Обрізка яблуні восени: коли і як це робити
Обрізка яблуні восени допоможе збільшити її врожай у наступному сезоні. Існує декілька видів обрізки яблуні восени.
Перш ніж приступати до обрізання крони яблуні, варто зрозуміти, чого саме ви хочете цим досягти і які дерева у вас ростуть, - пише Ukr.Media.
Залежно від виду і віку яблуні, обрізка може ділитися на омолоджуючу, санітарну, формуючу, і мати безліч нюансів і тонкощів. Поговоримо детальніше про кожен з типів обрізки.
Обрізка старих яблунь восени
Якщо сад дістався вам вже дорослим і вам належить обрізка яблунь, а коли і як проводити її ви не знаєте, спершу розберіться з основними постулатами.
По-перше, повністю відновити занедбане старе дерево за один сезон неможливо — такої масштабної "стрижки" воно не перенесе. Повністю оновити яблуню, не травмуючи її, ви зможете за 2-3 сезони. По-друге, омолоджуюча обрізка яблунь восени повинна здійснюватися після закінчення листопаду і сокоруху, але до морозів. В цей час крона вже добре проглядається, а деревина ще не стала крихкою. І нарешті, омолоджувати варто тільки здорове дерево. Якщо скелетні гілки або стовбур потемнілі, уражені гниллю або жуками-короїдами, таке дерево варто відразу спиляти і викорчувати, щоб дарма не витрачати сили.
Отже, обрізка старих яблунь восени для новачків повинна розділитися на три етапи (3 сезони). В перший у яблуні видаляють засохлі, зламані, тріснуті гілки, зчищають зі стовбура лишайники і мохи. У другій крону яблуні проріджують, видаляючи вовчки (залишаючи не більше десятка на все дерево), переплетені гілки, пагони, що ростуть усередину крони або труться один об одного. Водночас центр крони розкривають, спилюючи центральний провідник на висоті не більше 3,5 м від землі. У третій, завершальний сезон, проводять формування крони. В одному ярусі залишають 3-4 сильних, здорових гілки, що відходять від стовбура майже під прямим кутом. Між ярусами повинно бути не менше 50-60 см, а всі гілки, що потрапили в цей проміжок, потрібно вирізати. На верхньому ярусі після розкриття крони повинно бути не більше 3 сильні гілки.
Якщо ви відповідальний садівник, і ваш сад в не запущеному стані, то обрізка старих яблунь восени значно простіша. По суті, вона зводиться до видалення вовчків, хворих і пошкоджених гілок, а також укорочування однорічного приросту наполовину.
Обрізка молодих яблунь восени
Схема обрізки молодої яблуні восени залежить від віку дерева. На кожному році життя ця процедура має свої особливості.
У рік посадки однорічний саджанець яблуні може не мати відгалужень, або мати всього кілька слаборозвинених гілок. У першому випадку його просто вкорочують до 80-100 см. У другому центральний провідник вкорочують, всі гілки, що ростуть у зоні майбутнього штамба (на висоті до 70 см від землі) видаляють. А ось ті, що відходять від стовбура майже під прямим кутом залишають, лише скоротивши до 3-5 бруньок від стовбура.
На другому році життя у саджанця залишають 3-5 найсильніших і правильно розміщених гілок, вкорочуючи. Центральний провідник вкорочують, щоб він був всього на 20 см вище верхніх гілок. Якщо з'явився другий "кандидат" у провідники, його також вирізують.
На 3-5 роки життя обрізка яблуні зводиться до мінімуму. Садівник повинен вирізати вовчки, пошкоджені гілки, а також ті пагони, що ростуть усередину крони або труться об інші. При цьому вкорочувати гілки не рекомендується, якщо вони розвиваються рівномірно. Підрізають тільки ті екземпляри, які різко випередили інші (і центральний провідник) або стали розвиватися в невідповідному напрямку.
Обрізка карликових яблунь восени
Карликова яблуня, а точніше догляд за нею і обрізка, відрізняються від звичайної тільки масштабами робіт. Вам, найімовірніше, не знадобиться драбина або інші пристосування для підйому, а ось схема обрізування яблуні восени буде традиційною.
Чим молодше яблуня, тим менше її обрізають. У перші роки гілки вкорочують на чверть річного приросту. У віці 5-7 років у карликових яблунь вкорочують гілки на третину і формують крону. Деревам, які старше 10 років і почали знижувати плодоношення, проріджують крону і вкорочують гілки наполовину.
Осіння обрізка карликової яблуні здебільшого носить санітарний і проріджуючий характер, основне формування крони проводять навесні. Після листопаду вам належить здійснити наступні маніпуляції:
- видаліть пошкоджені гілки, тріснуті під вагою плодів або уражені захворюванням — вони все одно загинуть взимку;
- видаліть всі вертикальні пагони, а також ті, що ростуть усередину крони;
- виріжте однорічний приріст, зростаючий під дуже гострим кутом — він не витримає вантажу снігу і може пошкодити основні гілки;
- продезінфікуйте зрізи 3% розчином мідного купоросу і замажте садовим варом;
- всю вилучену деревину винесіть з саду і використовуйте на підставі високих гряд або спаліть.
Терміни обрізки яблунь восени
Якщо ви шукаєте відповідь на питання, коли проводити обрізку яблунь восени, будьте готові до того, що точної дати вам ніде не назвуть. По-перше, все залежить від клімату у вашому регіоні і погоди саме в цьому сезоні, а по-друге, суворих вимог до чисел в загальному-то і немає.
Час обрізки яблунь восени садівник обирає сам, орієнтуючись на наступні критерії:
- всі роботи в саду вже виконані (дерева підживлені, побілені, политі);
- листя не тільки встигли впасти, але і були прибрані з-під дерев;
- стоїть суха прохолодна погода;
- стабільні негативні температури ще не встановилися.
Здебільшого, всі ці умови дотримані в кінці жовтня — на початку листопада, проте в південних і північних регіонах строки можуть зсуватися. А ось обрізка яблунь у вересні, яку часом практикують квапливі дачники, не дасть нічого доброго, бо в цей час на деревах ще міцно тримаються листя, що погіршує перегляд крони.
Інструмент для обрізки дерев восени
Незалежно від того, коли ви вирішите зайнятися обрізанням дерев, інструменти вам знадобляться наступні:
- секатор для видалення гілок діаметром до 25 мм;
- гілкоріз для видалення гілок діаметром до 50 мм або розташованих на великій висоті;
- ножівка для видалення скелетних гілок і центрального провідника діаметром більше 50 мм.
Всі вони повинні бути заточені і знезаражені перед початком роботи. Тільки гострим інструментом можна виконувати якісні зрізи, які не рвуть деревину і швидко загоюються. Крім інструментів, відразу підготуйте розчин для дезінфекції зрізів (3% розчин мідного купоросу) і садовий вар або його аналог для замазування ран.
Сподіваємося, з настільки детальними інструкціями у вас все вийде і в цьому році ваші яблуні підуть на зимівлю повністю підготовленими.
Читайте також:
- Чи потрібно на зиму перекопувати город: коли та як це найкраще робити
- Як вивести хрін з городу: головні правила і чому викопування не допоможе