Не тим полили: неприємний запах накрив Луцьк через помилку агрофірми

Не тим полили: неприємний запах накрив Луцьк через помилку агрофірми

У Луцькій міськраді озвучили, хто відповідальний за поширення неприємного запаху у місті наприкінці березня - початку квітня. Винним оголосили підприємство «Вілія», яке використовувало неякісні добрива, а ситуацію погіршила тепла погода.

Про це стало відомо у вівторок, 8 квітня, під час розширеної наради у міського голови. Зокрема, присутні обговорювали причини виникнення смороду у місті та шляхи подолання проблеми.

«В період з 28 березня до 2 квітня цього року до служби оперативного реагування 15-80 надійшло понад 100 звернень з приводу неприємного запаху, який шириться Луцьком», - повідомили у міськраді.

За словами начальниці відділу екології Оксани Лисак, причиною виникнення смороду стало застосування агровиробниками зернової барди на землях Підгайцівської територіальної громади в с.Липини, Піддубці, Борохів 28-29 березня.

Вже після перших скарг від мешканців 40-го та 33-го мікрорайонів Луцька працівниками відділу було проведено обстеження територій та виявлено 4 машини з цистернами на землях, які належать Вілія – ТзОВ Волинь-Зерно-Продукт, що проводили зрошення рідкими засобами з різким неприємним запахом.

«Після переговорів з відповідальними працівниками підприємства, вони підтвердили застосування рідких органічних добрив невідповідної якості, що й спричинили сморід.

У ті дні погодно-кліматичні умови сприяли активному випаровуванню та поширенню запахів на територію міста Луцька навіть після приорювання рідких органічних добрив, розлитих на поверхні ґрунту»,  – зазначила Оксана Лисак.

З метою вплинути на ситуацію міська рада направила лист до головного управління Держпродспоживслужби, як державного контролюючого органу з надією на оперативне реагування. На жаль, державні служби самоусунулися від контролю, посилаючись на 27-му статтю Закону України «Про охорону атмосферного повітря», де вказано, що контроль у галузі охорони атмосферного повітря покладений на місцеві органи виконавчої влади.

Оксана Лисак наголосила, що при повторенні таких ситуацій Луцька міська рада буде замовляти лабораторну перевірку рівня забруднення атмосферного повітря внаслідок діяльності підприємств. За умови перевищення гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин клопотатиме про зупинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону довкілля та санітарних правил.

Перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Сергій Куртяк зазначив: зараз орган обмежений у проведенні перевірок та накладанню санкцій. Мовляв, вони рекомендували міським та іншим радам на місцях ухвалити рішення щодо затвердження механізму внесення добрив аграріями та іншими підприємцями.

«Протягом 2019-2021 років ми направляли листи в органи місцевого самоврядування. Щоб на відповідних засіданнях було прийнято рішення щодо механізму внесення органічних добрив, з яким мали б ознайомитися співробітники, які займаються вирощуванням на земельних ділянках рослинної продукції. Ми рекомендували, аби протягом 24 годин ці добрива були заорані, щоб не було поширення неприємних запахів.

На жаль, на сьогодні ми обмежені в частині накладання штрафних санкцій, проведення заходів державного контролю щодо поширення неприємних запахів. Але все ж таки маємо земельний кодекс. І власники, і землекористувачі – вони повинні використовувати свої ділянки таким чином, щоб не створювати незручностей як для життя міста, так і для інших», – каже посадовець.

Він додав, що у Держпродспоживслужбі не знають, хто займається господарською діяльністю на ділянках у сусідніх громадах.

Міський голова Луцька Ігор Поліщук запропонував Сергію Куртяку у співпраці з мерією провести розмову із представниками Вілія – ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» та іншими аграріями. Посадовець на таку пропозицію погодився.

Читайте також:

 

Можливо зацікавить