Собор Холмської Богоматері у Луцьку: коли добудують цей твір сучасного церковного зодчества
У Луцьку вже багато років триває будівництво Собору Холмської Богоматері. Історія цього довгобуду почалася у 2009 році, коли на свято Трійці Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет освятив місце для спорудження майбутнього храму. Для будівництва обрали сквер навпроти гімназії №4, який мав стати важливим центром релігійного життя громади. Журналісти ВСН дізналися, хто та на які кошти будує храм та коли планують завершити будівництво.
Проєкт собору був розроблений директором Волинської філії УДНДІ «Діпромісто» Андрошем Бідзілією. За задумом архітектора, собор буде мати 12 куполів, а його висота від фундаменту до верху хреста головного куполу сягне 40 метрів. Це символічне число куполів підкреслює християнську традицію, що відображає образ дванадцяти апостолів.
Перші реальні кроки до реалізації проєкту були зроблені того ж 2009 року, коли на освяченому місці була збудована каплиця (тимчасовий храм) на честь ікони Холмської Божої Матері. Спеціально для цієї каплиці було виготовлено копію відомого Холмського образа, до якого в спеціальній капсулі поклали часточку оригіналу. Ця каплиця стала важливим місцем для молитви та збору вірян, поки основний храм залишається недобудованим.
Черговий важливий етап у будівництві відбувся 21 вересня 2010 року, коли урочисто заклали перший камінь у фундамент майбутнього собору. Ця подія зібрала багатьох почесних гостей, серед яких був владика Михаїл, голова товариства «Холмщина» Микола Онуфрійчук, Луцький міський голова Богдан Шиба та архітектор Андрош Бідзіля.
Будівництво тривало повільно, проте 21 вересня 2015 року віряни отримали можливість побачити перші плоди багаторічної праці. У цей день відбулося освячення першого ярусу церкви та проведення першої православної служби, присвяченої святу Різдва Богородиці. Це стало важливим етапом у розвитку будівництва, хоча завершення собору ще не відбулося.
У коментарі журналістам ВСН протоієрей, голова інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії Православної Церкви України Віталій Собко розповів, що точні терміни завершення будівництва невідомі, адже спорудження собору відбувається за пожертви прихожан ПЦУ. За його оцінкою, спорудження храму йде і так швидкими темпами.
Попри тривалий процес спорудження, храм залишається важливим духовним символом для громади Луцька. Люди продовжують вірити, що незабаром цей архітектурний шедевр прикрасить місто і стане одним із центрів релігійного життя регіону.
Читайте також:
- Хрещені батьки: хто може ними стати, а кого категорично не можна запрошувати
- Що робити, якщо зламався натільний хрестик
- Скільки громад на Волині перейшли до ПЦУ