На Волині через передозування ліками від глистів діти захворіли на токсичний гепатит
У 2024 році у педіатричному відділенні Волинської обласної дитячої лікарні пролікували 10 пацієнтів із токсичним гепатитом, 7 — у 2023 та 8 — у 2022. Серед них діти, які захворіли внаслідок прийому протигельмінтних препаратів, тобто ліків від глистів.
Про це повідомили у Волинському обласному медоб'єднанні захисту материнства і дитинства.
Лікарі-гастроентерологи наголошують: профілактика зараження гельмінтами не передбачає прийому протигельмінтних препаратів. Така терапія застосовується лише у ситуаціях, коли зараження гельмінтами підтверджено. Натомість важливою є первинна профілактика — ретельне миття рук (наприклад, після туалету, перед їжею, після ігор у пісочниці), миття фруктів та овочів перед вживанням.
Токсичний гепатит – це захворювання печінки, спричинене дією хімічних речовин на її клітини. Наприклад, прийомом певних ліків, контактом з побутовою хімією, засобами для обробки рослин тощо. Лікарка-гастроентрологиня дитяча Тетяна Перчук розповідає, що в її практиці були випадки, коли діти отримували токсичне ураження печінки, наприклад, після миття ванни хімічним засобом у закритому приміщенні або після прогулянки біля поля, яке обробили засобами від шкідників.
Інколи токсичний гепатит може виникнути внаслідок поліпрагмазії — надмірного прийому ліків навіть при ГРВІ чи застуді.
«Одна з функцій печінки – детоксикація організму, тобто виведення з організму небезпечних речовин. Її забезпечує система цитохромів. У всіх ця система різна і не завжди може впоратися із навантаженням, — наголошує Тетяна Перчук. - Деякі діти отримували ураження печінки навіть після прийому першої таблетки протигельмінтного препарату».
Прояви токсичного гепатиту можуть бути різними. Насамперед, це жовтяниця (пожовтіння шкіри), однак цей симптом виникає не завжди. Також захворювання може проявитися підвищенням температури тіла, кволістю, втратою апетиту, нудотою.
«Ураження печінки може проявитися не одразу, а й навіть через декілька місяців після контакту з токсичними речовинами», — підкреслює Тетяна Перчук.
Здебільшого токсичний гепатит виліковний. Однак в подальшому діти потребують тривалого лікарського контролю, а подекуди ураження печінки токсинами може спричинити важкі наслідки для здоров’я.
Читайте також:
- Україну атакує вірус HMPV: інфекціоніст попередила про небезпечну хворобу
- Трансплантація у Ковельському ТМО: скільки пересадок органів зробили за рік у закладі
- «Рак молодшає, а безпліддя зростає на 50%»: лікарка з Волині про здоров’я жінок під час війни