«Кожна жінка має народити трьох»: чи реальне це в умовах війни та масової виснаженості – думка психологині з Луцька

Українки народжують удвічі менше, ніж потрібно для збереження чисельності населення. Щоб нація не зникала, кожна жінка репродуктивного віку має народжувати по троє дітей.
Про це заявив доктор економічних наук, заступник директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. Журналісти ВСН поцікавилися думкою кризової психологині Лєни Шторм, наскільки реальним є збільшити народжуваність в країні до такого рівня
«Коли ми говоримо про народжуваність, це неможливо робити у відриві від контексту, в якому жінки народжують. Війна, постійні небезпеки, економічна нестабільність та мобілізація чоловічого населення – ті умови, в яких складно народжувати, оскільки в критичний момент жінка може залишитися в ситуації, де вона муситиме покладатися винятково на себе саму.
З одного боку, я розумію заяви демографів. І тут йдеться радше не про репродуктивний тиск, а про констатацію умов, за яких ми чисельно виживемо як нація, якщо враховувати фактор постійних втрат та того, скільки населення виїхало за межі України. Ясна річ, значний відсоток цих людей не повертатиметься додому. Як би прикро нам не було це констатувати, але тут йдеться про очевидність.
Однак тепер відірвемося від площини цифр та спробуємо подивитися на це питання і крізь призму психічного здоров’я населення. Люди виснажені, вживання антидепресантів на сьогодні є масовим. Понад 3 роки життя в стані війни псує здоров’я навіть дуже стійким. Зростає кількість аутоімунних захворювань. Пацієнти скаржаться на проблеми своїм лікарям, а клієнти – психологам. Особливо страждає і сфера жіночого здоров’я, яке є дуже вразливим і делікатним до стресів. Тому поліпи, кісти, міоми та інші проблеми теж є масовими», - сказала психологиня.
Лєна Шторм зауважила, що якщо казати про збереження української нації суто математично, підрахунок того, що кожна жінка має народити від 3 дітей, може бути достовірним. Однак всі ці підрахунки є актуальними лиш до моменту, поки про цю середньостатистичну жінку говорять лише як про певну узагальнену абстракцію, а не реальну особистість – з її проблемами, хворобами та виснаженістю в часі війни.
«Тож реальне життя є значно складнішим, ніж озвучені підрахунки демографів. Тому питання народжуваності вирішується індивідуально в кожному конкретному випадку, залежно від устремлінь та бачень самої людини, її стану здоров’я та психологічної готовності бути матір’ю», - підсумувала вона.
Читайте також:
- Смертельні розваги на даху потяга: чому підлітки ризикують життям та як вберегти дитину?
- Новий тренд серед дітей – «Гра в ТЦК»: що стоїть за цією забавою?
- Серія атак на ТЦК сколихнула Україну: чому суспільство розділилося?