Салат, петрушка, кріп та інша зелень: коли та як садити у 2025 році

Вирощувати зелень – дуже зручно та вигідно, адже вона переважно невибаглива і швидко росте. Та й садити її можна упродовж всього сезону. Розповідаємо, коли можна починати садити базилік, салат, руколу, кріп, петрушку на розсаду та в ґрунт.
Про це пише видання Сім'я і дім.
Коли і як сіяти руколу, щоб їсти зелень цілий рік
Рукола — це смачна та корисна зелень, яка не тільки додає смаку стравам, але й має безліч корисних властивостей. Якщо ви хочете мати доступ до свіжої руколи протягом усього року, важливо знати, коли і як її сіяти, щоб забезпечити постійний урожай.
Коли сіяти руколу?
- Весна. Сіяти руколу можна вже на початку весни, коли температура ґрунту досягне 5-10°C. Це найкращий час для того, щоб отримати перший урожай зеленої руколи вже через кілька тижнів. Якщо ви сієте на відкритому ґрунті, вибирайте місце, де рукола буде захищена від сильних весняних заморозків.
- Літо. Для літнього вирощування руколу можна сіяти в середині літа (червень-липень), щоб отримати новий урожай в серпні-вересні. У тепліші періоди рукола росте дуже швидко, і її можна знову збирати через 3-4 тижні після посіву.
- Осінь. Осінь — це ідеальний час для посіву руколи на другий урожай, оскільки температура стає помірною, і зелень буде рости до першого морозу. Якщо ви живете в регіоні з м’якою зимою, можна продовжувати збирати врожай навіть до грудня.
- Зима. Для отримання свіжої руколи взимку варто вирощувати її в контейнерах або теплицях. Взимку рукола не виносить морозів, тому її необхідно сіяти в тепліші умови, наприклад, на підвіконнях або в теплиці, де температура тримається на рівні 15-20°C.
Як сіяти руколу для постійного врожаю?
Як сіяти руколу для постійного врожаю?
- На відкритому ґрунті. Руколу можна сіяти прямо в ґрунт, розміщуючи насіння на глибину 1-2 см, зазвичай на відстані 10-15 см між рослинами. Це дозволить кожній рослині отримати достатньо простору для розвитку. Щоб мати свіжу зелень протягом всього року, сіяти руколу треба регулярно, кожні 2-3 тижні. Так ви забезпечите постійний урожай. Найкраще використовувати кілька ділянок, щоб кожні 2-3 тижні з одного з них збирати врожай.
- Вирощування в горщиках. Якщо ви вирощуєте руколу в горщиках, використовуйте універсальний ґрунт для рослин. Посійте насіння на глибину близько 1 см, залишаючи між насінинами відстань 2-3 см. Для кращого росту руколі потрібно місце з гарним освітленням. Горщик можна ставити на підвіконня або в тепле місце. Поливати треба регулярно, щоб ґрунт був вологим, але не перезволоженим.
У теплиці руколу можна сіяти в будь-який час року. Головне, щоб температура в приміщенні була стабільною і комфортною для рослин (15-20°C). Якщо в теплиці є обігрів, рукола може рости навіть взимку. Для постійного збору зеленої маси обрізаємо верхівки рослин, залишаючи 2-3 см від землі, і даємо рослинам час для відновлення.
Поради для постійного збору врожаю:
- Уникайте перегрівання. Рукола любить прохолоду і не переносить спеку. У спекотні літні дні варто подбати про тінь для рослин, щоб вони не загинули від високих температур.
- Правильний полив. Рукола потребує регулярного поливу, але не любить застою води. Ґрунт повинен бути злегка вологим, але не болотистим.
- Видалення квіток. Якщо рукола починає цвісти, її смак стає гірким. Тому варто видаляти квітки, щоб продовжити зростання листя.
- Мульчування. Для забезпечення постійного зволоження і поліпшення умов для коренів, можна застосовувати мульчування (тонкий шар соломи, компосту або торфу).
Коли і як сіяти шпинат, щоб їсти зелень цілий рік
Шпинат — це одна з найкорисніших і найшвидших у вирощуванні зелених культур, яку можна вирощувати впродовж всього року за правильного підходу. Щоб отримувати свіжу зелень шпинату цілий рік, потрібно знати, коли і як його правильно сіяти. Ось кілька порад для досягнення цієї мети.
Коли сіяти шпинат?
- Навесні. Початок весни — це оптимальний час для першого посіву шпинату. Як тільки земля прогріється до 4-6°C, можна сіяти насіння в ґрунт. Це зазвичай відбувається в середині або наприкінці березня, в залежності від регіону. Шпинат росте швидко і може бути готовим до збору вже через 6-8 тижнів після посіву. Щоб забезпечити свіжу зелень протягом весни, можна сіяти шпинат через кожні 2-3 тижні.
- Літо. Літні посіви зазвичай проводять у червні або липні, коли температура на вулиці не надто висока. Шпинат не любить спеку, тому у спекотні літні місяці його краще сіяти в тіні або у більш прохолодних умовах (наприклад, в теплицях або на балконі). Влітку також важливо регулярно поливати шпинат, щоб він не пересихав і не горчив.
- Осінь. Для осіннього вирощування шпинату можна сіяти насіння у середині або наприкінці серпня, що дозволить отримати урожай до осінніх заморозків. В осінній період шпинат швидко росте і добре переносить холод. Якщо ви хочете продовжити збір зелені до зими, можна використовувати укриття або теплицю для захисту рослин від морозів.
- Зима. Взимку шпинат можна вирощувати в теплицях або на підвіконнях, де температура стабільна і не опускається нижче 10-15°C. Використання додаткового освітлення також допоможе стимулювати ріст. В умовах поміркованої зими, якщо температура не опускається нижче -5°C, можна продовжувати сіяти шпинат у відкритому ґрунті, покриваючи його на ніч укриттям.
Як сіяти шпинат?
- Вибір місця. Шпинат любить сонячні місця, але влітку його краще сіяти в частковій тіні, щоб уникнути перегріву. Ґрунт повинен бути родючим, добре аерованим і вологим.
- Посів у відкритий ґрунт. Насіння шпинату можна сіяти безпосередньо в ґрунт на глибину 1-2 см. Рекомендується сіяти насіння на відстані 5-10 см між рядами і 2-3 см між рослинами в ряду. Для отримання регулярного врожаю сіяти шпинат слід через кожні 2-3 тижні. Це дозволить вам збирати свіжу зелень по мірі її росту.
- Посів у контейнерах (для вирощування в будинку чи на балконі). Для вирощування на підвіконні або балконі виберіть контейнер із хорошим дренажем, заповнивши його легким, родючим ґрунтом. Насіння можна сіяти на глибину 1 см, розташовуючи їх на відстані 3-5 см одне від одного. Для домашнього вирощування забезпечте шпинату достатньо світла (до 12-16 годин на день) та регулярний полив.
- Полив і догляд. Шпинат потребує регулярного поливу, але не любить застою води. Потрібно зберігати ґрунт вологим, але не перезволоженим. Після посіву рекомендується накрити ґрунт мульчею, щоб зберігати вологу і захистити корені від перегріву.
- Збір врожаю. Шпинат можна збирати, як тільки листя досягне достатнього розміру. Зазвичай це відбувається через 6-8 тижнів після посіву.
Для продовження збору збирайте лише зовнішні листя, залишаючи центральну частину рослини для подальшого росту. Це дозволяє шпинату продовжувати рости і давати нові листя.
Поради для цілорічного збору шпинату
- Регулярний посів. Для отримання свіжої зелені цілий рік, сійте шпинат регулярно, кожні 2-3 тижні, щоб мати різні етапи росту.
- Захист від спеки. У літній період забезпечуйте тінь для рослин або вирощуйте шпинат у прохолодних умовах, щоб уникнути горкоти.
- Використання теплиць або підвіконь взимку. Взимку найкраще вирощувати шпинат в теплицях або в будинку, де температура стабільна, а світла достатньо для росту рослин.
Популярні види салату
- Салат качанний – круглий, як капуста, з широко розкинутим гладким листям. Він дуже швидко росте і не вимагає особливого догляду.
- Салат «Айсберг» – хрусткий, утворює великий качан зі згорнутих листків, хрустких на смак.
- Салат «Ромен» – листя хрустке, видовжене, росте вертикально вгору. Достигає довше, ніж інші сорти салатів і вимагає частого поливу.
- Салат кучерявий – салат з великою кількістю кучерявого листя без серцевини.
Останнім часом великою популярністю користуються такі салати, як: рукола, корн салат, крес-салат, латук.
Як вирощувати салат у відкритому ґрунті
Навесні у відкритий ґрунт сіють салат ранніх сортів у квітні-травні (коли минає загроза заморозків до -5 ОС, оптимальна температура – 10-15 ОС), середньо- і пізньостиглі – з квітня до другої половини червня.
Взимку можна вирощувати салат у теплиці або на підвіконні.
Щоб їсти свіжий салат протягом цілого року, необхідно сіяти насіння (весна, осінь, зима) кожних два тижні, а влітку – щотижня.
Грунт для вирощування салату
Для вирощування салату у відкритому ґрунті найкраще підходять поживні ґрунти з дренажем, в яких містяться мінеральні домішки. Грунт не повинен бути занадто кислим, але добре зволоженим. Салат добре садити на сонячній стороні там, де немає протягів, в теплі він швидше дозріватиме.
Найкращі попередники для салату:
- перець,
- капуста,
- помідори,
- картопля.
Найкращі сусіди:
- редиска,
- цибуля,
- огірки,
- квасоля.
Як посіяти салат навесні у відкритий ґрунт
- Місце для висівання насіння салату потрібно перекопати і додати органічні та мінеральні добрива, розрівняти, зробити заглибинки – можна сіяти насіння салату.
- Для висівання насіння салату у відкритий ґрунт зробіть борозни глибиною 2 см на відстані 20 см одна від одної. Сійте насіння рідко, салат при великій загущеності росте дуже повільно, якщо ви сієте на розсаду, можна і густіше.
- Сійте насіння в різні терміни так, щоб одержувати врожай з ранньої весни до середини літа і до морозів. Вирощену розсаду пікіруйте (розсадіть по 1 рослині) на відстані 5-10 см одна від одної. Регулярно поливайте розсаду, прополюйте і спушуйте ґрунт.
- Для отримання багатого врожаю, потрібно своєчасно розпушувати ґрунт, видаляти бур’яни, регулярно поливати. У період посухи без поливу салат не зав’язується в головки, листя стає грубим, гірким, рослина зацвітає. На густих посівах головки салату не можуть утворитися, рослини рано зацвітають.
Посів насіння салату на розсаду
Розсаду салату можна купити на базарі або посіяти самому. Насіння салатів висівають в маленькі стаканчики, горщики чи спеціальні теплички, заповнені компостом, або ґрунтом для розсади. Висівати насіння потрібно по 2 насінинки в одну лунку (заглиблення) і обережно полити. Посіяне насіння накрийте плівкою або кришечкою для міні-теплички.
За декілька днів насіння проросте і з’являться сім’ядольні листочки. З тих двох пророслих насінин виберіть слабшу рослину і обріжте її нижче сім’ядольних листочків, вона нам не потрібна. Щодня провітрюйте парник ( залишайте відкритим на кілька годин на день), щоб рослини поступово звикали до навколишнього середовища. Коли рослини підростуть, і з’являться 3-4 справжніх листочки, їх можна пересаджувати в горщики або у відкритий ґрунт.
Для маленького городу підійде спільне висаджування городніх культур на одній грядці. Салат висаджують між раніше посадженими овочами або зеленню, які ростуть значно повільніше ніж салат.
Вирощування салату на підвіконні
Щоб вирощений салат на підвіконні давав багатий врожай, потрібно правильно вибрати місце, ємність, ґрунт і насіння. Для салату підходять будь-які ящики, горщики; висота насипаного ґрунту повинна бути не менше 10 см. Грунт повинен бути поживним: дернова земля, перегній, пісок (2:2:1).
Заповнивши ємність ґрунтом, його потрібно втрамбувати і полити теплою водою, далі зробити заглибини до 1,5 см, посіяти насіння на відстані до 5 см одне від одного, присипати насіння землею, ще раз полити, залишилось чекати сходів.
Найкращим місцем для вирощування салату на підвіконні будуть південні підвіконня (взимку потрібне додаткове світло). Сходам салату потрібна висока вологість повітря, тому обприскуйте їх двічі на день теплою водичкою.
Догляд за салатом
Доглядати за салатом дуже легко: його не потрібно підживляти (якщо ви використали поживний ґрунт). Основний догляд полягає в достатньому (1 раз на 2 дні) поливі, і тоді він буде швидко рости, а через 30 днів можна буде пригощати рідних та друзів власно вирощеним салатом.
Розпушування ґрунту, полив та прополювання салату
Для отримання високих урожаїв, рослини потребують своєчасного розпушення ґрунту, знищення бур’янів і поливу. У період посухи, без поливу салат не зав’язує головок, листя його стають грубими, гіркими, і викидається квіткове стебло. На своєчасно не проріджених посівах головки не можуть утворитися, рослини рано зацвітають.
Можна вирощувати салат восени або взимку в парниках. Звичайно, доведеться докласти трохи більше зусиль, підібрати спеціально виведені сорти. Щоб отримувати урожай з початку літа до осені, починайте сіяти салат з середини весни і продовжуйте посів, з інтервалами в два тижні, до середини літа. Тоді забезпечений стабільний врожай салату з початку літа до середини осені.
Для осінніх врожаїв підберіть морозостійкі сорти. Висадіть їх у відкритий ґрунт не пізніше першого тижня серпня. На початку осені, коли рослини зміцніють, пересадіть їх в парник.
Якщо не пересаджувати рослини в парник, то слід прорідити їх, і накрити на початку осені. Поки на вулиці сонячно і тепло, укриття знімають, а на ніч – закривають. Салат дасть урожай в кінці осені.
Якщо салат вирощувати у зимових парниках, то насіння висівають на початку або в середині осені, а врожай збирають взимку і аж до весни.
Читайте також:
- Добрива для картоплі: чим підживлювати під час висаджування, щоб отримати великий врожай
- Не поспішайте висаджувати розсаду перцю у відкритий ґрунт навесні 2025 року: візьміть до уваги 1 важливу прикмету
- Лише два сорти, інші не витримують холодних ночей: які огірки посадити на Волині, щоб родили до осені