Як і за скільки харчують пацієнтів у лікарнях Луцька
Харчування у лікарнях - постійна тема для обговорення. Хто хоч раз був на стаціонарному лікуванні, добре пам'ятає лікарняні каші. Що й казати - місце, де лікують пацієнтів, має дбати про здорову їжу. Але для багатьох таке меню - надто дієтичне, тож пацієнти просять родичів принести чогось смачнішого, що можна було б додати до лікарняного гарніру.
Скільки у луцьких медзакладах витрачають на їжу та чим годують пацієнтів - дізнавалися журналісти ВСН.
Нещодавно в одній з соціальних мереж спалахнув скандал з приводу харчування в одній з луцьких лікарень. Почалося все з поста військового, який обурився якістю та різноманіттям їжі у закладі охорони здоров'я. В коментарях люди ділилися враженнями: від захоплення до незадоволення порціями, які приносять пацієнтам.
Чоловік у фейсбуці опублікував фото з тарілкою каші і шматком хліба. Щоправда, він не уточнив, у якому відділенні лікується і яка дієта йому призначена. Йшлося, з його слів, про інфекційну лікарню.
Думки лучан з цього приводу розділилися: хтось хвалив лікарняну їжу, а хтось висловлював відверте невдоволення.
«Не стала супнабором суто за рахунок передач», «Полонених орків годують краще», «Ці тарілки - совдеп, соромно, що люди на таке погоджуються», «Це не їжа, а знущання, як в концтаборах», «Свиняча каша і шмат хліба», «Це дієтична їжа, так і має бути в лікарні», «Мені сподобалося харчування», «Каша - смачна! А в дитячій лікарні взагалі ресторанне меню», «Нормальне харчування! Порції великі і різноманітні».
Тож видання ВСН вирішило з'ясувати, скільки витрачають луцькі лікарні на харчування пацієнтів.
Заклади охорони здоров'я Луцька умовно діляться на два типи: ті, які працюють за системою аутсорсингу (готову їжу привозить фірма, з якою укладено договір) та ті, в яких діє харчоблок (їжу готують кухарі на базі закладу).
Галина Морочковська, керівниця КП «Волинська обласна інфекційна лікарня», розповіла: за пів року у закладі на харчування пацієнтів витратили майже мільйон гривень:
«У минулому році у нас було менше хворих, вартість на день була 84 гривні, на сьогодні - 77 гривень. Тобто вартість зменшилася, бо збільшилася кількість хворих. Торік на харчування пішло 1 255 000 гривень за рік. А в цьому році за пів року вже пішло майже мільйон: 918 400 гривень. Це повязано з цінами на продукти. У нас своя кухня, меню залежить від дієти хворого, наприклад «4 дієта» - «голодна», щоб заспокоїти кишечник, «5-ий стіл» - молочно-рослинна їжа, при хворобі гепатит. Також є «15-ий стіл» (загальна дієта) і дитячий стіл. Ми плануємо з Нового року харчувати пацієнтів за системою аутсорсинг, тобто щоб нам привозили готову їжу. Вже підготували для цього необхідні документи», - каже вона.
Директор КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Олександр Дудар розповів, що питання харчування для лікарні - пріоритетне, а пацієнтів постійно анкетують з цього приводу.
«У нас своя кухня, кухарі, ми готуємо їжу самі, постійно залучаємо спонсорів - аграріїв. Ми анкетуємо пацієнтів, харчування - це пріоритетне питання для нас. Вартість харчування складається з таких пунктів: вартість самих продуктів, нарахування заробітної плати кухарям і вартість енергетичних затрат при готуванні їжі. В середньому - це 45 гривень в день (30 з них - продукти, а 15 - нарахування). Стосовно харчування військових, то на продукти йде більше - 60 гривень. Меню різноманітне: і м'ясо, і риба», - запевняє він.
Стосовно Медичного центру «Боголюби» та Волинського обласного медичного центру онкології, які також відносяться до КП «Волинська обласна клінічна лікарня», то харчування - уніфіковане, тобто створене меню є однаковим для всіх закладів.
«Щодня ми забезпечуємо триразове харчування на 965 пацієнтів. У планах на майбутнє - закупити термопідноси», - додає Олександр Дудар.
Заступник генерального директора КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» Андрій Смольянінов теж переконує, що питання якості харчування постійно моніторять та контролюють у лікарні:
«Ми харчуємо пацієнтів за системою аутсорсингу, тобто готові страви привозить фірма, з якою уклали договір. Вартість порції становить від 65 до 130 гривень, адже залежить від дієти пацієнта. Основна, для більшості хворих, - це 9 та 15 стіл, 92 гривні. Меню - різноманітне: салати, м'ясо, крупи. Найдешевший стіл - це харчування при виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки, 65 гривень - там, в основному, каші. Кожному, хто виписується, пропонуємо заповнити анкету, одним з пунктів є харчування. Тому ми постійно моніторимо і контролюємо», - каже медик.
Андрій Смольянінов додав, що вже дуже давно не було скарг на харчування у лікарні, і це, каже, тішить.
Генеральна директорка КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» Ірина Горавська розповіла, що скоро у дитячій обласній лікарні та обласному перинатальному центрі повністю оновлять посуд:
«Нещодавно ми вирішили замінити наш металевий посуд на білий, вже закупили його. Хоча металевий обумовлений для закладів охорони здоров'я, практичний і гарно піддається дезинфекції, але ми вирішили змінити на білий, гарний. А для того, аби якісно його дезинфікувати, закупили спеціальні посудомийні машини», - каже вона.
Стосовно харчування пацієнтів і витрат на нього, то тут також діє система аутсорсингу.
«На харчування однієї людини в день ми витрачаємо 100 гривень. Меню дуже різноманітне», - додає Ірина Горавська.
Читайте також:
- У місті на Волині медикам боргують 10 мільйонів
- Скандал на Волині: жителів громади змушують підписувати декларації з «потрібними» лікарями
- У лікарні у Луцькому районі закриють пологове та дитяче відділення