День «літнього» Миколи 2025: дата за новим календарем та що категорично не можна робити у це свято

День «літнього» Миколи або Миколи Чудотворця — важлива подія в церковному календарі. У 2025 році це свято припадає на 9 травня.
В народі весняне свято називають: Миколая Весняного, Теплого або ж Літнього Миколи, - пише LIGA.net.
Свято вшановує святителя Миколая Чудотворця, християнського священника, що був єпископом у місті Мирі Лікійській, зараз – це територія Туреччини. День Миколая Весняного вшановує перенесення мощей святого з Туреччини в італійське місто Бар.
Народні традиції
В Україні Миколай чудотворець – національний святий. Літній Микола вважається покровителем коней. Олекса Воропай у книзі "Звичаї нашого народу" описує такі приказки:
- "Прийшов Миколай – коней випасай!";
- "Юрій з теплом, а Микола з кормом";
- "Юрій випасає корів, а Микола коней".
На теплого Миколи обов’язково виводили коней у поле. Також за народними традиціями потрібно було влаштувати символічний святковий обід, як жертовний обряд для святого Миколая.
Ці обряди мають давнє язичницьке коріння. З приходом християнства коней почали кропити свяченою водою, щоб вони були міцні та здорові.
Сусіди вітають один одного у свято, а в родині можуть дарувати подарунки один одному.
Ще за часів козацтва Миколая вважали покровителем моряків. Чорноморські українські моряки вірять у двох Микол: морського і водного. Водний керує водами, а морський – править кораблями. Святому молилися та просили захисту, щоб не загинути в морі.
Молодь у свято грала в гру "Шукай Миколая". Суть полягала в тому, що дівчині зав’язували очі й вона мала вибрати одного з парубків навпомацки. Він мав прозвітувати усій громаді, що хорошого зробив за цілий рік.
На теплого Миколи матері моляться святому й просять про здоров’я своїх діток та про зцілення хворих. А молодята просять мудрості, щоб навчитись прощати один одного.
Що не можна робити на Літнього Миколая
День був дуже особливим у народних звичаях для українців. Святого Миколая шанували й зустрічали святково. Категорично заборонено цього дня ледарювати. Вважається, що Микола покарає того, хто бив байдики у його свято.
"Собі робити боронь Боже, бо і через сім літ верне тобі на зло. А от немічним, знедоленим, сиротам чи вдові будеш що робити, то Миколай у цій справі тобі допоможе, і силу поверне, і від зла захистить", – пише дослідниця народних традицій Гарафіна Маковій.
На Миколи потрібно:
- допомагати тим, хто потребує;
- робити щось хороше;
- молитися й просити про здоров’я дітям та родині;
- давати милостиню;
- грати в народні ігри.
- На Теплого Миколи просили вибачення та пробачали одне одному. Обов’язково проводили день активно й робили щось добре.
Читайте також:
- УПЦ МП має мати чесну назву – російська православна церква в Україні, - архієпископ з Волині
- На Волинь приїде митрополит Епіфаній. Програма візиту
- Суд зобов’язав громаду УПЦ МП залишити Успенський собор у Володимирі до 29 травня