Алкоголь і травна система: луцька нутриціологиня розповіла, як спиртні напої руйнують наш організм

Алкоголь

Алкоголь має значний і переважно негативний вплив на травну систему людини, починаючи від ротової порожнини і закінчуючи кишківником. Вже в роті алкоголь починає свою шкодливу дію, перетворюючись на ацетальдегід, що пошкоджує ДНК і може викликати рак.

Продовжуючи свій шлях, він спричиняє рефлюксну хворобу стравоходу, гастрити та виразки шлунку, руйнує печінку, викликаючи гепатити та цироз. Крім того, алкоголь погіршує обмін речовин, сприяючи розвитку серцево-судинних захворювань, діабету, знижує рівень вітамінів і мінералів в організмі, що може призводити до серйозних довгострокових наслідків для здоров’я.

Про це журналістам ВСН розповіла нутриціологиня луцького оздоровчо-реабілітаційного центу «Фізіофіт», членкиня асоціації нутриціологів України Марія Довгаюк-Семенюк.

- Який вплив має алкоголь на травну систему людини?

- Алкоголь має негативний вплив на травну систему, починаючи від ротової порожнини, закінчуючи кишківником. Уже в ротовій порожнині алкоголь надходить до слинних залоз слини, де він перетворюється на ацетил альдегід. Саме ця сполука може безпосередньо пошкоджувати ДНК і активувати експресію онкогенів, що в результаті може призвести до раку. Дослідження показують, що часте вживання алкоголю збільшує ризик розвитку раку ротової порожнини, язика та горла.

На стравохід дія алкоголю проявляється у виникненні рефлюксної хвороби, тобто стану, при якому шлункова кислота потрапляє в стравохід, викликається печія та дискомфорт. Хронічний рефлюкс може призвести до езофагіту, підвищити ризик раку стравоходу. Алкоголь подразнює слизову шлунку - у ній всмоктується відразу 33% спирту. Це може призвести до розвитку гастриту та виразок. Вплив на печінку полягає в тому, що алкоголь руйнує її клітини, які називаються гепатоцити. Друга хвиля полягає в тому, що порушується мікрофлора в кишківнику, відбувається ріст патогенної мікрофлори, яка виділяє ендотоксини, які має нейтралізувати печінка. 

Алкоголь також може спричинити гострий або хронічний панкреатит – запалення підшлункової залози. У деяких людей алкоголь може посилювати симптоми роздратованого кишківника, викликаючи болі в животі, здуття, діарею або запори. 

- Як алкоголь впливає на обмін речовин в організмі?

Алкоголь впливає на рівень глюкози у крові. Якщо спочатку рівень цукру підвищується внаслідок перетворення алкоголю в ацетат, то надалі алкоголь може знижувати рівень цукру в крові, тому що блокується процес глюконеогенезу. Це дуже небезпечно для людей з цукровим діабетом.

Також алкоголь призводить до порушення обміну жирів. Як результат, підвищується рівень тригліцеридів, що спричинює розвиток серцево-судинних захворювань.

Вживання алкоголю може знижувати синтез білків в організмі, що негативно впливає на ріст та відновлення організму.

- Чи є різниця між впливом різних видів алкоголю на здоров’я (наприклад, пиво, вино, міцні спиртні напої)?

- Якщо говорити про різні види алкоголю, то вони по-різному впливають на організм через різний склад та концентрацію спирту. 

Пиво має найменший вміст алкоголю 6%, але воно вживається у великих обсягах. Пиво має високу калорійність та високий вміст вуглеводів і для людей, в яких є інсулінорезистентність чи предіабет, це дуже небезпечний продукт. Вживання пива призводить до збільшення ваги.

Вино відоме своїми потенційно корисними властивостями для серця. Це пов'язано з тим, що у ньому є поліфенол - ресвератрол, який має антиоксидантні властивості. Проте тут знову ж таки питання у кількості, адже надмірне споживання вина теж призведе до негативних наслідків.

Небезпека міцних напоїв полягає через те, що вони швидше призводять до інтоксикації та підвищують ризик алкогольної залежності.

- Які можливі довгострокові наслідки регулярного вживання алкоголю для організму?

- Довгострокові наслідки регулярного вживання алкоголю для організму полягають у тому, що відбувається розвиток хронічних хвороб і пошкоджуються окремі органи. Одним з головних впливів алкоголю стосується печінки - це жировий гепатоз, гепатит та цироз.

Також страждає серцево-судинна система: розвивається гіпертонія, аритмія, кардіоміопатія. Це може призвести до інфаркту, інсульту та інших ускладнень.

Мозок і нервова система дуже чутливі до тривалого впливу алкоголю. Він має нейротоксичний вплив, що може призводити до депресії, тривожних розладів, порушення роботи мозку. При хронічному вживанні алкоголю може виникнути алкогольна енцефалопатія, яка характеризується порушенням роботи мозку.

Також страждає травна система: алкоголь може викликати гастрит, виразки шлунка, панкреатити.

Алкоголь послаблює імунну систему і наш організм стає більш чутливим до інфекцій, як результат, люди частіше хворіють і важче переносять інфекційні захворювання. 

Також алкоголь призводить до втрати кісткової маси та розвитку остеопорозу. З боку репродуктивної системи алкоголь може знижувати рівень тестостерону, що призводить до зниження лібідо, імпотенції та зменшення кількості сперматозоїдів. У жінок, які вживають алкоголь може порушуватись менструальний цикл і підвищується ризик безпліддя.

Хронічне вживання алкоголю підвищує розвиток розвитку раку різних органів, включаючи ротову порожнину, горло, стравохід, печінку, шлунок, кишківник та інші органи.

- Чи існують безпечні дози алкоголю, і якщо так, то які вони?

- Кожна четверта смерть чоловіків в категорії від 5 до 29 років пов'язана з алкоголем, а в деяких частинах східної Європи мова вже йде про кожну третю смерть. В цілому у Європі щороку від вживання алкоголю помирає близько 55 000 молодих людей.

Зараз від алкогольної залежності у світі страждає 140 мільйонів осіб, в Україні - близько 1 млн осіб. Алкоголь спочатку викликає психологічну залежність, а потім і фізіологічну. Тому я вважаю, що безпечної дози алкоголю немає. Проте келих вина, випитий у хорошій компанії, зарядить позитивом на цілий тиждень. Людина не може їсти та пити лише те, що корисно. Потрібно усвідомлено ставитися до речей і робити вибір. 

- Як алкоголь впливає на рівень вітамінів та мінералів в організмі? 

- Порушення обміну речовин може призводити до накопичення жиру в печінці (стеатозу) та порушення функцій підшлункової залози, що сприяє розвитку панкреатиту. Алкоголь також може призводити до зниження рівня фізичної активності та порушення сну, що негативно впливає на загальний стан здоров’я. Погіршення якості сну може знижувати рівень енергії та мотивацію до фізичної активності, що створює замкнене коло, яке веде до подальшого набору ваги та погіршення загального стану тіла.

- Чи є певні продукти або звички, які можуть допомогти зменшити негативний вплив алкоголю?

- Важливо дотримуватися здорового збалансованого харчування.

Фрукти та овочі багаті антиоксидантами, вітамінами та мінералами, які допомагають захищати організм від пошкоджень, викликаних алкоголем. Особливо корисні цитрусові, ягоди, шпинат та броколі.

М'ясо, риба, яйця, цільнозернові продукти та бобові допомагають відновлювати рівень вітамінів групи B, які часто знижуються при вживанні алкоголю.

Зелені чаї та трав'яні настої містять антиоксиданти та можуть сприяти детоксикації організму. Особливо корисні чаї з ромашки, розторопші та імбиру.

Важливо також дотримуватись водного режиму вживаючи достатню кількість води, щоб допомогти організму виводити токсини та підтримувати нормальну роботу органів.

Корисні звички включають регулярну фізичну активність, яка допомагає покращити обмін речовин та зміцнити серцево-судинну систему. Варто підтримувати здоровий режим сну, оскільки якісний сон сприяє відновленню організму та зменшує негативний вплив алкоголю на нервову систему.

Та найголовніше - це встановити чіткі межі та дотримуватися їх, щоб уникнути надмірного вживання алкоголю.

- Що порадите людям, які прагнуть зменшити споживання алкоголю або зовсім відмовитися від нього?

Скласти план дій та знайти однодумців. Якщо серед знайомих немає, то розгляньте можливість приєднання до груп підтримки або участі в онлайн-форумах, де люди діляться своїм досвідом та дають поради.

Замість алкоголю, знайдіть здорові альтернативи для релаксації та розваг. Займіться спортом, медитацією, хобі або чимось іншим, що принесе вам задоволення. Навчіться готувати смачні безалкогольні напої, які зможуть замінити алкогольні. Плануйте свої вечори та вихідні так, щоб уникати ситуацій, які зазвичай супроводжуються вживанням алкоголю. Також важливо звернутися за професійною допомогою, якщо ви відчуваєте, що самостійно впоратися з проблемою складно. Психотерапевти, консультанти з питань залежностей або лікарі можуть надати вам необхідну підтримку та допомогу.

Зменшення споживання алкоголю або повна відмова від нього може суттєво покращити ваше здоров’я та якість життя. Важливо пам'ятати, що цей процес може зайняти час, і ви маєте бути терплячими до себе.

Читайте також:

Можливо зацікавить

Вчора – студенти, сьогодні – бакалаври: випускники волинського вишу отримали дипломи. ФОТОРЕПОРТАЖ
фото

Вчора – студенти, сьогодні – бакалаври: випускники волинського вишу отримали дипломи. ФОТОРЕПОРТАЖ

У Луцьку в один день прощатимуться з двома Героями -  Юрієм Футалою та Віктором Сіліним

У Луцьку в один день прощатимуться з двома Героями - Юрієм Футалою та Віктором Сіліним

Вона сказала «ТАК»: у Луцьку під час вручення дипломів відбулося освідчення
відео

Вона сказала «ТАК»: у Луцьку під час вручення дипломів відбулося освідчення

Загинув в аварії: у Луцьку прощатимуться з тренером з боксу

Загинув в аварії: у Луцьку прощатимуться з тренером з боксу

Через непереборні обставини: у Луцьку перенесли прощання з Героєм Юрієм Футалою

Через непереборні обставини: у Луцьку перенесли прощання з Героєм Юрієм Футалою

Одна жінка знаходиться в реанімації: розповіли про стан постраждалих від вибуху гранати у Луцьку

Одна жінка знаходиться в реанімації: розповіли про стан постраждалих від вибуху гранати у Луцьку

Новий тренд: відомий артист з Луцька Monatik взяв участь у челенджі для вокалістів
відео

Новий тренд: відомий артист з Луцька Monatik взяв участь у челенджі для вокалістів

Залишились дружина і двоє доньок: у аварії загинув луцький тренер з боксу та ММА

Залишились дружина і двоє доньок: у аварії загинув луцький тренер з боксу та ММА

Друга втрата в місті за два дні: на війні загинув Герой з Луцька Віктор Сілін

Друга втрата в місті за два дні: на війні загинув Герой з Луцька Віктор Сілін