Як зберегти цибулю до весни: ключові правила для тривалого зберігання
Перебирання цибулі — ключове завдання для збереження урожаю до весни. За оптимальних умов, цибуля може зберігатися до восьми місяців у погребі.
Однак, погодні коливання та недотримання технології сушіння можуть призвести до проблем із зберіганням, інформує Ukr.Media.
Гниль цибулі при зберіганні викликають різні шкідливі гриби та бактерії, які поширені в ґрунті і вражають декілька різних рослин-господарів. Вони стають серйозною проблемою скрізь, де цибуля вирощується монокультурою або ж у короткій сівозміні, посаджена з високою щільністю, надто довго просиділа в землі і не пройшла попереднє сушіння.
Зазвичай передвісниками гнилля є спекотне і вологе літо. Тривалі періоди вологих умов протягом 4-6 тижнів до збору врожаю також сприятимуть виникненню гнилля при зберіганні.
Грубе поводження, що пошкоджує цибулини під час збору врожаю та сортування, висока температура і вологість у погребі — все це призводить до псування врожаю. Оскільки фунгіцидів для післязбиральної обробки цибулі немає, то в цьому випадку профілактика — найкраще лікування.
Щоб мінімізувати гнилі цибулі при зберіганні, застосовуйте наступне, а саме:
- дотримання сівозміни;
- обережне поводження з цибулинами при зборі врожаю, щоб звести до мінімуму пошкодження;
- післязбиральне сушіння з частим перевертанням цибулин і сортуванням вже на цьому етапі;
- після збору врожаю цибулини повинні бути постійно сухими;
- у місці зберігання підтримуйте гарну циркуляцію повітря та вентиляцію, рекомендовані для цибулі параметри зберігання (див. нижче);
- регулярне перебирання і сортування цибулі.
Далі про те, як розпізнати патогени, які ви бачите на ураженій цибулі.
5 основних хвороб цибулі при зберіганні
До основних хвороб цибулі при зберіганні належать:
- Бактеріальні гнилі, спричинені Pseudomonas та Erwinia spp. Впізнати їх просто за різким неприємним запахом і водянистими тканинами. При цьому, спочатку цибулини можуть виглядати здоровими, але при розрізанні лусочки будуть коричневі, а тканини наче просочені водою. При натисканні внутрішня серцевина може видавлюватися з цибулини. Заражені цибулини швидко гниють.
- Чорна пліснява, яка виглядає як закопчена маса під поверхневими лусочками. Чорна пліснява викликається грибами роду Aspergillus. Симптоми включають ці самі сажисто-чорні спорові маси, які зазвичай розвиваються під поверхневими лусочками. Часто чорна пліснява сусідить із синьо-зеленою пліснявою, про яку трохи нижче. Спекотна погода в сезоні і тепло з вологістю під час зберігання сприяє розвитку і швидкому поширенню цієї хвороби.
- Синьо-зелена пліснява, колега чорної плісняви, викликається Penicillium spp. Пилові зелені маси під поверхневими лусочками — це спорові маси, які потім покривають зеленуватим повстяним нальотом вже поверхню цибулини і шийку. Особливо швидко поширюється у вологих умовах зберігання.
- Фузаріозну гниль викликає грибний патоген Fusarium spp. Білий пухнастий наліт і м'яка гниль біля основи або шийки цибулини є відмінними ознаками. Одна заражена цибулина псуватиме сусідні, але якщо ви вчасно приберете хвору цибулю, решта врожаю не постраждає.
- Сіра гниль шийки цибулі виникає через патоген Botrytis spp. У цьому випадку ви побачите сіру плісняву і гниль у шийці цибулини, розм'якшення шийки і іноді під лусочками утворюються чорні структури, які називаються склероціями, діаметром до 1,5 см. Цей гриб переноситься з посадковим матеріалом, залишається неактивним на стадіях росту врожаю, і, як правило, видимих симптомів шийкової гнилі не спостерігається, поки цибуля не зберігатиметься протягом 8-10 тижнів.
Профілактика псування цибулі при зберіганні
Нагадуємо, що будь-яке механічне пошкодження може призвести до потрапляння патогенів у цибулю, тому завжди розкладайте зібрані цибулини в один шар у теплому сухому місці протягом як мінімум 2 тижнів, перш ніж пакувати їх на зберігання.
Оптимальна температура для зберігання цибулі становить від 0 до +4°C. Важливо, щоб температура була стабільною і не коливалася. Якщо погріб надто теплий, цибуля може почати гнити і проростати, а при низьких температурах вона може замерзнути.
Рівень вологості в погребі має бути низьким — близько 60-70%. Висока вологість веде до гниття цибулі, а надто низька — до її висихання.
Цибулю слід зберігати в темному місці. Світло може спровокувати проростання та погіршення якості. Найкраще використовувати непрозорі ящики або мішки для зберігання. Якщо погріб світлий, варто подбати про те, щоб упакувати цибулю в непрозорі контейнери.
Для зберігання цибулі найкраще підходять сітчасті мішки, дерев'яні ящики з отворами або паперові пакети. Це забезпечить гарну вентиляцію та знизить ризик гниття. Уникайте пластикових пакетів, оскільки вони утримують вологу і можуть призвести до гниття.
Читайте також:
- Як доглядати за смородиною в листопаді, щоб ягоди виросли розміром з вишню
- Коли садити цибулю на зиму 2024 року в листопаді: найсприятливіші дні
- Як зберегти картоплю свіжою до весни без неприємного запаху