Страсна п'ятниця: головні заборони цього дня і чи можна пекти паску
У православних добігає кінця Страсний тиждень - останній тиждень перед Великоднем, який присвячений кінцю життя Ісуса. Передостанній день цього тижня називається Страсна п'ятниця або Велика п'ятниця.
У 2023 році вона випадає на 14 квітня, - пише Уніан.
Історія Страсної п'ятниці - як стратили Ісуса
Страсна п'ятниця присвячена передсмертним стражданням Ісуса - суду, страті, зняттю з хреста і похованню. Останні дні життя Христа називаються Страсті Христові.
Ісуса засудив до страти римський правитель Понтій Пілат на вимогу первосвящеників Юдеї. Спочатку Пілат не хотів стратити Ісуса і говорив, що не бачить його провини. Але народ вимагав покарання, і з третього разу вирок був винесений.
Стратили Ісуса, згідно з Біблією, на горі Голгофі за Єрусалимом шляхом розп'яття на хресті. Разом з Христом по обидва боки від нього таким же способом стратили двох розбійників. Один з них насміхався над Ісусом, за що потрапив у пекло. Другий розкаявся у своїх гріхах, і Христос особисто помилував його.
За євангельським вченням, Ісус своєю смертю на хресті спокутував всі гріхи людства.
Як відзначається Страсна п'ятниця
Страсна п'ятниця вважається найскорботнішим днем у році в християнстві. У храмах в цей день не проводять літургію, але читають дванадцять уривків з Євангелія, присвячених Страстям Христовим. О третій годині дня в центрі храму ставлять плащаницю, а під час вечірньої служби плащаницю обносять навколо храму.
Віруючі в Страсну п'ятницю не веселяться і не влаштовують свят, оскільки день є скорботним. Деякі віруючі в цей день зберігають суворий піст - до 3 години дня взагалі нічого не їдять, а після їдять лише хліб і овочі.
У Страсну п'ятницю можна принести додому з храму 12 свічок і дати їм догоріти дотла. Вважається, що це принесе благополуччя в будинок.
Що не можна робити в Страсну п'ятницю
У цей день діє багато суворих заборон:
- Не можна їсти рибу, м'ясо, яйця і молочні продукти, оскільки ще триває Великий піст 2023.
- Не можна займатися важкою фізичною працею, рукоділлям і прибиранням.
- Заборонено користуватися сокирою і рубати дрова.
- Під забороною в цей день веселощі, весілля, гучний сміх і вечірки, особливо в супроводі алкоголю.
- Прямої заборони на роботу в городі і в саду на Страсну п'ятницю немає. У цей день можна садити і сіяти рослини, якщо така робота не буде відволікати людину від молитви.
Пекти паски саме у п'ятницю - можна, і навіть потрібно. Вважається, що паска, випечена в Страсну п'ятницю, має цілющі властивості. Вона довго не черствіє, не пліснявіє, допомагає під час хвороб. В Страсну п'ятницю, за прикметами, дуже смачними і пишними виходять паски. Але пробувати їх в цей день не можна.
Прикмети Страсної п'ятниці
У цей день існують такі прикмети погоди:
- Якщо пішов дощ, то вся весна буде дощовою і з частими туманами.
- Якщо на Страсну п'ятницю сонце жодного разу не показалося, то на городах буде багато бур'янів.
- Остання п'ятниця перед Великоднем сонячна і тепла - залишок весни таким же буде.
- Гроза в цей день віщує хороший урожай зернових в цьому році.
Читайте також:
- Найсмачніша паска - мамина. Як святкують Великдень відомі волинянки
- Пшоно, фарбоване зеленкою, відвар цибулиння для всієї вулиці: як раніше на Волині святкували Великдень
- В яких церквах у Луцьку і коли будуть святити паску? Розклад