З 1 лютого мобілізація змінюється: кого призвуть і що буде з бронюванням

Мобілізація в Україні з 1 лютого: нові правила, бронювання та відповідальність

У лютому в Україні набудуть чинності важливі зміни в питанні мобілізації військовозобов’язаних. Строк дії бронювання для всіх категорій завершується 28 лютого, що може призвести до мобілізації частини раніше заброньованих працівників.

Оскільки законодавство не передбачає процедури автоматичного подовження броні, це створює ризики для тих, хто розраховував на відстрочення. Таке рішення може суттєво вплинути на працівників і їхні родини, які очікували на можливість збереження свого статусу.

Про це пише НВ.

Мобілізація з 1 лютого — кого призивають

Відповідно до останніх змін до законодавства та Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію станом на 1 липня призову підлягають такі чоловіки:

1) за віком і досвідом:

  • від 18 до 60 років ― якщо є досвід військової служби;
  • від 25 до 60 років ― якщо немає досвіду служби;

2) за станом здоров’я:

  • повністю придатні;
  • придатні лише до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони та непридатні до служби в ДШВ, морській піхоті, ССО, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо;
  • тимчасово непридатні (потребують лікування або лікування та відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків);

3) за перебуванням на військовому обліку:

  •  ті, хто стоїть або підлягає взяттю на військовий облік;
  • зняті з військового обліку, якщо минула підстава для зняття, беруться на облік повторно та підлягають мобілізації;
  • виключені з військового обліку, які не засуджені за тяжкий або особливо тяжкий злочин після добровільного проходження ВЛК та отримання від неї постанови про обмежену придатність, підлягають мобілізації;

4) підлягають мобілізації лише за власним бажанням:

  • особи з інвалідністю (на військову службу за контрактом);
  • особи, звільнені з полону;
  • особи, віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу.
  • виключені з військового обліку, які не засуджені за тяжкий або особливо тяжкий злочин після добровільного проходження ВЛК та отримання від неї постанови про придатність, підлягають мобілізації;
  • тимчасово непридатні (потребують лікування або лікування та відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків) — після перепроходження ВЛК;

Базова військова підготовка або базова військова служба — це вишкіл, упродовж якого призовників навчатимуть поводитися зі зброєю та вибуховими пристроями, діяти на полі бою, надавати першу медичну допомогу тощо.

Зазвичай тривалість навчання у навчальному центрі коливається від 30 до 70 днів. Після місяця базової загальновійськової підготовки на мобілізованого чекає ще 14−40 днів фахової підготовки за конкретною військовою спеціальністю.

Також за новим законом базова загальновійськова підготовка для студентів українських вищих навчальних закладів розпочнеться у вересні 2025 року. Під час курсу слухачі отримають базові знання з тактичної, розвідувальної та психологічної підготовки, надання першої медичної допомоги та основ військової дисципліни. Також вони опановуватимуть навички поводження зі зброєю.

Мобілізація студентів

Право на відстрочку для студентів передбачено Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме статтею 23, в якій зазначено, що на період призову по мобілізації в Україні не призивають деяких учнів, студентів, аспірантів і докторантів.

Щоб отримати відстрочку від мобілізації на підставі здобуття освіти, військовозобов'язані мають надати довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) за формою, визначеною у додатку 9 Постанови № 560 КМУ.

У Міносвіти зазначили, що жодна мобілізація студентів, аспірантів, науковців, науково-педагогічних, педагогічних працівників, які мають право на відстрочку відповідно до закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, не передбачається.

«Жодних дискусій та обговорень з цього приводу на урядовому рівні не відбувається. Будь-які суперечності, які можуть виникати в підзаконних актах чи інших документах стосовно цього питання, будуть врегульовуватися відповідно до чинного закону про мобілізацію», — додав міністр освіти й науки Оксен Лісовий.

Положення щодо відповідальності за невиконання громадянином військового обов’язку зазначені у двох статях Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП):

  • стаття 210 (Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку) — наприклад, випадки, коли військовозобов'язаний не уточнив свої дані, не став на облік або не повідомив про зміну своїх даних, як от про зміну місця проживання або одруження;
  • стаття 210−1 (Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) — стосується таких випадків, як неявка в ТЦК, відмова від отримання повістки, порушення правил військового обліку співробітників з боку підприємств.

За порушення військового обліку, тобто положень ст. 210 КУпАП можна отримати штраф розміром:

  • від 3 400 до 5 100 грн у мирний час;
  • від 17 000 до 25 500 грн під час дії воєнного стану або у випадку повторного порушення.

За порушення законодавства про оборону та мобілізацію (ст. 210−1):

  • у мирний час: для громадян — від 5 100 до 8 500 гривень, для посадових та юридичних осіб — від 17 000 до 34 000 грн;
  • під час дії воєнного стану: для громадян — від 17 000 до 25 500 грн, для посадових і юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 грн.

У разі порушення, ТЦК передає в нацполіцію запит доставити чоловіка в ТЦК для накладення штрафу та виконання обов’язку

Законом встановлено ряд поважних причин, які звільняють від відповідальності за неявку після отримання повістки:

  • смерть близької людини;
  • перебування на стаціонарному лікуванні;
  • стихійне лихо.

В цих випадках обставини доведеться підтвердити документально.

У постанові Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 року у пункті 69 є уточнення щодо того, хто може мобілізуватися без ВЛК.

Отже, резервістів та військовозобов'язаних, які в мирний час призначені для комплектування військових частин і мають мобілізаційні розпорядження, призивають на службу під час мобілізації на основі попередньо пройдених медичних оглядів та опитувань про стан здоров’я. Якщо у них немає скарг на здоров’я, їх не направляють на військово-лікарську комісію.

Тих, хто не проходив медогляд або у кого закінчився термін дії рішення про придатність до служби, направляють на військово-лікарську комісію.

Чи дадуть бронь, якщо не пройти ВЛК

Юристи вважають, що ті, хто не пройде ВЛК до 5 лютого, не зможуть отримати бронювання.

А ті, хто вже має бронь, не зможуть повторно забронюватися після 28 лютого. Це крайній термін, коли підприємства мають заново підтвердити свій статус критичності, щоб перебронювати своїх працівників. Зараз в Україні всі чоловіки мають бронь максимум до 28 лютого.

Ситуація із бронюванням і ВЛК дуже заплутана. Багато адвокатських бюро вказують на те, що Постанова КМУ № 560 забороняє направляти на ВЛК тих, у кого є відстрочка.

Водночас закон про скасування обмеженої придатності, де стверджується, що ВЛК «підлягають» обмежено придатні військові та військовозобов'язані, винятків не передбачає. Там не написано, що ВЛК мають пройти всі обмежено придатні, крім заброньованих.

Ще один важливий момент — ті, хто почав проходити ВЛК, але не встиг пройти усіх лікарів до 5 лютого (за законом ВЛК має тривати не довше 4 днів, а в разі додаткових обстежень — не довше 14, але на практиці комісія часто затягується), штрафів не отримають.

Читайте також:

Можливо зацікавить

Жалобна церемонія прощання з полеглим воїном Олександром Паньком
відео

Навіки 40-річний: на Волині попрощались з Героєм Олександром Паньком

Наслідки вибуху в ТЦК Рівного: пошкоджене приміщення та робота спецслужб

У будівлі Рівненського ТЦК стався вибух: одна людина загинула, шестеро постраждали. Оновлено

Прощання з Героєм: на Волині зустрінуть полеглого захисника Сергія Челяду

Брат зник безвісти на війні: на Волинь востаннє повернеться Герой Сергій Челяда

У Ковелі попрощалися з 41-річним військовим Олександром Панасюком
фото

Рідні захищають Україну у лавах ЗСУ: на Волині попрощались з Героєм Олександром Панасюком

Від гармати до смачної кави: ветеран Макс Новицький з Волині відкрив магазин-кав'ярню
фото

Від гармати до смачної кави: ветеран Макс Новицький з Волині відкрив магазин-кав'ярню

Трагічна звістка з фронту: у бою загинув волинянин Сергій Воробчук

Був єдиною дитиною в сім'ї: на війні загинув молодий Герой з Волині Сергій Воробчук

Волинянина намагалися незаконно вивезти за кордон: деталі

Волинянина намагалися незаконно вивезти за кордон: деталі

Раніше був столичним кухарем-кондитером, а тепер нищить ворога на САУ: історія «Єнота» зі Сталевої сотки
фото

Раніше був столичним кухарем-кондитером, а тепер нищить ворога на САУ: історія «Єнота» зі Сталевої сотки

Пріоритетні категорії для мобілізації в лютому 2025: кого призвуть першими

Мобілізація 2025: кого першочергово призиватимуть в лютому