Буде як щойно з городу: як зберегти часник до весни
Зберігання врожаю – надзвичайно важливий процес, який потребує гармонійного підходу, інакше всі ваші зусилля можуть виявитися даремними. Взимку дуже хочеться насолоджуватися свіжими фруктами та овочами, які були зібрані за минулий сезон.
Наприклад, часник може залишатися, наче щойно з грядки, до весни, якщо його правильно зберігати. Фахівці радять використовувати для цього скляні банки, розповідає ТСН.
Насамперед треба запам'ятати, що терміни зберігання часнику багато в чому залежать від сорту. Тому важливо уважно підходити до вибору овочів, які ви висаджуєте на грядці. Не менш важливими є погодні умови в момент збирання урожаю. Часник, наприклад, найкраще збирати за сухої погоди, тоді він зберігатиметься значно довше. Після збирання головки обов'язково чистять, просушують, видаляють коріння та обрізають стебла.
Після цього помістіть часник до скляних банок, на дно яких попередньо насипте трохи солі або деревного попелу. Вони виконуватимуть роль засобу для дезінфекції. Горловину банки треба накрити матеріалом, що "дихає", наприклад, марлею, складеною в кілька шарів. Зверху в матеріалі зробіть невелике заглиблення, куди також треба насипати трохи солі або попелу.
Сіль і попіл не лише чудово дезінфікують, вони також вирізняються поглинанням надмірної вологи. Часник, кажуть фахівці, найкраще зберігати за температури до +15 градусів і відносної вологості до 80-85%. На холодному балконі чи в безпосередній близькості до джерел опалення класти його не варто. Завдяки дотриманню цих простих правил ви зможете насолоджуватися свіжим часником до самої весни.
Читайте також:
- Скільки коштує картопля, морква, червоний буряк і цибуля у місті на Волині
- На Волині значно подорожчав цукор