Головна страва Святвечора: волинська господиня поділилась секретами найсмачнішої куті

Головна страва Святвечора: волинська господиня поділилась секретами найсмачнішої куті

Господиня із селища Рокині Луцького району Галина Котюх розповіла про приготування куті.

Про це пише Конкурент.

Всього є три куті:

  • Голодна кутя – її готують на Водохреще.
  • Щедра кутя – на Василя або Новий рік.
  • Багата кутя – на Різдво.

Галина розповідає, що перед приготуванням потрібно обов’язково помолитися Богу та попросити благословення.

Приготування починається з того, що кутю промивають, заливають водою та відправляють у піч на 40-60 хв залежно від того, як вона напалена. Далі товчемо в ступі мак та додаємо до куті. Також потрібно замочити родзинки та порізати горішки.

«На той час цукру як такого не було і тому завжди до куті кожна сім'я старалася придбати меду. Хоч горнятко меду, щоб була кутя солодка, щоб роїлися бджоли, щоб в сім'ї завжди панувало щастя, добробут, щоб примножувалася родина», – розповідає господиня.

Одними із символів Різдва є «павук» та «дідух».

«Якщо у хаті павук, то значить вже на порозі до нас Різдво іде. Дідух – це хліб, а без хліба нема нічого», – розповідає Галина.

Жінка готує кутю, а чоловік заносить її в хату. Стіл застеляють партовиною, під партовину кладеться сіно, а по чотирьох кутках – часник.

«Батько приносив кутю. В макітрі кутя, у глечикові узвар, тоді  мама подавала всі інші страви. Завжди на багату кутю є вареники – це символізує місяць, а млинці символізують сонце. І місяць, і сонце, і це все воно об'єднувалося на одному столі.  Все що потребує родина на цьому столі було», – розповідає жінка.

Більше дивіться у сюжеті:

Читайте також:

Можливо зацікавить