У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

У КП «Волиньприродресурс» за 2023 рік видобули понад 80 тисяч тонн торфу та близько 15 тонн бурштину. Деякі показники роботи вдалося збільшити у 3-4 рази, у порівнянні з минулим роком. Яким чином це вдалося та які країни в найбільших кількостях купують волинський бурштин, дізнавалися журналісти ВСН.

У 2023 році на ліцензійних площах КП «Волиньприродресурс» було видобуто майже 15 тонн бурштину: 14 тонн, 637 кілограмів, 858 грамів. Для порівняння, у минулому році добули трохи більше чотирьох тонн. Така разюча різниця у показниках зумовлена тим, що з початком війни підприємство зняло всю техніку з місць видобутку та перемістило для облаштування фортифікаційних споруд, копання ровів тощо.

 «Почалася війна, було не зрозуміло, як далі працювати. В першу чергу були потрібні фортифікаційні споруди: зняли техніку, заправляли, копали.

Коли вже більш-менш ситуація стабілізувалася, зрозуміли, що навіть для того, щоб підтримувати підприємство, щоб були кошти на пальне, на зарплату людям, які виконують всі ці роботи, потрібно все ж таки запускати кар'єри, що ми і зробили всередині 2022 року», - повідомив директор КП «Волиньприродресурс» Анатолій Капустюк.

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

За період 2023 року підприємство реалізувало майже 16 тонн бурштину, включно із залишком минулого року - 1 тонна 923 кілограмів, на загальну суму 115 мільйонів гривень. Залишок на складі на кінець нинішнього року становить 622 кілограмів 802 грами бурштину. Також за результатами роботи КП «Волиньприродресурс» у 2023 році видобуло понад 80 тисяч тонн торфу.

«Зазвичай видобуток починається у березні, а закінчується восени. Проте, цьогоріч сезон стартував пізніше, у травні, по причині затоплення територій, паводків. В результаті ми добули 83 187 тонн фрезерату, 43 335 тонн з яких ми переробили на торфобрикети, їх вийшло 22 147 тонн». 

Загалом торфової продукції підприємство реалізувало на суму 74 мільйон 745 тисяч 684 гривні. 

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік
У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

«Нинішній рік був по-своєму важкий, але ми наростили показники роботи. Звісно, це було б неможливо без змін, які відбулися в законодавстві: Кабінет Міністрів затвердив типову угоду, що значно спростило легальний видобуток бурштину. Це дало нам можливість працювати в лісі.

Зі складнощів: є постійний лісокористувач в обличчі ДП «Ліси України» і є типова угода, яка дозволяє нам проводити розвідувальні і видобувальні роботи в межах наших спеціальних дозволів. Але є такий момент, що роботи можна проводити виключно на територіях, які вивільнені від лісових насаджень та чагарників. Відповідно, ми напряму пов'язані з вирубками, які проводять лісхози», - зазначив Анатолій Капустюк.

Вирубки дерев та чагарників у підприємства «Ліси України» відбуваються на заздалегідь запланованих територіях. Тож дотепер виникали певні складнощі у роботі «Волиньприродресурсу»:

«Наприклад, ми кажемо, що нам потрібно ось тут вивільнити. Чуємо у відповідь: добре, але на цій ділянці в нашому плані вирубок наразі немає. Перевірте на наявність бурштину поки інші території, де вже відбулася вирубка. Ми заходимо, проходимо кількасот гектарів, там, де у них проведені рубки, а на тих ділянках навіть глина відсутня. Тобто бурштину немає, а є витрачені великі кошти на проведення польових та геологорозвідувальних робіт», - зауважив Анатолій Капустюк.

Проте, Кабінет Міністрів ввів новий вид вирубки лісів для цілей, не пов'язаних з лісокористуванням, тому у КП «Волиньприродресурс» пішли шляхом укладання сервітуту, аби скористатися такими нововведеннями у межах своїх ліцензійних площ. 

«Відповідно до таких змін надрокористувач може звернутися до лісокористувача, маючи спеціальний дозвіл та оцінку впливу на довкілля видобутку на конкретній ділянці, і протягом 10 днів лісокористувач вивільняє від дерев та чагарників цю територію», - розповів Анатолій Капустюк.

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

«Такі зміни значно спростять доступ до територій після проведення розвідки та дадуть можливість наростити показники діяльності підприємства по видобутку бурштину щонайменше у 5 разів. Тобто, якщо за цей рік ми дали показник у 115 мільйонів по бурштину, то в нас є всі прогнози підняти позначку до 500-600 мільйонів.

Бурштину у нас вистачить, головне - до нього підступитися. Майже всі ці території вкриті лісом. Внесення таких змін на законодавчому рівні - це систематична робота з депутатським корпусом, з профільними комітетами, з Міністерством екології, вони надзвичайно позитивно впливають на видобувну галузь та сприяють тому, щоб бюджет країни наповнювався», - зазначив Анатолій Капустюк.

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік
Біологічна рекультивація та засадження рослинами

Після проведених робіт по всіх територіях, які відпрацювало підприємство, реалізують біологічну рекультивацію та засадження рослинами. За словами Анатолія Капустюка, волинський бурштин уже впізнають на світовому рівні, адже його якість відповідає найвищим стандартам:

«Майже 90-92% нашого бурштину купує Китай, далі - Польща, Литва і дуже невеликий відсоток - Україна. Зокрема в Україні реалізовуємо бурштин мілкої фракції, з нього виготовляють картини, ювелірні вироби тощо.

А у китайській культурі бурштин - один з головних дорогоцінних каменів, вони вірять у його лікувальні властивості. А ми дуже детально підходимо до відбору та сортування по групах якості бурштину. Це відмітили наші клієнти, тому й купують у нас, бо чітко знають, що камінь ідеальний».

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

У КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рікУ КП «Волиньприродресурс» розповіли, скільки бурштину та торфу вдалося видобути за 2023 рік

Читайте також:

 

Можливо зацікавить

війна в Україні

Вивозив побратимів не на броні, а у цивільному джипі-пікапі: на війні загинув Герой з Луцька Юрій Сілюк

війна загибель
відео

Важке поранення стало смертельним: на Волині попрощались із Героєм Володимиром Ксенофонтовим

війна прощання

Вважали безвісти зниклим: на Волині прощатимуться із Героєм Романом Кондратюком

напад алкоголь

Каже, що все мов у тумані: лучанин після пиятики напав на компаньйона

Донеччина бої журналіст

«Попри кров та біль бачила навколо себе прекрасне»: спогади по молоду Героїню з Волині

війна загибель

Дві втрати в громаді на тиждень: на війні загинув Герой з Волині Михайло Мельницький

переселенці

Пережила смерть обох дітей, дві окупації і майже в 70 років стала єдиною опорою для 10-річного онука

доброволець війна

Міг не йти на війну: загинув доброволець з Луцька Влад Чайка

війна загибель

Скорботна звістка: у бою загинув Герой з Волині Леонід Ковальчук