«Я вже не залізна людина»: після «гарячої» Авдіївки військовий намагається звикнути до спокійної Волині

«Я вже не залізна людина»: після «гарячої» Авдіївки військовий намагається звикнути до спокійної Волині

У Волинській обласній клінічній лікарні запроваджують ще один діагностичний напрямок. Пов’язаний він з ментальним здоров’ям. Останнім часом на цю тему заговорили на найвищому міжнародному рівні, адже тема психічної врівноваженості у суспільстві вже давно вийшла на перші позиції й особливо загострилася з початком повномасштабної війни в Україні. І якщо центрів фізичної реабілітації потрохи більшає, то місць морального розвантаження, а водночас і спеціалістів, які могли би вплинути на душевний стан людини, катастрофічно не вистачає. Та й спеціальної державної програми поки нема.

Про це йдеться в сюжеті 12 каналу.46-річний Дмитро лежить у відділенні неврології. Розповідає, що після контузії йому постійно дзвонить у голові, і він дуже погано спить у ночі.

«Операцію вже зробили, вже весь зайвий метал з мене вийняли. Я вже не залізна людина. Залишилось тільки, щоб шви затягнулися і прибрати цей ефект від контузії. Тобто я погано чую, погано сплю і весь час дзвонить в голові», - ділиться чоловік.

Поранення Дмитро отримав 30 серпня біля Авдіївки. У двох із другом пробігли кілометрів п'ять до машини і поїхали у лікарню. Тоді, каже, не відчував нічого, бо треба було рятуватися із зони обстрілів.

«Я з пробитою спиною за кермом, товариш без пальця з контузією, з уламками у спині. Нам добряче там прилетіло», - згадує Дмитро.

Поки потрапив на Волинь, Дмитро побував у чотирьох лікарнях. Тут, ніби й спокійніше. Проте війна його в думках не покидає. Він загострено реагує на ситуації ззовні.

«У мене перша думка – де лягти, куди впасти, за чим заховатись», говорить

Тому лікарі запропонували Дмитрові пройти короткий тест на стресостійкість.

«Ми спостерігаємо, чи може наш пацієнт долати стрес за допомогою його внутрішніх факторів. Тобто це сприйняття, а також адаптація. І звісно, зовнішні фактори. Це є соціум», - каже невропатолог Олександра Первова.

На опитування пішло хвилин 10-15, після чого медсестри цікавляться загальним станом пацієнта і виконують медичні призначення.

Тим часом Олександра Перевова підсумувала результати тестування. Цей тест не є клінічним висновком про стан людини. Це лише перший крок до того, щоб це питання розвивати.Бо ж на практиці лікарі стикаються з різними пацієнтами, зокрема і військовими, які потребують просто елементарної уваги і розуміння, доброго слова і можливості виговоритися.

«Дуже важливо не тільки медикаментозно допомогти людині в стресостійкості, а й в спілкуванні. Воно може допомогти людині. Варто просто, наприклад, сказати доброго дня, привіт, як ваші справи», - розповідає Олександра.

Нині піддається стресам і психотравмам більшість людей. І неважливо, в якій області України вони живуть. Але загострений дисонанс з одного боку, втрата житла, втрата рідних з іншого боку призводять до того, що таких людей більшатиме. Тож потреба в душевній, моральній реабілітації не відставатиме від фізичної.

«Люди приїжджають і кажуть: я не можу ходити по місту. Говорять: я там сплю в бліндажі, а вони тут п'ють в ресторанах і барах, тобто в них все добре, в них тут війни немає. Саме цей дисонанс викликає роздратування у військових, у тих, хто дійсно захищає Батьківщину», - зазначає Дмитро.

У той же час стрес може мати й позитивні наслідки, якщо спонукає людину до змін, до розвитку і якщо лікування дає позитивні результати, то це теж один із факторів боротьби зі стресом. Бо пацієнт розуміє, що він зміг підійнятися над проблемою, а не піддатися її впливові.

«Дзвін перестав переходити з одного вуха в інше, він перестав бути голосніший або тихіший, це дійсно зміни на краще. Я бачу, що процес іде, є ефект від лікування», - розповідає військовослужбовець.

Сім'я, природа, друзі і культура – це чотири складові, які допоможуть відволіктися від буденності. Мозкові потрібні позитивні емоції, якщо вони будуть, то мозок їх прийме. А коли ж без допомоги лікарів не обійтися, то звертатися варто до дипломованих фахівців, які розуміються на психічному здоров'ю людей. Ну а від кожного з нас більше любові одне до одного, бо людяне ставлення іноді лікує не гірше, ніж медикаменти.

Читайте також:

Можливо зацікавить

Пасажирський літак з РФ знову помітили над Україною: подробиці інциденту

Пасажирський літак з РФ знову помітили над Україною: подробиці інциденту

Маневиччина схиляє голови перед Героєм: прощання з Богданом Борисюком

Навіки 25: на Волинь востаннє повернувся Герой Богдан Борисюк

Чоловіка засудили до тюремного ув’язнення за ухилення від мобілізації

Чоловік, який зловживає алкоголем, отримав повістку від ТЦК: як йому вдалося майже рік уникати мобілізації

Прощання із Сергієм Бубелою: Волинь вшановує свого Героя
фото

Загинув у бою: на Волині попрощались з Героєм Сергієм Бубелою

Останній шлях Героя: Волинь прощається із Сергієм Стоцьким

Трагічний день: на Волинь востаннє повернувся Герой Сергій Стоцький

Прощання з героєм Андрієм Симчуком у Волинській області
відео
фото

11-місячна донька і 2-річний син ніколи більше не побачать тата: на Волині попрощались з Героєм Андрієм Симчуком

Судовий вирок за поширення даних про працівників ТЦК у Волинській області

Повідомляла про місця перебування працівників ТЦК: як покарали волинянку

Прощання з Героєм Василем Калінчиком на Волині
відео

Понад пів року вважався зниклим безвісти: на Волині попрощались із захисником Василем Калінчиком

Луцьк прощається із захисниками України Андрієм Черняком і Артемом Петровським
фото

Два прощання в один день: лучани провели в останню путь Героїв Андрія Черняка та Артема Петровського