Рак легень на останній стадії: кому вдається вижити і як діють лікарі на Волині

У відділенні торакальної хірургії Волинської обласної клінічної лікарні щороку проводять близько 40 радикальних операцій через рак легень - хворобу, яка стрімко молодшає й часто виявляється занадто пізно для порятунку.
Ураження легень – на першому місці серед чоловіків. Причиною тому – куріння. Рак помолодшав: бувають хворі, яким ледь за 30. Операбельних – усього 7,5%, адже коли люди звертаються, зачасту втручатися вже пізно.
Окрім пацієнтів із раком легень, у відділенні опікуються госпіталізованими з рубцевими звуженнями після хімічних опіків стравоходу, проникаючими пораненнями, різноманітними травмами грудної клітки, зокрема внаслідок ДТП, - про це пишуть Волинські новини з посиланням на сюжет журналіста Андрія Гнатюка.
Нині на перев'язці – Валерій Приходько. Три дні тому йому провели верхню лобектомію справа, тобто видалили верхню частину легені з приводу пухлини. Коли чоловік поступив у торакальне відділення, пухлину вже було діагностовано.
«Було запалення. Ніхто ж раніше не ходив, не перевірявся. Як зробили рентген, то побачили… Була температура, то звернувся до сімейної. Сімейна наполягла, щоб я поїхав і зробив рентген. А тут сказали: вирішуй. Виявили якусь пухлинку», – розповідає пацієнт Валерій Приходько.

Йому провели передню бокову лобектомію, зокрема видалили верхню долю правої легені, говорить торакальний хірург Йосип Делямба.
Тим часом у відділення торакальної хірургії поступає 82-річна пацієнтка Марія, яка останні два тижні скаржиться на важке дихання. Розповідає, що раніше ніколи не мала з цим проблем. Не турбувало й серце.
Жінка вперто відмовлялася від госпіталізації, але діти таки наполягли. Під час комп'ютерної томографії в грудній клітці пацієнтки виявили близько літру рідини. Тому їй проводять плевральну пункцію – шприцом витягають непотрібний ексудат.
Онкохворі пацієнти з нагноєннями органів грудної клітки – дві основні категорії хворих відділення торакальної хірургії.
Відділення торакальної хірургії в обласній лікарні – єдине на Волині. Тому його завдання – не тільки пролікувати пацієнтів, а й іноді продіагностувати, від чого залежатиме подальше лікування.
«Проходив ВЛК і виявили проблему – пухлину. Робили рентген», – говорить пацієнт Володимир Мандзик.
У перший рік повномасштабного вторгнення чоловік уже служив, а тепер із ВЛК його скерували на дообстеження.

Післяопераційних призначень чекає Олексій Процик, бо протипухлинне лікування обов'язково комплексне. Сімейний лікар направив хворого на КТ, а звідти – вже у відділення.
«Операція пройшла чудово. Дуже вдячний лікарям», – каже Олексій Процик.

«Рак – це обширне поняття. Рак легень ділиться на дві великі групи: дрібноклітинний і недрібноклітинний. І виходячи з гістології, призначається лікування: чи це хіміотерапія, чи це оперативне лікування, чи так зване неоадʼювантне лікування», – розповідає завідувач відділення торакальної хірургії Володимир Качмар.
Операбельність раку легень зменшується у всьому світі і становить нині 7,5%. Одна з причин – хіміотерапія більш поблажлива, бо не настільки токсична. Друга – менше оперують пацієнтів із пізніми стадіями.
«Є так звані місцево розповсюджені процеси, коли технічно ти не можеш зробити цю операцію, тобто коли ракові клітини проростають у великі судини, наприклад, у верхню порожнисту вену. Є хворі, які мають множинні віддалені метастази – чи в головному мозку, чи в кістках, чи в печінці», – пояснює Володимир Качмар.

Основний критерій одужання від онкозахворювання легень – це п'ятирічна виживаність. У пацієнтів першої стадії вона коливається від 68% до 92%, у хворих другої стадії – від 53% до 60%, третьої – від 13% до 36% і четвертої – не більш як 10%. Тому настільки важливе якомога раннє виявлення хвороби, щоб встигнути зупинити процес її поширення.
Якісній діагностиці та верифікації радикально прооперованих хворих із раком легень, а також визначенню стадійності процесу сприяє тісна співпраця відділення торакальної хірургії з лабораторією CSD – найпотужнішою гістологічною лабораторією в Україні. Також у відділення поступають ті, хто має рубцеві звуження внаслідок хімічних опіків стравоходу.
Читайте також:
- Рак шлунку і кишківника: чому чоловіки хворіють частіше – пояснює лікар-онколог з Волині
- Лікарі назвали ранковий симптом раку: його багато хто ігнорує
- 4-річний волинянин бореться за життя: на лікування потрібно 120 мільйонів гривень