Мобілізація в Україні: кого призиватимуть у квітні 2025 року

Мобілізація з 1 квітня 2025 року

У квітні 2025 року в Україні триватиме загальна мобілізація, яка охоплює військовозобов’язаних чоловіків віком від 25 до 60 років. Водночас для жінок мобілізація залишається добровільною.

Про це пише НВ.

Хто підлягає мобілізації з 1 квітня 2025 року

Так, мобілізації можуть підлягати такі групи військовозобов'язаних:

  • чоловіки з 18 до 60 років, якщо вони не виключені з обліку за станом здоров’я, якщо вони мають військовий досвід
  • чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (мають повторно пройти військово-лікарську комісію — до 6 червня 2025 року та отримати статус придатні чи непридатні) за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;
  • чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (мають повторно пройти військово-лікарську комісію — до 6 червня 2025 року та отримати статус придатні чи непридатні) через стан здоров’я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.

Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:

  • жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я;
  • призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби — на службу за контрактом;
  • люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини;
  • прийняли оновлення, що чоловіки з 18 до 25 років можуть добровільно підписати контракт на рік на бойову посаду в 6 бригад, за що будуть отримувати значні пільги та виплати понад 1 мільйон гривень

Обов’язки громадян під час мобілізації в Україні

Громадяни України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (відключені) з військового обліку, зобов’язані мати при собі військово-облікове посвідчення разом з документом, що посвідчує особу, та пред’явити його на вимогу уповноваженого представника Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, поліцейського, органу Держприкордонслужби.

При цьому уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейської служби здійснює фото- та відеофіксації процесу передявлення та перевірки документів за допомогою технічних засобів та засобів фото- та відеофіксації. Також може використовувати технічні засоби, обладнання та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, військовозобов'язаних та резервістів.

Перетин державного кордону, консульське обслуговування та оформлення паспорта за кордоном повідомляються за наявність військово-облікових документів.

Військовозобов'язані протягом 60 днів з дня початку мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані в Центрі надання адміністративних послуг чи в електронному кабінеті чи в Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Законом окремо встановлено обов’язок громадян, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня опублікування закону уточнювати місце проживання, номери телефонів, адресу електронної пошти (за наявності) та інші дані військового обліку. Особи за кордоном також можуть оновити свої дані, надсилаючи повідомлення на офіційну адресу електронної пошти або офіційний номер телефону.

Військовозобов'язані та резервісти, які залишилися місце проживання, зобов’язані стати на військовий облік до зв’язаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи впродовж пів року з дня взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (скасовано заборону на зміну місця проживання без дозволу відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки).

Переоцінки для проходження військової служби підлягають чоловіки віком від 25 до 50 років, яким встановлено інвалідність II і III групи після 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цим Законом, крім тих, яким встановлено інвалідність II і III групи внаслідок перебігу захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих під час оборони. Батьківщина, а також закінчення кінцівки, кісти (кісті), стопи (стопи), наявності одного з парних органів або онкологічних захворювань, розладів інтелекту чи психіки, дитячого церебрального паралічу чи інших синдромів паралічу, причин інвалідності з дитинства

Реєстрація електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного або резервіста не є обов’язково, а є добровільною

Коли закінчиться мобілізація в Україні

В Україні мобілізацію та воєнний стан продовжено до 9 травня 2025 року, і це вже 13-й раз від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Отже, в Україні мобілізацію та воєнний стан продовжено до 9 травня 2025 року, і це вже 13-й раз від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Мобілізація в Україні проводиться відповідно до рішення Президента, який визначає її вид, масштаби, порядок і термін. За загальним правилом, термін мобілізації складає три місяці та може бути продовжений на такий же строк. Таким чином, мобілізація завершується або після відповідного рішення Президента, або якщо її термін закінчиться і подальше продовження не буде прийнято.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну парламент 13 разів продовжував мобілізацію:

  • з 24 лютого по 25 травня 2022 року;
  • з 25 травня по 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня по 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року по 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого по 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня по 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року;
  • з 15 лютого до 13 травня 2024 року;
  • з 14 травня до 11 серпня 2024 року;
  • з 12 серпня до 9 листопада 2024 року;
  • з 10 листопада 2024 року до 8 лютого 2025 року;
  • з 8 лютого 2025 року по 9 травня 2025 року

Читайте також:

Можливо зацікавить