«Люди йшли сім'ями, з дітьми та прапорами в руках»: спогади волинян про «живий ланцюг» у 1990 році
Під час мітингів наприкінці 80-х років минулого століття на Замковій площі у Луцьку зародилася ідея організувати «живий ланцюг» до 71-ої річниці проголошення Акту Злуки.
Про це розповів Суспільному один з організаторів, перший голова крайової організації Народного руху України на Волині Михайло Тиский.
З нагоди Дня Соборності України, який відзначають 22 січня, лучани та волиняни поділилися спогадами події 33-річної давності.
Як зазначив Михайло Тиский, Всеукраїнська акція «живий ланцюг», що відбулася 21-го січня 1990 року, стала символом єдності українців. Говорить: тисяча людей пройшли маршрутом Львів – Рівне – Київ, тож про пам'ятну, історичну дату сучасники мають пам'ятати.
«На той час осміліли люди, що не треба було нічого. Ми написали від руки оголошення і прийшло тисяча людей. Рух показав свою силу. І дійсно. Ось той ланцюг від Львова, хотіли через Луцьк, але завагалися. З Львова до Рівного, а там до Києва», – каже чоловік.
Волинські рухівці повинні були забезпечити «живий ланцюг» від Рівного у напрямку Києва на 50 кілометрів. Люди йшли сім'ями, з дітьми та прапорами в руках, – розповів учасник «живого ланцюга» 1990-го року у День Соборності, художник Віталій Мельник. Каже: були такі, хто вітав учасників акції, а були й ті, хто казав – «застрелять».
«Нам дали біля Гощі, за Рівним там. Ну, приїхали ми той відрізок, бо зі Львова до Києва. Ми стали метрів за 50 один від одного, а тут почали люди йти з села. Нам треба п'ять хвилин постояти, ми годину стояли. Машини усі з прапорами, через Рівне їдемо», – сказав Віталій Мельник.
З його слів, у людей страху не було. На одній зі світлин, котру приніс з собою – ущент заповнена людьми Замкова площа.
Ще один пам'ятний фотознімок тих часів – це світлина проголошення Акту Злуки на Софійській площі у Києві.
Нині фото є експонатом виставки у Волинському краєзнавчому музеї, що присвячена Українській революції 1917-1921 років, – зазначила наукова співробітниця музею Яна Лис.
З її слів, Акт злуки, що свідчить про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в соборну країну, був урочисто проголошений 22 січня 1919-го в Києві. Говорить: Соборність – це і пік Української революції, і гордість України, і велике застереження.
«Після, власне, заключення соборності, об’єднання армій Наддніпрянської України і Західної України здобули ряд перемоги і були славетні сторінки, але між політиками було дуже багато суперечностей. Результатом суперечностей стало те, що, на жаль, 100 років тому ми втратили незалежність», – додала наукова співробітниця музею.
Читати також:
- День Соборності України волинська бригада відзначає на фронтових позиціях, під звуки бою і свист снарядів.
- 22 січня до Дня Соборності України на Театральному майдані у Луцьку відбудеться створення символічного «ланцюга єднання».