Психологиня з Луцька розповіла, коли і як говорити з дітьми про інтимне життя

Психологиня з Луцька розповіла, коли і як говорити з дітьми про інтимне життя

Сексуальна освіта — це комплекс знань та навичок, які допомагають людям розуміти та правильно оцінювати сексуальність, власне тіло, репродуктивне здоров'я, а також стосунки з іншими людьми.

Про те, коли і як правильно говорити з дітьми і підлітками про інтимне життя, його безпеку і аспекти, Суспільне розпитало у психологині Світлани Сасюк.

— Почнемо з «сухої теорії», що включає у себе сексуальна освіта?

Вона включає декілька аспектів: це біологічний аспект, це знання з анатомії, з фізіології, з гігієни тіла, психологічний аспект розуміння власних емоцій, розуміння власних почуттів, побудова стосунків з іншими людьми, правила комунікації у таких стосунках, особливо у близьких стосунках.

Комплекс усіх оцих знань і навичок допомагає людям краще себе розуміти, краще пізнавати та будувати стосунки з іншими людьми загалом.

— Коли батькам варто почати говорити з дітьми на цю тему?

Загалом відповідь на це питання не є однотипною, оскільки діти зріють дуже по-різному. Але якщо говорити про основні моменти, то соціальна освіта не починається ані у віці 6 років, ані 12, а починається з маленького віку. Тобто ми говоримо про вік 3-5 років, коли дитина починає цікавитися власним тілом і батьки відповідають на її запитання.

Тут потрібно враховувати, що варто починати говорити з дитиною доступними для неї словами, чіткими і без сорому, правильно називати назви частин тіла. Наприклад, говорити вульва, жіночі груди, пеніс і не робити з цього особливий якийсь такий акцент. Тобто, дарма не сексуалізувати цю тему.

Вже у віці 6-8 років дитина має повністю розуміти такі правила: тут мене не торкаєшся, або правило "майки та трусів" — це є основне правило яке допомагає дитині відчувати себе у безпеці.

Також, дитина у віці 6-8 років дуже цікавиться стосунками загалом. Тобто, в цьому віці варто говорити з дитиною на теми: що таке дружба, що таке любов, як формуються стосунки, яка етика взагалі поведінки у стосунках.

У віці 12-13 років дитина вже має повністю розуміти все що стосується пубертатних змін, оскільки вони взагалі починаються ще раніше. Батьки в цьому віці повинні багато уваги приділяти аспектам анатомії, фізіології, гігієни тіла дитини. Так само продовжувати говорити про стосунки.

Психологиня з Луцька розповіла, коли і як говорити з дітьми про інтимне життя

Загалом така сексуальна освіта, якщо ми говоримо про саме дітей, має абсолютно завершитися вже до 15-16 років. Це вже такі крайні терміни, коли ми вже говоримо про правові аспекти, наслідки порушення законодавства у сфері сексуальності інших людей і щодо себе. Дитина має розуміти повністю що таке стосунки і як вони будується. 

 — Як допомогти батькам правильно сформулювати відповідь на незручні питання? Звідки беруться діти?

Потрібно подолати власний страх і власний сором у питаннях сексуальності, тоді ми зможемо більш конкретно, більш базовано на довірі відповідати на такі питання нашим дітям. Але ці питання неминучі.

Всі батьки через таке проходять і це завжди неочікувано. Іноді нормально сказати, що я зараз не маю готової відповіді на це питання, бо я не знаю як правильно тобі відповісти, але я зараз підготуюся і тобі відповім пізніше. Тобто і не сексуалізувати, і зрозуміти для себе в першу чергу, чи я готовий зараз про це говорити. Це нормально, коли батьки іноді не готові і вони дають собі час підготуватися.

— Якщо правильно і прямо не відповідати на такі питання, уникати їх, які наслідки можуть бути для дитини?

По-перше, дитина може відчувати сором від того, що вона задає такі питання. Якщо батьки теж мають сором — дитина може подумати, що вона щось робить не так, відчувати провину. Крім того, не отримуючи відповіді на такі питання, а вони все одно в певному віці у дитини починаються, вона буде йти до тих джерел, які більш доступні. Наприклад — інтернет, друзі, люди, які в принципі не підготовлені давати відповіді на такі питання. Саме задля безпеки ми маємо чітко усвідомлювати нашу роль у сексуальній освіті наших дітей.

— Хто має говорити з дитиною про секс? Мама чи тато?

Мені здається що це не про стать, не про гендер, це питання про те, з ким у дитини ближчі стосунки, тобто з ким сформована більше довіра.

Якщо говорити про практику, то як правило, за це питання в більшості відповідає мама. Хоча, чи може мама говорити з сином про такі аспекти? Може. Чи може тато говорити з дочкою? Так. Тут немає табу гендерного. Ні, це питання довіри.

Психологиня з Луцька розповіла, коли і як говорити з дітьми про інтимне життя
 

— Що робити, якщо дитина не хоче про це говорити? Це якийсь тривожний дзвіночок чи просто дитина ще не готова?

Це не тривожний дзвіночок, або не завжди тривожний дзвіночок. І це не завжди про неготовність дитини про це говорити. Але це завжди про те, що потрібно сформувати довірчий стосунок перед тим, як це говорити.

Іноді діти справді можуть почуватися незручно і соромно коли з батьками говорить про якісь речі, які пов'язані з сексуальними аспектами. Що ми рекомендуємо — не робити це примусом, навпаки вибрати якийсь такий досить легший момент в якому ми можемо дивитися разом фільм з дитиною. В якому, наприклад, могли б бути підняті такі теми, на які б хотілося поговорити.

Скажу за себе. В мене, наприклад, двоє синочків один ще в садку, а другий — уже п'ятикласник. Йому теж спочатку було соромно, незручно. Я йому кажу: та ну, чому ти маєш соромитися? Це ж те саме, що говорити про руку, ногу, так само і все решта це теж частини твого тіла. Не треба цього слова боятися, шарітися, наприклад.

У зв'язку з повномасштабною війною багато хто повиїжджав і стикнулися з сексуальною освітою за кордоном. І от одна із моїх підписниць, яка живе в Німеччині, пише, що дітей в 12-13 років у школі вчать одягати презерватив на банан, а хлопцям розповідають про критичні дні.

Якщо ми говоримо вже про досвід інших країн, то такими передовими досвідами вважається навіть не Німеччина, а країни Північної Європи, Норвегія, Швеція. Особливо — Нідерланди, які очолюють рейтинг країн, в яких найменша кількість сексуального насильства і в яких найменша кількість ранніх вагітностей.

— Які міфи про сексуальну освіту побутують у суспільстві?

Один з міфів, що сексуальна освіта це лише про секс. Але це абсолютно не лише про секс, а дуже широке поняття. Другий міф який досі побутує, що сексуальна освіта потрібна для старшого підліткового віку, тобто 10-11 клас. Ми вже з вами говорили, що важливо, щоб все починалося з дошкільного віку.

Третій міф, який побутує, це те, що сексуальна освіта це, ніби, якесь розбещення. Тут накладається звісно ще культурний аспект, ми зараз бачимо це — дуже часто в деяких містах забороняють певні книжки читати і так далі.

— Ви казали, що суспільство є інструментом впливу на те, що в нас відбувається. Яким чином ми можемо вплинути на просування сексуальної освіти?

У нас в країні тема сексуальної освіти досі залишається табу. В Україні все-таки багато людей виховані в консервативному середовищі, де тема сексуальності, тема про тіло загалом була достатньо закритою і вважалася непристойною.

Тому, мені здається, поки не прийде певна зміна поколінь, ми будемо мати ці моменти. Ми можемо перестати робити з цього табу, ми можемо більше вчитися, більше вкладатися у власну просвіту. Коли ми це робимо, то стаємо більш відкриті до обговорення таких тем.

— Що робити батькам підлітків, які розуміють, що втратили час для розмови з дитиною на цю тему, як їм діяти?

Ніколи не пізно. Насправді ніколи не пізно вчитися новому і ніколи не грішно вчитися новому. Тому, якщо вже ми маємо підлітка, то ми говоримо про те, що підліток дуже любить правду. І коли мама або тато чесно визнає, що я не була готова з тобою говорити, я не говорила з тобою, бо ця тема для мене самої є непізнаною, то чому б нам не вивчати цю тему разом?

Я б точно побажала батькам підлітків бути відкритими, створювати атмосферу довіри, бути чесними зі своїми дітьми і визнавати свій брак досвіду. Я дуже хочу, щоб наше суспільство з кожним днем, попри війну, ставало на шлях більш обізнаності. І тоді, в майбутньому, нам є місце в рейтингу передових країн.

Читайте також: