День Варвари 2024: народні прикмети та що не можна робити у цей день

Коли в цьому році Варвари?

За новоюліанським календарем День великомучениці Варвари тепер відзначається 4 грудня. До прийняття нового церковно календаря свято відзначалося 17 грудня. Святу Варвару християни називають покровителькою військових, торговців, гірників, моряків та мандрівників. До великомучениці звертаються по захист від грому, вибухів, раптової смерті.

Про день Варвари 2024 – однієї з найшанованіших святих в Україні, традиції та прикмети на свято, - пише LIGA.net.

День святої великомучениці Варвари 2024: нова дата

Християни східного обряду вшановують святу великомученицю Варвару 4 грудня. В Україні до прийняття нового церковно календаря свято відзначалося 17 грудня. Від встановлення християнства у Київській Русі свято дуже шанували в українських народних традиціях.

Життя святої Варвари

Варвара – одна з шанованих грецьких мучениць. За релігійними переказами дівчина народилася в Геліополісі, на теренах сучасної Сирії. Вона була єдиною донькою вдівця і виросла в самотньому затвірництві. Дівчина була дуже мудрою і сама відсторонилася від язичницьких богів.

Випадково вона познайомилася з християнками в місті і вирішила охреститися. Батько, довідавшись про це, спочатку замкнув її у вежі, а потім відрікся від доньки віддавши її на катування. А потім сам стратив Варвару, відрубавши їй голову. Свята Варвара була похована в рідному місті, а пізніше її мощі перенесли до Константинополя. Батька її незадовго смертельно вдарила блискавка. Через таке покарання свята великомучениця вважається покровителькою артилеристів, військових, снайперів та гірників. У неї просять захисту від вибухів, пострілів та блискавки.

Вважається, що за правління Святополка Ізяславича мощі Варвари були перенесені до Києва, в Михайлівський Золотоверхий собор. Зараз мощі Великомучениці Варвари перебувають у Володимирському соборі. Передбачається, що історія Варвари лягла в основу казки про Рапунцель.

Прикмети і народні традиції на свято Варвари

За народними традиціями день Варвари святкують лише жінки. Цього дня заведено шити та вишивати, займатися рукоділлям. За легендою, свята Варвара була дуже вмілою рукодільницею і вишила ризу самому Ісусу Христу. У свято дівчата завжди готували вареники з маком або сиром. Полюбляли й пожартувати – зробити вареник всередині з борошном, – а тоді спостерігати, якому щасливчику попадеться.

Серед народних прикмет були такі:

  • Якщо до Варвари не випав сніг – зима буде теплою.
  • Якщо у свято дерева вкриті інеєм – буде багатий урожай фруктів.
  • Напередодні Варвари ніч зоряна – буде холодно.
  • Яка погода на Варвари – такої чекати й на Різдво.

В народі кажуть: "Варвара ночі урвала", адже за прикметами від свята великомучениці Варвари день ставав більший, а ніч – менша.

Що не можна робити

У свято Варвари жінкам не можна працювати, прибирати в оселі та прати. Не можна сваритися та лаятися. День слід проводити у позитивних добрих та світлих думках.

На день святої Варвари триває Різдвяний піст, тому страви меню повинні бути пісними.

Читайте також:

Можливо зацікавить