сучасної Волині була у складі Польської держави. нове приміщення збудувала радянська влада через багато років потому у старій школі розмістили бібліотеку пізніше магазин, де продавали похоронні вінки. Врешті, хоч і стара, але цікава з точки зору історії будівля могла отримати нове життя і принести користь, якби не людська недбалість та байдужість.

Нагадаємо, раніше ми писали, що діяльність колишнього директора музею-скансену має чимало ознак зловживання службовим становищем. Саме через це нове керівництво ініціювало низку службових перевірок

Читайте також:

Можливо зацікавить