Фітофтора на помідорах: як волинянам захистити врожай

фітофтора помідори

Помідори - одна з найпопулярніших розсад. Щоб отримати врожай томатів, волинським городникам потрібно дбати про профілактику хвороб, зокрема фітофторозу.

Фітофтороз (фітофтора) – небезпечне та садових культур, причиною виникнення якого є грибкові мікроорганізми. Збудник фітофторозу може жити в насінні, в ґрунті, куди проникає через садовий інвентар, рослинні рештки тощо. Фітофтороз розвивається надзвичайно швидко, уражуючи всі органи рослини: листки, стебла, плоди. Це захворювання здатне знищити всі рослини в теплиці за лічені години, а на відкритому повітрі – за кілька днів, пише видання «Аgronews».

Сприятливими умовами для масового поширення фітофторозу є тривала дощова погода за температури повітря 18–20°С, тумани та роси. Грибок полюбляє затінені та вологі посіви, тому важливо не загущувати їх.

Найкращим методом боротьби з фітофторозом є профілактика. Важливо проводити профілактичні обприскування, не чекаючи появи хвороби. Адже навіть якщо на вашій ділянці фітофтороз відсутній, ви ніколи не можете бути впевнені щодо сусідніх ділянок.

Для уникнення фітофторозу важливо дотримуватись сівозміни та прибирати всі рослинні залишки з ділянок.

Фітофтороз – одна з найбільш розповсюджених хвороб томатів, яка при несвоєчасному реагуванні, здатна знищити весь врожай за лічені години. Ознаками фітофторозу є утворення на листках та стеблах коричневих плям, та білого павутиноподібного нальоту на їх нижній частині. На плодах з’являються коричнево-бурі розпливчасті плями, які у вологу погоду по краях вкриваються світло-сірим нальотом. Часто це захворювання називають «бура гниль».

При появі перших ознак захворювання на листях, можна видалити уражені рослини та обробити ділянку фунгіцидами, або препаратами, що мають у складі мідь. Якщо хворобою уражена більшість рослин, боротися з фітофторозом вже запізно. Варто позбутися таких рослин, не залишаючи рештки на ділянці. 

Щоб уникнути цього захворювання, варто звернути увагу на насіння помідорів (сорти та гібриди), що мають відносну стійкість до фітофторозу, хоча повного захисту це й не гарантує. Кращу стійкість до хвороби демонструють ранні сорти та гібриди зі строком дозрівання 90-95 днів. Також високорослі сорти хворіють менше, ніж низькорослі.  

Засоби від фітофтори

Найкращі результати у боротьбі з фітофторозом дають профілактичні заходи. Вони включають: сівозміну, вибір сортів та гібридів толерантних до хвороби, прорідження загущених посівів, дотримання дозування при внесенні вапна, знищення уражених рослин, профілактичні обробки препаратами.

Хороші результати для боротьби з хворобою демонструють препарати міді, наприклад, бордоська суміш. При перших ознаках захворювання необхідно якнайшвидше застосовувати фунгіциди: Ридоміл Голд, Баджо Форте, Скор, Танос, Акробат МЦ, Арева Голд, Кустодія, Ревус, та ін.

Народні засоби боротьби з фітофторою

Багато хто уникає внесення хімічних препаратів на своїх ділянках та застосовує народні методи боротьби з хворобою. На нашу думку, ці методи можуть бути застосовані лише у якості профілактичних заходів. Але рішення, звичайно ж, завжди залишається з вами.

Серед найвідоміших народних методів:

  • розчин дріжджів (100 г дріжджів на 10 л теплої води);
  • настій часнику (50 г подрібненого часнику настоюють 2 доби в 1 л води, далі розводять в 10 л води);
  • розчин йоду (10 мл на 10 л води);
  • деревна зола.

Народних методів насправді існує дуже багато, але треба пам’ятати кілька моментів:

  • дріжджові розчини полюбляють різноманітні гриби, тому після їх застосування може знадобитись додаткова фунгіцидна обробка;
  • пари йоду отруйні, працюючи з ним, треба бути дуже обережним, особливо в теплицях;
  • деревна зола підлужнює грунт, а фітофтороз це дуже полюбляє.

Якщо ви вже виявили ознаки хвороби на рослинах, народні методи навряд чи допоможуть подолати фітофтороз. Тому завжди варто мати необхідні фунгіциди, які, за дотримання норм та регламенту внесення, не несуть жодної шкоди. 

Читайте також:

Можливо зацікавить