Коли та як садити буряк у відкритий ґрунт 2025 року: найкращі дні і як сіяти, щоб потім не проривати

Коли та як садити буряк у відкритий ґрунт 2025 року: найкращі дні і як сіяти, щоб потім не проривати

Щоб отримати рівномірні сходи буряку та уникнути зайвого проріджування, слід дотримуватися оптимальних строків сівби, враховуючи погодні умови та місячний календар. Важливо також правильно підготувати ґрунт і дотримуватися технології висіву.

Коли краще садити буряк, як це краще робити, щоб отримати великий врожай, - пише ТСН.

Коли сіяти буряк у відкритий ґрунт —  на що звертати увагу

Під час садіння буряків потрібно враховувати погоду та температурний режим — температура повітря має бути не нижче 10-12 градусів, а ґрунт прогрітися до 8-10 градусів тепла. В народі вважається, що буряк можна садити у відкритий ґрунт, коли на березі з'являться маленькі листочки.

Залежно від терміну, який проходить від сіяння буряка до збирання врожаю, сорти буряків діляться на швидкостиглі з періодом зростання 80-110 днів, це сорти Червона куля, Пабло, Бордо, середньостиглі, які ростуть від 110-ти до 130-ти днів (сорти Циліндра, Детройт, Мулатка) та пізньостиглі — від 130-ти до 145-ти днів (сорт Торпедо).

Для весняних посівів підійдуть всі три варіанти, а ось влітку краще садити лише скоростиглий буряк, щоб восени тримати врожай . Інформація про сорт і терміни дозрівання овоча зазначена на пакеті з насінням.

В більшості регіонів України потрібна для сіяння буряків температура встановлюється в середині — наприкінці квітня.

Які сорти буряка сіють в квітні

При виборі сорту буряка для садіння у квітні слід враховувати  його морозастійкість. Найкраще вибирати  ранньостиглі сорти, терміном дозрівання 50-80 днів. Врахуйте також термін зберігання коренеплодів, смакові якості, форму овоча.

Фахівці для посадки у відкритий грунт у квітні рекомендують такі сорти буряка, як Браво, Червона Куля, Бордо 237, Ренова, Єгипетська Плоска .

Коли сіяти буряк за місячним календарем у квітні 2025 року

Як відомо, фази місяця впливають на ріст і розвиток рослин. Рекомендований період за місячним календарем , коли треба садити коренеплоди – Місяць, що спадає. 

Сприятливі дні для посіву буряків у квітні -  1-5, 8-11, 15, 19, 20, 23, 24, 28, 30 квітня.

Як підготувати насіння до садіння

Можна сіяти буряк зразу у відкритий ґрунт, а можна, щоб рослина швидше проросла, спочатку його замочити, а потім проростити. Для цього насіння потрібно розкласти на вологій поверхні, тканині та поставити до теплого місця. Якщо насіння підсихає, потрібно періодично доливати води, щоб воно постійно було у вологому середовищі.

Як посіяти буряк

Буряк любить тепло і світло, тому для його вирощування найкраще підійде добре освітлена ділянка. Бажано заздалегідь, ще від осені або за 2-3 тижні до садіння, удобрити грядки компостом або гноєм, що перепрів, золою, додати аміачну селітру.

Зробіть борозенки глибиною 3-4 см, відстань між рядами — 20-30 см.

Зволожте землю водою, розкладіть насіння на відстані не менше 3 см один від одного, засипте ґрунтом. Важливо слідкувати, щоб поверхня ґрунту не пересихала, і за потреби поливати грядку.

Коли з'являться проростки, по одному-два листки, потрібно прорідити буряк — повисмикувати слабші паростки так, щоб між рослинами була відстань 5 см. Ще через 3-4 тижні, коли у буряків буде вже 4-5 листків, потрібно повторити проріджування так, щоб відстань між коренеплодами була 10-13 см.

Як садити буряк, щоб потім не проріджувати

Рядки роблять на відстані приблизно 10 см один від одного, формуючи їх рівними та неглибокими.

Після підготовки рядків можна переходити до самого процесу. Оскільки насіння буряка досить велике, його легко розташовувати з потрібним інтервалом. Кожну насінину кладуть у ґрунт, залишаючи між ними відстань 5–7 см, і так продовжують уздовж усього рядка. Завершальний етап – засипати насіння тонким шаром землі, що сприятиме швидкому та рівномірному проростанню.

Насіння буряка проростає швидше, ніж у тієї ж моркви. Варто пам’ятати, що рівень вологості ґрунту впливає на якість врожаю: у вологих умовах коренеплоди будуть соковитішими, тоді як на сухих ділянках вони виростуть жорсткішими та менш насиченими вологою. Після висівання землю бажано злегка ущільнити, щоб насіння краще контактувало з ґрунтом і швидше проростало.

Читайте також:

Можливо зацікавить