На замітку садівникам: як правильно обрізати дерева взимку
Обрізка дерев взимку є важливим агротехнічним прийомом, який має кілька переваг. Зокрема, вона допомагає стимулювати плодоношення, покращує здоров'я дерева та сприяє формуванню правильної і красивої крони. Взимку дерево перебуває в стані спокою, тому обрізка в цей період мінімізує стрес для рослини та знижує ризик інфекцій.
Про види обрізки дерев та особливості проведення цієї процедури пише АgroApp.
Цілі зимової обрізки дерев:
- Поліпшення форми дерев. Без листя можна краще оцінити ситуацію та прибрати дійсно непотрібні гілки.
- Зменшення ризику хвороб. Після обрізки дерев взимку зрізи швидше заживають, оскільки рослини в цей період перебувають у стані спокою.
- Безпека в умовах нестабільної зими. Коли на зміну частим відлигам приходять морози, на гілках наростає льодова кірка. На деревах з густою кроною такі гілки б’ються одна об одну, ламаються, при падінні пошкоджуючи інші гілки. Зимова обрізка плодових дерев дозволить зберегти рослини.
Види та техніки обрізки дерев:
Догляд за деревами поділяється на чотири основні види.
- Санітарна обрізка. Її мета — позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також прибрати гілки, спрямовані всередину крони або розташовані занадто близько одна до одної. Така процедура підвищить імунітет рослини. На місці хворих швидко виростуть здорові та сильні гілочки.
- Формувальна обрізка. Сприяє формуванню крони у заданому напрямку. Наприклад, якщо фермер висадив колоноподібні дерева, обрізка такого саду має проводитися щонайменше 1-2 рази на рік. Формувальна обрізка зберігає природну або штучну форму рослини, сприяє рівномірному розташуванню скелетних гілок. Своєчасна обрізка молодих дерев дає сформувати красивий доглянутий сад.
- Омолоджувальна обрізка дерев спрямована на покращення цвітіння, збільшення розміру та якості плодів, подальше зростання дерева. Така обрізка садових дерев практикується для старих або виснажених рослин, верхівка яких почала всихати, а ріст нових пагонів припинився.
- Обмежувальна обрізка. Мета цієї процедури — контроль розмірів рослини та запобігання її надмірному розростанню. Це важливо, якщо потрібно дотримуватися відстані між іншими посадками та не закривати світло сусіднім рослинам. Після неї у дерев поліпшується імунітет, їхні гілки отримуються достатньо сонця та повітря, а вплив шкідників зменшується.
Основні техніки обрізки — це проріджування, підняття крони та її вкорочення.
- Проріджування крони виконують з метою видалення пагонів, що ростуть вертикально, всередину крони або куща. Виконання проріджуючої обрізки забезпечує провітрюваність крони, підвищує зимостійкість і знижує ризик пошкодження шкідниками. Проріджуючу обрізку фруктових дерев виконують восени, щоб на численних пагонах не накопичувався сніг, і під його вагою не ламалися плодоносні гілки.
- Укорочення крони стимулює ріст наявних та утворення нових пагонів. Крона стає більш розгалуженою, пишною. Бруньки, що залишились, отримують більше живлення та води. Навесні вони дадуть міцні нові гілочки.
- Підняття крони — це практика видалення зайвих гілок з нижньої частини крони дерева. Іноді це є вимогою ландшафтного дизайну, але зазвичай проводиться з метою забезпечити вільний простір для пішоходів, транспортних засобів і будівель.
Правила обрізки дерев узимку
Обрізка в зимовий період має свої переваги, оскільки листя на дереві немає й крона з усіма її дефектами добре видна. В південних областях України працювати з яблунями можна вже в січні, з лютого — зайнятися грушами, черешнями, абрикосами, сливами, айвою та горобиною. В північних і центральних областях України проводиться зимова обрізка дерев у лютому.
Правило 1
Правильний підбір температурного режиму та погоди. В сильний мороз гілки стають дуже крихкими. Ідеальна температура повітря — до -5 °C. Варто утриматися від обрізки фруктових дерев зимою під час опадів, адже мокра деревина погано ріжеться. Небажано різати й перед значним похолоданням. Якщо зріз на стовбурі, особливо молодого дерева, не встигне загоїтися, мороз може спричинити пошкодження всієї рослини.
Правило 2
Якісна та дбайлива обробка ділянок зрізу гілок. Замазувати можна не всі підряд зрізи, а лише ті, які понад 2 см у діаметрі. Чим замазати дерева після обрізки взимку? Можна використовувати садовий вар або фарбу, але краще придбати спеціальні професійні засоби, які можна використовувати при низькій температурі (від 0 до -5 °C).
Правило 3
Правильно визначити, які гілки потрібно прибрати. Є певний алгоритм обрізки дерев:
- звільнити дерево від ушкоджених і сухих гілок (їх можна заздалегідь позначити мітками з осені);
- видалити всі великі гілки, що ростуть у неправильному напрямку — всередину крони або чітко вниз/вгору;
- залишити гілки, що ростуть горизонтально від центру до краю крони.
Помилки при обрізці дерев та взимку
- Неправильно вибрана погода. Обрізка дерев зимою допустима в межах 7-10°С, але якщо після процедури почнуться сильні морози, це призведе до загибелі гілки. Як варіант, зріз буде повільно гоїтися, може підгнивати та зрештою погубить рослину.
- Відсутність післяопераційної обробки зрізів. Деякі власники садів помилково вважають, що якщо взимку дерево спить і сік у ньому не рухається, то йому ніщо не зашкодить.
- Відсутність дезінфекції інвентаря. Стерильність інструментів обов’язкова, оскільки хвороботворні мікроорганізми не гинуть узимку та легко переносяться з дерева на дерево.
Що знадобиться для обрізки дерев
Незалежно від того, коли проводиться обрізка дерев, знадобиться певний інвентар:
- садові секатори, в тому числі секатор штанговий (на висувній телескопічній ручці для діставання до високо розташованих гілок);
- садові сучкорізи;
- садові пилки (ножівки);
- садова драбина;
- заживляючі пасти для обробки після обрізки.
Не буде зайвим і гілкоподрібнювач, який зробить з відходів підстилку для дерев чи грядок. Ним вигідно користуватись, якщо обрізка дерев осінню проводиться за правилом — тут обрізав, тут же подрібнив, там прикрив мульчею грядки чи міжряддя дерев. Завантажувати в гілкоподрібнювач можна лише здорові гілки.
Особливості роботи з інвентарем
- Ідеальна заточка. Для обрізки старих дерев усі інструменти повинні бути ідеально заточені. Це і зручно садівнику, і не так травматично дереву. Тільки використовуючи гострі
- інструменти можна запобігти утворенню рваних ранових поверхонь, куди заносяться небезпечні для дерев мікроорганізми.
- Знезараження інвентаря. Одне з головних правил обрізки плодових дерев: не забувайте дезінфікувати інструменти щоразу після роботи з хворими гілками.
- Правильний вибір інструментів. Наприклад, підрізні ножиці діляться на дві групи: одними обробляються живі пагони, іншими — сухі. Враховуйте це при роботі.
- Можна делегувати догляд за садом досвідченим фахівцям з відповідною освітою та професійним інструментом. Вони проведуть правильну обрізку плодових дерев (санітарну обрізку, омолодження), а також оброблять рослини від грибків та шкідників. Вартість послуги залежить від кількості дерев та їх висоти, деякі фахівці також враховують вік дерев.
Середня вартість обрізки дерева висотою до 2 м становить від 30 до 50 грн. Обрізка дерева висотою 4-5 м коштуватиме до 100 грн.
Трохи вища вартість обрізки колоноподібних фруктових дерев, бо це ніжні та тісні насадження, які потребують експертного догляду.
Читайте також:
- Пеларгонія втрачає бутони: як це виправити
- Ростимуть вдвічі швидше: чим поливати кімнатні рослини взимку
- Різдвяна смакота: фудблогерка з Луцька поділилася рецептом запеченого м'яса
- Як зберегти кріп на зиму: декілька ефективних способів