Волинянка опанувала професію, яку досі не визнали офіційно

Подологія в Україні лише починає формуватися як самостійна професія, а володимирчанка Альона Кравчук уже понад десять років практикує в цій сфері, допомагаючи людям розв’язувати складні проблеми зі стопами.
Про майстриню розповідає газета «Слово правди».
Ще кілька років тому слово подологія не було у широкому вжитку, а нині воно добре відоме. Та не кожен знає, що ця сфера діяльності, котра охоплює діагностику, догляд, лікування та реабілітацію стоп, лише виокремлюється і набуває рис самобутньої професії. А фахівці цього напрямку, об’єднавшись в асоціацію, докладають зусиль, аби подологія була визнана в системі охорони здоров’я та внесена до класифікатора професій. Паралельно із становленням галузі в Україні у ній професійно зростає і володимирчанка Альона Кравчук.
Від манікюру до подології
«Я класичний приклад людини, яка здобуває одну професію, а реалізовується в абсолютно іншій галузі. З дипломом педагогині та дизайнерки занурилася у б’юті-сферу, у якій фахово розвиваюся уже 15 років. Спершу була майстринею манікюру, через рік-півтора почала робити педикюр. Надавала нігтям красивої форми й охайного вигляду стопам.
Мала чимало позитивних відгуків, постійних клієнток, та результат роботи мене не задовольняв на усі сто відсотків – а усе через мозолі чи тріщини на п’ятках, які за класичною технікою педикюру обробити не можливо. А так хотілося поліпшити загальний вигляд ніжок, допомогти жінкам позбутися виражених проблем і щоб їхні ступні були не лише красивими, а й здоровими, – ділиться Альона. – Прагнучи професійного розвитку я на рік поїхала в Київ, щоб дізнатися, як працюють спеціалісти у салонах.
Хоч на той час більше зосереджувалася на манікюрі, але незадовго до повернення додому вирішила записатися на курси з новомодного тренду – апаратного педикюру, про який активно говорили та демонстрували на виставках. Уже на навчанні за допомогою фрез навчилася обробляти усі тріщини, мозолі, потовщені нігті, приводячи ніжки до ідеального стану! Ось чим я хочу займатися – сказала тоді сама собі».

Альона була однією з перших майстринь у Володимирі, які застосовували техніку апаратного педикюру.
«Я не мріяла стати подологинею, бо тоді, десять років тому, навіть це слово для багатьох було незнайомим. Ви ж пригадуєте час, коли перукарі ставали одночасно і візажистами, і бровістами, дехто й епіляції робив. Так само й майстри манікюру – поєднували напрямки роботи. З часом вузькі спеціалізації у б’юті сфері виокремилися й почали ставати самостійними. І хоч апаратний педикюр містив у своїй основі деякі аспекти подології, але дуже поверхневі. Бо, як виявилося, ця сфера дуже глибока і має багато нюансів, які потрібно знати», – ділиться майстриня.
Як розвивається галузь в Україні та світі
Подологія в нашій країні пробиває собі шлях, щоб посісти чільне місце серед визнаних та класифікованих професій. За основу має кількадесятирічні напрацювання закордонних майстрів, зокрема, Німеччини, Іспанії, де офіційно визнана як професія і є навчальні заклади, які готують таких фахівців. В Україні наразі законодавчих норм, які регулюють сферу діяльності цих спеціалістів немає, як і закладів з навчальною базою для опанування такого фаху.
Та попри те, що подологія лише на етапі зародження, наші фахівці уже працюють у такому напрямку роками. Уже вийшов перший професійний журнал з подології, який видала Асоціація подологів України, відбулися дві наукові конференції, а усі виступи оформилися у збірники статей «Час подології». Це лише перші напрацювання, та висновки з них вагомі: подологічний ринок є динамічним, спостерігається високий рівень професійної самоосвіти, а співпраця з медичними установами свідчать про стійке зростання і популярність професії в Україні.

Однією з перших майстринь у сфері апаратного педикюру стала одеситка Лейла Черкасова, яка згодом написала навчальну програму спеціального курсу. Її учениця Оксана Маланчак налагодила партнерство з поляками та іспанцями, заснувала міжнародний з’їзд подологів у Львові для обміну досвідом, а згодом стала президенткою об’єднання подологів України.
Нині в країні вболівають за цю професію не лише нинішні майстри-подологи, а й медики – фахівці обидвох напрямків ведуть дискусії, чи повинен цей напрям бути частиною медичної галузі чи є цілком самостійним. Та доки це питання обговорюється на вищих рівнях (хоча часто й між самими фахівцями), наразі подологи та медики налагоджують співпрацю задля здоров’я пацієнтів. Є такі проблеми, коли не обійтися без допомоги, наприклад, дерматологів, хірургів чи ортопедів, та частина питань належать саме до компетентностей подологів.

Ефект від процедур відчутний відразу
То з чим же людині варто звертатися саме до вас? – цікавлюся у володимирської подологині.
«Я допомагаю, коли у людини врослий ніготь, тріщини на стопах, забираю мозолі і знаходжу причину їх виникнення, обробляю грибкові нігті для подальшого лікування, а також працюю з підошовними бородавками, консультую, як діяти, якщо шкіра на стопі дуже суха або навпаки занадто волога. Подологи роблять усе, що не пошкоджує шкірні покриви. Усуваємо проблеми, які заважають людині якісно жити, які надокучають болем, чи додають незручностей. До нас приходять зі скаргами на дискомфорт, а йдуть з усмішкою щасливі. Бо ефект від процедур відчутний відразу», – каже Альона. При цьому наголошує, що подологи не здійснюють жодних хірургічних маніпуляцій, уколів, не обробляють, наприклад, обмороження.
Загалом для них досить поширена практика співпраці з медиками для того, щоб саме комплексно розв’язувати проблему людини, аби досягти максимального результату.
«Є такі випадки, наприклад, коли проблема вростання нігтя потребує хірургічної маніпуляції. Я, наприклад, знімаю запальний процес, а хірург робить пластику бокових валиків. Буває направляю клієнтів до дерматологів, якщо потрібне комплексне медикаментозне лікування», – каже фахівчиня.
Її клієнтами може стати будь-яка людина, бо від подологічних проблем не застрахований ніхто. Наймолодшим клієнтом Альони було тримісячне немовля, а найстаршим – 92-річна людина. Малюки, підлітки, дорослі чоловіки і жінки часто стикаються з найрізноманітнішими проблемами. Дуже часто – це вростання нігтів, мозолі. Також можна травмувати нігтьову пластину незручним взуттям чи набути захворювань тривалою ходьбою.
А з початком війни ця проблема стала більш видимою, бо з нею зіткнулися й наші воїни, які проводять багато часу на ногах. Фахівчині доводиться мати справу з діабетичною ступнею, буває, звертаються люди з екземами чи псоріазом – тут подологи можуть лише обробити ділянки, а захворювання лікують медики.

«Проблеми зі стопами насправді можуть виникнути у кожної людини. Не варто вважати, що причиною є фактор неохайності. Так само, як і вік не є вирішальним щодо розвитку таких захворювань», – пояснює подологиня.
Зазначає, що у деяких випадках виправити ситуацію і не призводити до повторення проблем може правильно підібране взуття. Також корекційні властивості має відповідна розвантажувальна устілка. А буває, що неприємні відчуття виникають знову і знову, коли причиною є деформації стопи, чи неправильна постава. Тож у таких випадках подологи ліквідовують наболілу проблему, та усунути її причину, на жаль, ні вони, ні хтось із медичних спеціалістів у більшості випадків не можуть.
«Час не стоїть на місці, ми у різних сферах стрімко розвиваємося, тож ті підходи і методи, які ми використовували раніше, зараз видозмінилися, удосконалилися, поповнилися. Я, наприклад, щомісяця відвідую цікаві семінари, онлайн-навчання. Це дозволяє знаходити нові шляхи подолання звичних проблем. Маю готові кейси з дійсно класними результатами. Я перепробувала багато методів і виробила свої техніки, що дозволяють працювати швидко та ефективно», – каже подологиня.
Альона розповідає, що були у практиці випади, коли після всіх необхідних маніпуляцій проблема не зникала. Серед причин – людина після прийому не виконувала рекомендацій, не змінила, наприклад, взуття, чи не пройшла додаткове дерматологічне лікування, пропустила наступний візит. А інколи, зазначає, клієнти просто не були готові щось робити для себе, тож доводилося буквально переконувати лікуватися. Трапляється, що у складних випадках потрібен ряд маніпуляцій (наприклад, хірургічних, ортопедичних), на які людина не наважується чи відкладає.
«Є у цій сфері чимало міфів і помилкових суджень. Наприклад, що йодова сіточка допоможе, коли взуття натерло кісточку. Хтось переоцінює дієвість протимозолевих пластирів, хтось не погоджується, що тріщину на п’яті треба спиляти, надіючись, що вона «стягнеться»«, – ділиться фахівчиня і додає, що саме подологи знають, як усунути проблему.
І мають для цього найрізноманітніші інструменти: шліфувальні ковпачки різних діаметрів, кусачки, скальпель, фрези, бори… Тож з досвіду можуть обрати найбільш дієві методи боротьби із захворюваннями стопи.
«Ступні належать до інтимних частин тіла, отож декому буває важко наважитися на перший прийом. Хтось відкладає похід до фахівця, бо йому незручно показати свою проблему. Хтось соромиться. Однак, побачивши разючий швидкий та безболісний ефект від маніпуляцій відразу, усі сумніви й побоювання розвіюються», – каже майстриня.
Фото надані Альоною Кравчук
Читайте також:
- Печиво, рулети й паски – для фронту: волинянка уже 10 років випікає смаколики захисникам
- Волинянка створила понад 1200 писанок, які експонуються в музеях України та за кордоном
- Майстриня із золотими руками: волинянка створює оригінальні подарунки і вирощує рослини