46 років на варті життя: історія лікаря-універсала з Волині Василя Жданя

Лікар-невролог з Любомля Василь Ждань присвятив медицині 46 років життя - від дитячої мрії до роботи в швидкій, терапії, психіатрії, онкології та неврології, зберігаючи вірність професії попри виклики часу й системи.
Про лікаря розповіли на фейсбук-сторінці Любомльського ТМО.
Шлях до медицини: з допитливості — в покликання
Бажання стати медиком у Василя Жданя зародилося ще з малого віку — через любов до тварин, спостереження за ними, маленькі дитячі “експерименти”. Уже після восьмого класу, всупереч волі батьків, він самостійно вступив до Ковельського медичного училища. Далі – Чернівецький медичний інститут, лікувальний факультет, де Василя Жданя навіть запрошували до участі в складних хірургічних операціях з пересадки шкіри у опіковому центрі.
Проте хірургія не стала його стежкою. Він обрав інший, не менш складний, але близький йому напрям — неврологію.
Від швидкої до неврології: крізь роки викликів
Після інтернатури з 1988 року Василь Карпович сім років пропрацював лікарем швидкої допомоги. Виснажлива робота у Хмельницькому, постійні виклики, відсутність житла — все це спонукало повернутися до рідного Любомля.
Тут він пройшов шлях від дільничного терапевта до фахового невролога, а починав… навіть із патронажів немовлят у навколишніх селах.
Якщо хтось у лікарні запитає, хто лікарів має найбільш широку спеціалізацію – відповіддю у більшості буде ім’я Василя Карповича. Бо за понад сорокарічний лікарський стаж ким тільки не доводилося працювати, бо у ті роки лікар мусив бути універсалом: працював ендокринологом, наркологом, психіатром, онкологом. Лише, каже, за хірургію та гінекологію не брався. Але постійно навчався, удосконалювався, проходив курси. Уже понад 15 років має вищу категорію з неврології.

46 років у медицині — і не шкодує
З 1979 року і до сьогодні Василь Ждань сумлінно працює на благо пацієнтів. “П’ять тисяч пенсії — за 46 років стажу”, — з іронією констатує він, та водночас зізнається: не у грошах справа, коли ти на своєму місці.
Його досвід охоплює зміну медичних стандартів, реформу системи, перехід до доказової медицини. Він вивчав новітні підходи до лікування інсультів, знає, як у терміновому порядку рятувати життя. І чітко розуміє, що лікар має бути не лише добрим, а й вольовим, наполегливим, іноді навіть - безжальним, вміти приймати рішення миттєво.
Людський вимір професії
Поряд із лікарськими буднями — родина, підтримка дружини, яка стала його опорою в Любомлі, і дві доньки та внуки. Одна з них — також обрала медицину, працює фельдшеркою на швидкій.
“Усе життя – в роботі. Але коли бачиш, що людина після інсульту знову ходить, говорить, повертається до життя — розумієш, що це варто всіх зусиль”, — каже лікар.
Читайте також:
- Нащадок гетьмана, який розгромив московитів під Конотопом, став лікарем «Сталевої Сотки»
- «Хотів жити для донечки, а загинув, рятуючи інших»: історія медика Романа Ткача з Волині
- Головна ознака раку крові: що має насторожити і коли звертатися до лікаря